Štvrtok 28.09.2023
Dnes má meniny 
Václav
°C
07.11.2022 09:30

Pre Sídlisko Dionýza Štúra priniesol enviro projekt vtáčie búdky


Ilustračná snímka: (tasr).


Hniezdne búdky, kŕmidlá pre vtáky, zavlažovacie vaky, chráničky kmeňov a informačná tabuľa pribudli s jeseňou na Sídlisku Dionýza Štúra I v Seredi.


Mesto sa zapojilo do grantovej výzvy Energia pre krajinu na ochranu prírody a životného prostredia a zachovanie biodiverzity Nadačného fondu Slovenských elektrární v Nadácii Pontis. Informovala o tom PR mesta Zuzana Slahučková.

"Aby sme v Seredi udržali kvalitné a zdravé prostredie, musia byť jeho prirodzenou súčasťou vitálne stromy a zdravé mestské vtáctvo," uviedla Slahučková.  Do korún stromov bolo umiestnených desať hniezdnych búdok pre vtáky a aj špeciálne pre netopiere a veveričky. Osadili kŕmidlá, ktoré budú môcť obyvatelia v zime dopĺňať vhodnou potravou.

"Umiestnili sme aj novú infotabuľu ako návod, kedy môžu obyvatelia sídliska začať s prikrmovaním, kedy s ním prestať a tiež zistia, aká potrava je pre vtáčiky najvhodnejšia," doplnila Slahučková. Ľudia totiž s dobrým úmyslom a v dobrej viere vtáky prikrmujú. "V lete aj v zime vidno kríky ovešané pečivom, na odkvapových chodníkoch sú umiestnené misky s ľudským jedlom. Takto obyvatelia lákajú bližšie k bytovým domom nielen spevavce, ale aj hlodavce," upozornila.

Na jar pribudne k stromom na tomto sídlisku 35 nových zavlažovacích vakov. "Ich pomoc v meste sa rokmi osvedčila, s nimi sa mladá výsadba v Seredi uchytila až na 95 percent," doplnila Slahučková, ktorá je súčasne aj referentkou zelených projektov mesta. Stromom pomôžu tiež nové chráničky kmeňov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.08.2018
Zapojte sa do fotosúťaže a vyhrajte jedinečnú noc v domčeku na strome
Vtáčie búdky, ktoré osadilo hlavné mesto v spolupráci s Ochranou dravcov na Slovensku, už majú prvých nájomcov. V jednej z vtáčích búdok sa dokonca usídlil sokol červenonohý (kobcovitý), ktorý bol v roku 2012 považovaný za takmer vyhynutého.
viac
29.12.2020
Na zlepšenie území v NATURE 2000 pôjde viac ako 16,5 milióna eur
Na zlepšenie stavu území sústavy NATURA 2000 pôjde viac ako 16,5 milióna eur. Z komunitárnych zdrojov Európskej únie (EÚ) bude pochádzať takmer 10 miliónov eur.
viac
15.06.2021
Mesto lesníctva chce zriadiť vzdelávacie centrum biodiverzity
Vzdelávacie centrum biodiverzity by malo vzniknúť v Biologickej základni Veľká Stráž pri Zvolene. Za projektom je tamojšie Národné lesnícke centrum (NLC).
viac
12.02.2022
Obec Lubeník plánuje v tomto roku vybudovať novú kompostáreň
Obec Lubeník v okrese Revúca plánuje v tomto roku vybudovať novú kompostáreň, na ktorú samospráva získala nenávratný finančný príspevok vo výške takmer 110.000 eur. Pre TASR to uviedol starosta obce Milan Pavko.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %