Piatok 16.05.2025
Dnes má meniny 
Svetozár
°C
16.05.2025 08:55

Ponáme víťazov národného kola súťaže mladých reportérov pre životné prostredie


Foto: Mladí reportéri


Aj tento rok vybrala odborná porota víťazov národného kola súťaže Mladých reportérov pre životné prostredie (YRE). Víťazné príspevky posunula do medzinárodného kola Young Reporters for the Environment.


Do súťaže, ktorej tohoročnou témou bola obnova ekosystémov, sa zapájajú študenti od 11 do 25 rokov z viac ako 40 krajín a výsledky budú známe v polovici júna.

Súťažné príspevky podľa porotcov aj tento rok vychádzali z reálnych problémov, ktoré si mladí ľudia všimli vo svojom okolí – a čo je ešte dôležitejšie, hľadali aj riešenia. Porota, zložená z rôznych odborníkov v environmentálnej oblasti, vybrala spomedzi 52 prihlásených príspevkov tie najlepšie práce, ktoré budú reprezentovať Slovensko v medzinárodnej súťaži Mladých reportérov pre životné prostredie (YRE International Competition). 

Environmentálne výzvy dneška

Témou tohto ročníka bola obnova ekosystémov, avšak podľa slov Adriány Henečkovej, koordinátorky programu pre Slovensko, reflektovali reportérske príspevky aj znečistenie, klimatickú zmenu a stratu biodiverzity – tri zásadné environmentálne výzvy dnešnej doby. „Tento rok posielame do sveta silné témy. Budú to reportáže o konflikte medzi ochranármi a poľovníkmi pri love vlka, o machovej stene, ktorá znižuje znečistenie ovzdušia pri škole, či o jednoduchých úkrytoch pre ježkov, ktorými sa inšpiruje čoraz viac miest,“ uviedla Henečková s tým, že príspevky sú hodnotené v rôznych vekových aj žánrových kategóriách. Novinkou tohto ročníka je kategória podcast, využili ju aj slovenskí reportéri a nahrali rozhovor s europoslancom Martinom Hojsíkom na tému, ktorá presahuje hranice regiónov aj generácií: obnova pôdy ako kľúčový prvok pri obnove ekosystémov.

Rôzne príklady dobrej praxe, ale aj pálčivé témy

Súťažné príspevky boli rôznorodé, napríklad víťazné video v najmladšej kategórii 11 - 14 s názvom Ježkovia pod strechou Novej Dubnice poukazuje na dôležitosť týchto často nenápadných tvorov. Článok Slobodný les plný rozmanitosti a video Ochrana lokality Ostrovné lúčky zase podľa porotcov pripomenuli nevyhnutnosť ochrany a zachovania vzácnych ekosystémov. K už tradičným témam súťažných prác patria aj tie, ktoré sa venujú odpadu.  „Príspevky, ktoré sa tejto téme venovali, sa zaoberali možnosťou znovupoužitia nepotrebných vecí. Dokazuje to aj výherný fotopríbeh Zo starého nové od reportérov z Námestova, fotografia Upcycling doma alebo článok o žiackom projekte z CZS Narnia o založení vlastného Re-use centra na škole, vysvetlil porotca Richard Medal z Centra environmentálnych aktivít. „V OZV ENVI - PAK sa dlhodobo venujeme vzdelávaniu práve v oblasti odpadov, preto nás teší, že žiaci upriamujú svoju pozornosť aj tieto témy, keďže odpad tu s nami je už odnepamäti a je rovnako dôležité ho triediť, ako predchádzať jeho vzniku, na čo upozornili žiaci vo svojich príspevkoch,“ uviedla porotkyňa Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK. Ďalšími príspevkami, ktoré zaujali porotu boli článok Kto chráni a kto loví, ktorý sa zaoberal problémami a otáznikmi okolo povoľovania lovu vlka na Slovensku a video Biopásy – pre niektorých výhra, pre iných dilema.

Slovenskí mladí reportéri už roky potvrdzujú svoju kvalitu na medzinárodnej úrovni

Mladí reportéri pre životné prostredie (Young Reporters for the Environment, YRE) je certifikovaný vzdelávací program medzinárodnej Nadácie pre environmentálne vzdelávanie (Foundation for Environmental education - FEE), ktorý je určený mladým ľuďom vo veku 11-25 rokov. Do programu je zapojených viac ako 275 000 reportérov zo 43 krajín z celého sveta, Slovensko je doň zapojené od roku 2009 a v posledných rokoch získavali mladí reportéri najvyššie ocenenia. „Teším sa, že tu máme mladú generáciu, ktorej nie je ľahostajné, v akom stave je životné prostredie a zároveň nám tu rastú mladí ľudia s občianskou zainteresovanosťou. Verím, že aj tohtoročné príspevky zaujmú medzinárodnú porotu, ako zaujali nás,” dodala na záver Katarína Kretter. Na Slovensku program koordinuje trenčianske Centrum environmentálnych aktivít, garantom je sieť environmentálne-výchovných organizácií Špirála, ktorá združuje neziskové mimovládne organizácie.

Autor: (js)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.11.2016
Ministerstvo udelí Cenu Slovenskej republiky za krajinu 2016
Ministerstvo životného prostredia SR udelí 9. novembra 2016 v priestoroch historickej Radnice mesta Banská Bystrica Cenu Slovenskej republiky za krajinu 2016.
viac
04.10.2017
Ministerstvo spustilo pilotný ročník súťaže ENVIROMESTO 2017
Ministerstvo životného prostredia SR pripravilo pre environmentálne aktívne mestá súťaž ENVIROMESTO 2017, ktorá bude prebiehať v jesenných mesiacoch.
viac
20.10.2020
O cenu Európskeho týždňa mobility 2020 bojovali aj samosprávy
Do Európskeho týždňa mobility 2020 sa svojimi aktivitami a trvalými opatreniami zapojilo 55 samospráv. Najaktívnejšou samosprávou sa stala mestská časť Bratislavy – Ružinov, s originálnym podujatím uspelo aj mesto Senec a aj Levoča získala ocenenie v kategórii samospráv Efektívne trvalé opatrenie.
viac
15.04.2024
Národné kolo súťaže Mladých reportérov pre životné prostredie pozná víťazov
Klimatická zmena bola témou tohto ročníka súťaže Mladých reportérov pre životné prostredie. Odborná porota z takmer 70 príspevkov z celého Slovenska vybrala tie najlepšie, ktoré budú našu krajinu reprezentovať na medzinárodnej úrovni.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa