Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
20.09.2022 12:35

Pre klimatickú zmenu prijal Banskobystrický kraj viacero opatrení


Ilustračná snímka.


Zachytávanie dažďovej vody zo striech i zníženie energetickej náročnosti objektov. Aj to sú opatrenia, ktorými Banskobystrický samosprávy kraj (BBSK) v súčasnosti reaguje na zmenu klímy. Avizuje však aj ďalšie riešenia. Potvrdila hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková.


Pripomenula, že v rámci projektovej prípravy sa kraj zaoberá aj návrhom zeleného konceptu areálov, teda objektov a ich okolia. "Pri každom riešime zníženie energetickej náročnosti objektu, možnosť zadržiavania a opätovného využívania dažďovej vody na pozemku," spomenula. Dodala, že sa zaoberajú i možnosťou budovania zelených striech, priepustných povrchov na parkoviskách i výsadby zelene. "Obnovou nevyužívaných objektov a areálov sa predchádza záberu pôdy, ktorá môže byť využitá na poľnohospodárstvo a zabezpečenie potravinovej bezpečnosti," zdôraznila s tým, že využiť ich tiež možno ako územie na vsakovanie dažďovej vody.

Hovorkyňa podotkla, že krajské školy sa v súvislosti so zmenou klímy zapojili do výzvy. Cieľom je zvyšovanie povedomia o zmierňovaní a prispôsobovaní sa zmene klímy na školách. Schválených je päť projektov, zamerané sú napríklad na zadržiavanie dažďovej vody v školskom areáli. Patria medzi ne aj výsadba drevín a zelene s nižšími nárokmi na závlahu i využitie slnečnej energie na osvetlenie školských areálov.

Podľa Štepánekovej BBSK je partnerom v projekte, ktorý sa týka zlepšenia kvality ovzdušia. "Jedným z plánovaných opatrení na území kraja je výsadba líniovej zelene, ktorá pôsobí ako prirodzený atmosférický filter a zároveň zachytáva rôzne znečisťujúce látky," vysvetlila. "Prispieva tiež k znižovaniu znečistenia ovzdušia a úrovne smogu, najmä vo veľkomestách a sídelných aglomeráciách," zhodnotila. Informovala, že v rámci projektu sú vyčlenené finančné prostriedky na výsadbu stromových alejí v hodnote 110.000 eur. Bude to približne 400 až 600 kusov drevín.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.05.2020
Od nedele sa prímestské autobusy vrátia do prázdninového režimu
Prímestské autobusy v Banskobystrickom kraji budú od nedele 10. mája (vrátane) opäť premávať v prázdninovom režime. Župa tak zareagovala na uvoľňovanie opatrení zo strany štátu, na všetkých linkách však zostávajú platiť prísne bezpečnostné opatrenia.
viac
29.10.2020
Od 1. novembra budú prímestské spoje premávať v rozšírenom prázdninovom režime
Aktuálne platné protipandemické opatrenia zapríčinili pokles počtu cestujúcich v prímestských autobusoch približne o štvrtinu. Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) preto od nedele 1. novembra pristupuje k úprave cestovných poriadkov.
viac
13.09.2021
Kraj pripravuje opatrenia na zmiernenie zmien klímy
Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) pripravuje opatrenia na zmiernenie zmien klímy. Keďže sa v uplynulých rokoch rýchlo globálne otepľuje, samospráva túto problematiku rieši napríklad aj pri revitalizačných projektoch na obnovu budov vo svojom vlastníctve.
viac
08.09.2022
Pre klimatickú zmenu prijali vo Zvolene viacero opatrení
Zadržiavanie dažďovej vody, zelené strechy i obnova parku na sídlisku Zlatý Potok. Aj to sú opatrenia, ktorými mesto Zvolen v súčasnosti reaguje na zmenu klímy. Potvrdil to hovorca mesta Martin Svatuška.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %