Štvrtok 25.07.2024
Dnes má meniny 
Jakub, Timur
°C
07.03.2016 08:30

Praktická škola v Trnave pripravuje žiakov na rodinný život


Na snímke žiak s učiteľkou Spojenej školy v Trnave. (Foto: tasr)


Alternatívou pre riešenie problému ďalšieho vzdelávania a následnej integrácie žiakov s mentálnym postihnutím do spoločnosti je Praktická škola, ktorá je súčasťou Spojenej školy (SŠ) na Čajkovského ulici v Trnave. Jej žiaci po tri roky trvajúcom učebnom procese dostanú osvedčenie o absolvovaní.


"Mladiství k nám nastupujú po skončení špeciálnej základnej školy. Ich príprava pozostáva z jednej tretiny z teoretického a hlavne z dvoch tretín praktického vyučovania," viedla pre TASR riaditeľka SŠ Lívia Miškayová. Praktické predmety sú pritom poňaté ako príprava na rodinný život. "Spolupracujeme napríklad so zariadením pre seniorov v Trnave na Ulici Terézie Vansovej a som za túto príležitosť veľmi vďačná. Nie každý nám takto vyjde v ústrety," povedala Miškayová. Deti z Praktickej školy chodia do zariadenia každý pondelok a učia sa tam v rámci predmetu Domáce práce a údržba domácnosti utierať prach, umývať dlážky, polievajú kvety, utierajú stoly a podobne. "O seniorov sa priamo nestarajú, ale sú s nimi v kontakte, čo vítajú obe strany. Naši žiaci majú dobrý pocit, že sú v zamestnaní, že je o ich prácu záujem, je dôležitá a sú užitoční," dodala riaditeľka. V škole absolvujú ďalšie praktické predmety ako Príprava jedál a výživa. "Sami si nakupujú potraviny, učia sa pritom pracovať s peniazmi, podľa receptov v našej špeciálnej triede, zariadenej ako kuchynka, varia a pečú. Chceme, aby boli takto pripravení, keď raz zo školy odídu," uviedla Miškayová.

Šiť sa učia aj chlapci

 

Na predmete Ručné práce sa učia šiť na šijacích strojoch, a to bez výnimky dievčatá i chlapci. "V závere roka vždy pripravujeme posedenie a predstavujeme absolventské práce – pohostenie a k tomu prezentáciu ušitých odevov či tašiek a podobne. Samozrejme, za účasti rodičov," povedala riaditeľka. Ďalšou súčasťou Spojenej školy v Trnave je i Základná škola pri Fakultnej nemocnici Trnava. Jej pedagógovia sa denne starajú asi o dvadsiatku detí, ktorým zdravotný stav nedovolí drať školské lavice. Buď na Detskej klinike alebo na iných oddeleniach, kde sú hospitalizované, pokračujú s učiteľkami v učive tam, kde v svojej škole skončili. Na klinike je podľa slov riaditeľky Lívie Miškayovej zriadená aj trieda pre tie deti, ktoré môžu opustiť lôžko. "Ak nie, učitelia sa s nimi učia na posteli," povedala pre TASR. Táto základná škola vznikla ešte v roku 1969, no fungovala samostatne. K Spojenej škole bola pričlenená v roku 2006. V súčasnosti v nej pracujú traja pedagógovia.

Autor: (tasr, red)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.07.2024
Historické a retro kočíky s retro-piknikom a výtvarníci v uliciach mesta
Trenčianske Teplice, obľúbená destinácia cestovného ruchu, sa pripravujú na IV. ročník jedinečnej prehliadky retro a historických kočíkov. Toto podujatie, ktoré sa uskutoční v sobotu 20. júla 2024, prináša tento rok novinku v podobe popoludňajšieho retro-pikniku v Kúpeľnom parku.
viac
19.07.2024
Prezident: Samosprávy môžu využiť pozemky od štátu v prospech občanov
Stáva sa, že o niektoré pozemky sa štát nevie zmysluplne postarať. Po novom ich bude môcť bezodplatne previesť na príslušné mesto alebo obec. Primátori a starostovia pritom najlepšie vedia, ako novonadobudnutý majetok využiť v prospech občanov.
viac
19.07.2024
Revitalizácia pešej zóny v Trenčíne sa predraží o viac ako pol milióna eur
Revitalizácia pešej zóny v Trenčíne ohraničenej ulicami Hviezdoslavova, Jaselská, Vajanského, Sládkovičova sa predraží o viac ako pol milióna eur. Dôvodom sú zvýšené náklady súvisiace s archeologickým výskumom.
viac
19.07.2024
ÚVZ: Deti a mládež - letné tábory a zotavovacie podujatia
Letná sezóna býva spájaná s účasťou detí na zotavovacích podujatiach, ku ktorým patria rôzne letné tábory a školy v prírode, ktorých trvanie je dlhšie ako štyri dni s účasťou najmenej piatich detí a mládeže do 18 rokov veku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %