Piatok 01.03.2024
Dnes má meniny 
Albín
°C
26.04.2022 04:15

Premávku čiastočne vynovenej lanovky na Kamzík obnovia v máji


Snímka zdroj: (tasr).


Čiastočne obnovená sedačková lanovka premávajúca medzi Železnou studničkou a Kamzíkom v bratislavskom Novom Meste by mala byť verejnosti opäť prístupná začiatkom mája. Otvorenie jej letnej sezóny je naplánované na 5. mája. Uviedol to Ján Borčin z miestneho úradu.


Po letných prázdninách by mala rekonštrukcia lanovky pokračovať.

"Veľkú časť prác a zmien, ktoré prinášajú na lanovku a jej stanice viac bezpečia a komfortu, sme už ukončili. Lanovku preto pripravujeme na spustenie letnej sezóny," priblížil Borčin s tým, že lanovka zároveň tento rok oslávi svoje 50. výročie.

Na hornej stanici bola v rámci rekonštrukčných prác urobená kompletná hydroizolácia nástupišťa, prístupovej i výstupovej lávky, položený bol tiež nový asfalt. Pribudla nová pokladňa, betónové schodisko či výstupný chodník. Vymenené sú tiež elektroinštalácie i zábradlia. Na dolnej stanici boli nahradené staré prístupové a výstupové lávky novými z oceľovej konštrukcie. Mestská časť tiež zaizolovala strechu, rozšírila nástupište pre cyklistov a osadila nové zábradlie.

"Po skončení letných prázdnin bude rekonštrukcia, ktorá prinesie ďalšie skvalitnenie, pokračovať. Hornú stanicu čaká oprava strechy, vymaľuje sa celá stanica, ale dokončia sa aj ďalšie plánované práce na objekte," doplnil Borčin.

Pôvodná lanovka začala premávať 11. júla 1972 a jej prevádzka sa skončila v roku 1990. Ako uvádza mestská časť na svojej webovej stránke, koncom januára 2005 odkúpilo nehnuteľnosť, teda pozemky aj stavby, za vtedajších 19,5 milióna korún hlavné mesto, ktoré stavbu následne zverilo mestskej časti. Tá ju zrekonštruovala za 32 miliónov korún.

Lanovku opätovne do prevádzky uviedli 30. septembra 2005 vtedajší primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský a starosta Nového Mesta Richard Frimmel. Lanovka bola zároveň v roku 2008 zaradená medzi pamätihodnosti mestskej časti.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.05.2020
Nové Mesto opäť spustilo premávku lanovky na Kamzík
Bratislavské Nové Mesto spustilo v sobotu opäť premávku lanovej dráhy medzi Železnou studničkou a Kamzíkom. Mestská časť tak urobila po uvoľnení niektorých opatrení v súvislosti s novým koronavírusom.
viac
25.01.2021
Nové Mesto pripravuje revitalizáciu parku na Račianskom mýte
Bratislavské Nové Mesto pripravuje revitalizáciu parku na Račianskom mýte. Cieľom projektu je naplnenie rozvojových plánov v oblasti prispôsobenia sa zmenám klímy.
viac
18.03.2021
Nové Mesto hľadá realizátora odstránenia skeletu Snežienky
Bratislavské Nové Mesto hľadá realizátora odstránenia skeletu bývalej výletnej reštaurácie Snežienka v rekreačnej lokalite na Železnej studničke. Výzvu na predloženie ponúk zverejnila mestská časť v stredu vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).
viac
30.11.2022
Nové Mesto obnoví vo štvrtok premávku lanovky na Kamzík
Bratislavské Nové Mesto obnoví vo štvrtok (1. 12.) premávku sedačkovej lanovky premávajúcej medzi Železnou studničkou a Kamzíkom. Jej premávka bola dočasne prerušená pre druhú fázu jej rekonštrukcie. Informuje o tom mestská časť na svojom webe.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %