Streda 27.09.2023
Dnes má meniny 
Cyprián
°C
14.04.2022 03:20

Práce na výstavbe kompostárne pokračujú


Ilustračná snímka: (tasr).


V meste Kežmarok pokračuje výstavba kompostárne, hotová by mala byť začiatkom leta.


„Je to najekologickejšia vec a najväčšia investícia, ktorá sa nám podarila v minulom roku. Celá kompostáreň bude predstavovať jeden technologický celok, ktorý zhodnocovanie biologicky rozložiteľného komunálneho a kuchynského odpadu rieši komplexne,“ skonštatoval primátor Kežmarku Ján Ferenčák.

Ozrejmil, že výsledkom bude kompost vhodný aj na organické pestovanie. Samospráva získala na realizáciu projektu vrátane nákupu techniky prostriedky v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia vo výške viac ako 2,6 milióna eur. Mesto sa na realizácii podieľa spolufinancovaním vo výške 140 000 eur.

Riaditeľ organizácie Verejnoprospešné služby Mesta Kežmarok Peter Gaži potvrdil, že práce idú podľa plánu a celá stavba by mala byť dokončené v júni. Samotné práce na kompostárni sa začali ešte v októbri minulého roka. Kežmarčania do nej budú môcť podľa hovorkyne spoločnosti Eurovia SK Simony Tančákovej priniesť menšie množstvo biologicky rozložiteľného odpadu, odpadu z údržby zelene, bioodpadu z domácností či z komunálnej sféry a tiež odpadu z prípravy jedál. Kompostáreň vybudovaná na Poľnej ulici bude slúžiť na opätovné ekologické spracovanie v certifikovanej technologickej prevádzke a zvýši sa tak aj miera triedenia komunálnych odpadov v meste.

„Zariadenie na kompostovanie je určené na ročný vstup 4000 ton biologicky rozložiteľného odpadu. Jeden kompostovací box je možné naplniť do výšky 2,5 metra a pojme až 300 kubíkov materiálu. Jedno takéto naplnenie trvá približne dva týždne a materiál opúšťa boxy po štyroch až šiestich týždňoch,“ ozrejmila Tančáková s tým, že počas tohto obdobia sa pod vplyvom rozkladných procesov odhaduje strata objemu približne na 40 percent. Celková doba kompostovania by mala trvať 12 až 14 týždňov.

Samotná kompostáreň bude pozostávať z viacerých stavebných objektov. Okrem ich výstavby sa práce zameriavajú aj na vybudovanie systému na zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu. Ďalej dôjde k spevneniu plôch na skladovanie surovín či hotového produktu, zrealizuje sa tiež oplotenie, prípojky a rozvody vody. „Vybuduje sa aj kanalizácia, prípojka silnoprúdu, vonkajšie osvetlenie, komunikácie a oporné múry. Prebehnú tiež sadové úpravy,“ uzatvára Tančáková.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.03.2021
Vďaka kompostárni budú zhodnocovať niekoľkonásobne viac BRO
Mesto Veľké Kapušany v okrese Michalovce uspelo so svojím projektom kompostárne vo výzve v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia.
viac
21.06.2022
Výstavba kompostárne finišuje, skúšobná prevádzka je naplánovaná v júli
Výstavba kompostárne v Kežmarku v súčasnosti finišuje, ide o projekt podporený z európskych zdrojov.
viac
04.08.2022
Začali sa práce na výstavbe kompostárne
V Trebišove sa začali práce súvisiace s výstavbou novej kompostárne. Slúžiť bude na zhodnocovanie biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu. Investorom je mesto Trebišov.
viac
08.11.2022
Mesto získalo na novú kompostáreň dotáciu viac ako 2,7 milióna eur
Mesto Kremnica v okrese Žiar nad Hronom získalo na výstavbu novej kompostárne dotáciu vo výške viac ako 2,7 milióna eur. Zhodnocovať sa tu bude aj odpad z okolitých obcí. Na svojej oficiálnej webovej stránke o tom informuje samospráva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %