Štvrtok 18.04.2024
Dnes má meniny 
Valér
°C
15.02.2024 05:05

Pred radnicu umiestnili automat na rozložiteľné vrecká


Snímka zdroj: Peter Mičúch


Mesto Považská Bystrica je prvou samosprávou na Slovensku, kde pred radnicu umiestnili automat na biologicky rozložiteľné vrecká. Podľa referentky odpadového hospodárstva Daniely Sovíkovej chce mesto svojim obyvateľom uľahčiť separovanie kuchynského odpadu.


Automat podľa nej vydá jednu rolku rozložiteľných vreciek za poplatok, zároveň s ňou automat vydá aj druhú rolku, ktorá je zdarma, dotuje ju mesto Považská Bystrica.         

"Našou snahou je, aby obyvatelia mesta nepoužívali na biologicky rozložiteľný kuchynský odpad igelitové vrecká, ale využili vrecká, ktoré sa v prírode rozložia. Pred tromi rokmi sme začali do domácností distribuovať desaťlitrové košíky na kuchynský odpad, rozložiteľné vrecká majú preto objem desať litrov," doplnila Sovíková s tým, že ročne Považskobystričania vyseparujú asi 500 ton biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu.         

Ako dodala, mesto doteraz vrecká distribuovalo prostredníctvom domovníkov. Problémom bolo, že nie všetci domovníci boli ochotní vrecká roznášať a nie všetci obyvatelia mali záujem separovať kuchynský odpad. Vrecká z automatu sú podľa nej vďaka dotácii mesta lacnejšie ako z obchodov.         

Podľa Mariána Melichera zo spoločnosti Elkoplast Slovakia ide na Slovensku o štvrtý podobný automat, dva sú v Bratislave a jeden v Trenčíne. Všetky sú v obchodných centrách, považskobystrická samospráva je prvou na Slovensku, ktorá automat umiestnila pred budovou mestského úradu.         

"V jednej rolke je 25 desaťlitrových vreciek, vyrobené sú z kukuričného škrobu či iných prírodných materiálov. Je v nich minimum mikroplastov. Rozklad vreciek sa začína už pri kontakte s biologicky rozložiteľným kuchynským odpadom, v zemi sa úplne rozložia za jeden až dva mesiace," doplnil Melicher.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.06.2016
Kanalizácia zvýšila bonitu obce
Kvalita života obyvateľov v najväčšej obci Považskobystrického okresu – Papradne sa rapídne zvýšila pred dvomi rokmi, keď sa v spolupráci s Považskou vodárenskou spoločnosťou ukončil projekt odkanalizovania celej doliny.
viac
26.09.2016
Ako triediť odpad sa učili už aj v Žiline a Považskej Bystrici
Na štvrtkových Žilinských dňoch zdravia sa mohli Žilinčania naučiť nielen to, ako sa starať o svoje zdravie, ale aj o prostredie okolo nás. O deň neskôr sa konal Považskobystrický jarmok. Stánok spoločnosti ENVI - PAK, ktorý ekologické vzdelávanie zabezpečoval, praskal v oboch mestách vo švíkoch.
viac
10.08.2021
Považská Bystrica rozšíri monitorovací kamerový systém
V Považskej Bystrici rozšíria monitorovací kamerový systém. Podľa náčelníka mestskej polície (MP) Juraja Lieskovského budú po pripravovanom rozšírení disponovať viac ako 60 kamerami.
viac
10.05.2022
MHD bude zadarmo aj pre študentov a zdravotne znevýhodnených
Dopravný podnik mesta Považská Bystrica (DPMPB) rozšíri od 1. júna okruh cestujúcich, ktorí budú môcť využívať mestskú hromadnú dopravu (MHD) bezplatne. Pôjde o študentov a zdravotne znevýhodnených.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %