Štvrtok 28.05.2020
Dnes má meniny 
Viliam
°C
25.06.2019 01:05

Pozor na zavádzajúce články týkajúce sa západonílskej horúčky


Ilustračná snímka


Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici upozorňuje na nedávno publikované články v médiách týkajúce sa západonílskej horúčky.


Podľa odborníkov tejto inštitúcie sa články snažia upútať svojim názvom, ktorý má tendenciu šíriť paniku. V názve uvádzajú že ide o smrteľný vírus, ktorý ohrozuje turistov cestujúcich do Grécka.

„Západonílska horúčka je vírusové ochorenie prenášané komármi. Tak ako u nás kliešte prenášajú vírus kliešťovej encefalitídy, v spomínanom Grécku komáre prenášajú vírus západonílskej horúčky. V prípade oboch vírusov sa z dvoch tretín ochorenie vôbec neprejaví. Asi v 20 percentách prípadoch má ochorenie príznaky podobnými chrípke (teplota, bolesti hlavy, únava...). Áno, vírus môže mať fatálne následky, ale to len u menej ako 1% prípadov, ktoré sa týkajú najmä rizikových skupín (vyšší vek nad 50 rokov, oslabená imunita, pridružené ochorenia). V daných prípadoch sa ochorenie prejaví ako zápal mozgu- encefalitída či meningitída“, objasňuje okolnosti ochorenia MUDr. Jana Kerlik z odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ.

Západonílska horúčka sa vyskytuje celosvetovo. V Európe bolo najviac prípadov hlásených minulý rok v Grécku, Taliansku, Srbsku, Rumunsku, Maďarsku. Prípady boli hlásené aj v susednom Rakúsku a Českej republike. Na Slovensku bol vírus západonílskej horúčky zachytený u komárov, vtákov a koní. Je predpoklad, že vírus infikoval aj ľudí, ochorenie sa však na Slovensku zatiaľ nediagnostikuje. Podľa Európskeho centra pre kontrolu ochorení neboli v Európe tento rok ešte hlásené žiadne prípady.

V prípade ochorenia neexistuje špecifická liečba a ani očkovanie tak ako pri kliešťovej encefalitíde. Ochrana spočíva v individuálnej ochrane pred poštípaním. V čase výskytu komárov sa doporučuje nepoužívať intenzívne osvetlenie, nosiť vhodný odev s dlhými rukávmi, nohavicami a ponožkami, na nezakryté časti tela používať repelenty. Vhodné je tiež brániť vniknutiu komárov do miestnosti (sieťky na oknách a dverách) a likvidovať komáre a ich potenciálne liahniská (miesta so zadržiavaním vody − črepníky, vedrá, krhly s vodou).

Autor: Spracovala Mária Tolnayová, Hovorkyňa RÚVZ B. Bystrica


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.05.2016
Obce môžu dostať dotáciu až do výšky 66 000 eur
Obce na Slovensku môžu tento rok dostať na financovanie projektov v súvislosti s prevenciou kriminality dotáciu vo výške až 66 000 eur.
viac
20.03.2017
Začína celonárodná kampaň Vyzvi srdce k pohybu
V poradí už 7. ročník celonárodnej kampane na zvýšenie pohybovej aktivity dospelej populácie pod tradičným názvom Vyzvi srdce k pohybu odštartuje dnes 20. marca 2017.
viac
04.10.2018
Bánovecký projekt prevencie kriminality skončil v národnom kole prvý
Projekt zameraný na prevenciu kriminality pod názvom Poznaním k hodnotnému životu, ktorý dlhodobo realizuje mesto Bánovce nad Bebravou, získal prvé miesto v národnom kole súťaže prevencie kriminality. Postúpil tak zároveň do finále medzinárodného kola, informovalo mesto.
viac
24.01.2020
Prichádza obdobie keď sa darí parazitu - vši detskej
Vši detské (Pedikulus capitis) sa objavujú počas celého roka, najlepšie sa im však darí v období, ktoré práve nastáva - v zime, keď sa začínajú nosiť čiapky či šály. Voš detská sa vyskytuje na celom svete, postihuje ľudí všetkých vekových skupín, najviac však v mladšom a detskom veku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %