Predseda vlády Robert Fico rokoval s členmi ZMOS. (Foto: ZMOS)
Vedenie Združenia miest a obcí Slovenska v utorok 29. septembra v Bratislave rokovalo s predsedom a členmi vlády. Témami spoločného rokovania bolo vyhodnotenie plnenia priorít od ostatného snemu ZMOS aj aktuálna legislatíva a najmä oblasti, ktoré v súčasnosti najviac trápia mestá a obce.
Predseda ZMOS Michal Sýkora vníma stretnutie ako pozitívny signál o tom, že združenie je stabilným partnerom na rokovania aj riešenia. „Na úvod rokovania sme s pánom premiérom zhodnotili doterajšie plnenie priorít ZMOS od aprílového snemu. Ak zoberieme do úvahy zvýšenie limitu pri verejných obstarávaniach, ale aj zmenu postavenia miest a obcí pri voľbách riaditeľov škôl a napokon zvýšenie výnosu dane z príjmov fyzických osôb na 70 %, doterajšia spolupráca prináša pre mestá a obce svoje efekty,“ povedal predseda ZMOS a dodal: „Pred nami je však ešte veľmi dlhá cesta, aby sme na jej konci mohli konštatovať úspechy v plnení našich cieľov. Aj preto sme sa venovali nielen bilancii, ale aj tomu, čo nás v dnešnej dobe mimoriadne trápi.“
Predseda Komory miest a podpredseda ZMOS Štefan Bieľak na margo problematických oblastí po rokovaní zdôraznil: „Pána premiéra a prítomných členov vlády sme upozornili na postavenie Rady partnerstva na úrovni každého kraja v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu a požadovali sme zmenu kompetencií tejto rady v prospech regiónov. Ďalšou nemenej dôležitou témou sú korekcie eurofondov v rámci zrealizovaných (ukončených) projektov z programového obdobia 2007 - 2013. Aj v tomto prípade sme vecne argumentovali o postupe zo strany príslušných štátnych orgánov, ktorý nepovažujeme v určitých prípadoch za správny voči mestám a obciam.“
Na spoločnom rokovaní dominovala aj téma zvýšenia dotácií pre Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR pre podporu nájomného bývania ešte pre rok 2015. „Záujem o výstavbu nájomných bytov zo strany miest a obcí naďalej pretrváva. Pre rok 2015 však bolo na tento účel vyčlenených v štátnom rozpočte len 20 miliónov eur. Preto sme požiadali o zvýšenie tejto sume o 17 miliónov eur na úroveň roka 2014. Po diskusii bolo načrtnuté možné riešenie. O tejto veci bude potrebné ostať v permanentnom kontakte s ministerstvom financií a ministerstvom výstavby až do posledných dní tohto roku. Rovnako sme pripomenuli našu požiadavku vyčleniť v štátnom rozpočte na rok 2016 na tento účel aspoň sumu 37 miliónov eur,“ konkretizuje Š. Bieľak.
ZMOS na rokovaní u predsedu vlády tiež informovalo o aktuálnej situácii v projekte Datacentrum miest a obcí a predstavilo možnosti jeho ďalšej prevádzky a financovania úzkou kooperáciou s ministerstvom financií. Minister financií prisľúbil problematiku riešiť ústretovo voči požiadavkám ZMOS na samostatnom rokovaní, ktoré sa uskutoční do 14 dní.