Sobota 25.05.2024
Dnes má meniny 
Urban
°C
26.10.2021 11:40

Prešovský kraj preinvestoval vo Veľkom Šariši vyše jeden milión eur


Najväčšou investíciou bola modernizácia hlavného mosta


Vo Veľkom Šariši už majú dokončenú rekonštrukciu jediného mosta pre motoristov, ktorý spája oba brehy Torysy. Hotové sú už aj práce smerom na Medzany i Kanaš i na svetelnej križovatke. Prešovský samosprávny kraj tu preinvestoval celkovo 1,13 miliónov eur.


Viac ako 45-ročný most vo Veľkom Šariši prešiel rozsiahlou rekonštrukciou. Po hlavnej prehliadke v roku 2019 bol totiž zaradený do V. stupňa stavebno-technického stavu, teda zlý. Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) začala s prácami na odstránení jeho nedostatkov a defektov ešte vlani.

Súčasťou prác bola nielen rekonštrukcia mosta, ale aj cesty III. triedy, taktiež úprava svahov a koryta rieky Torysa. Dôležité bolo aj zabezpečenie ochrany podpier voči erozívnym účinkom toku rieky a úprava mostných kužeľov a svahov pri oporách napojených na brehy Torysy. A to tak, aby sa zlepšil stavebno-technický stav mosta a zabezpečilo sa plynulé a bezpečné prevedenie dopravy cez most a hladiny rieky popod most.

„Tento most nie je starý, ale po 45 rokoch sa dostal do stavu zlý. To znamená, že zimná údržba posypovej soli mu natoľko uškodili, že bolo potrebné vymeniť celú časť konštrukcie vozovky na moste od nosníkov. Taktiež sa vyriešili problémy so zatekaním vody do mostnej konštrukcie i problémy pri vodnej erózii, kde sa zregulovali brehy na oboch stranách Torysy. Okrem toho most dostal aj iné šírkové usporiadanie, čo sa týka chodníka, čím sme sa prispôsobili požiadavkám mesta na cyklopremávku na tomto moste,“ vysvetlil riaditeľ SÚC PSK Marcel Horváth.

Na moste pribudlo nové zábradlie a osvetlenie. Počas prác bola premávka riadená semaforom vždy v jednom jazdnom pruhu. Celkové náklady na túto rekonštrukciu predstavujú takmer 343-tisíc eur, ktoré financoval Prešovský samosprávny kraj zo svojho rozpočtu.

„V meste Veľký Šariš sme dnes otvorili až štyri cestné úseky v celkovej hodnote viac ako jeden milión eur, kde sme tento rok preinvestovali vyše 980-tisíc eur a vlani ďalších 150-tisíc eur. Okrem zrekonštruovaného mosta, ktorý je veľmi dôležitý pre miestnych i turistov smerujúcich na hrad, sme sprístupnili ďalšie dva zmodernizované úseky. A to v smere na Kanaš i Medzany. Takisto sme zrealizovali svetelnú križovatku, po ktorej obyvatelia mesta a jeho miestnej časti už dlho volali. Aj keď ide len o dočasné riešenie, verím, že samotný semafor a táto diskutabilná križovatka pomôžu zvýšiť ich bezpečnosť. Ľudia, ktorí vojdú do tejto frekventovanej križovatky, či už osobným automobilom, mestskou hromadnou dopravou alebo na bicykloch, budú určite prechádzať bezpečnejšou križovatkou. Pevne verím, že vďaka semaforom tu už nebude dochádzať k takým častým dopravným nehodám ako doteraz,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Hotové sú už aj práce na ceste III. triedy od kolkárne vo Veľkom Šariši smerom na Medzany. Došlo tu k úprave cesty v dĺžke 350 metrov, rekonštrukcii rúrového priepustu a výstavbe gabiónového oporného múru v dĺžke 18 metrov. Na mieste došlo k odstráneniu krovia, trávnatých porastov či stromov, čím došlo aj k sprehľadneniu úseku. PSK investoval do tejto stavebnej akcie zo svojho rozpočtu takmer 280-tisíc eur.

Cestári dokončili tiež modernizáciu 760 metrového úseku cesty III. triedy v smere od križovatky z Veľkého Šariša na Kanaš. Tá pozostávala z frézovania, vyrovnávky krytu, čiastočnej výmeny podložia a zo zriadenia obrusnej asfaltovej vrstvy, vrátane spojovacieho postreku i doplnenia vodorovného dopravného značenia. Táto modernizácia si vyžiadala takmer 198-tisíc eur z rozpočtu PSK. Popri zmodernizovanej ceste bude chodník, cyklochodník i osvetlenie.

Ďalšie financie vynaložil Prešovský kraj na svetelnú križovatku pri Pivovare vo Veľkom Šariši, kde preinvestoval vyše 160-tisíc eur. K osadeniu semaforov pristúpil z dôvodu kritickej dopravnej situácie v danom úseku a častým vznikom dopravných kolízií. Okrem semaforov tu cestári vybudovali dopravné ostrovčeky a upravili vodorovné dopravné značenie.

„Prínos pre mesto je obrovský. Tieto štyri stavebné akcie, ktoré tu boli realizované, si zaslúžia naše veľké poďakovanie, pretože sa odbúral jeden veľký bezpečnostný problém. Hlavne na križovatke, ktorá je vstupom do nášho mesta a ide o frekventovaný dopravný uzol, kde je nebezpečné vychádzať z miestnej časti Kanaš. A práve vybudovanie svetelnej križovatky ako dočasného riešenia vnímam ako jeden z najväčších bezpečnostných výhod. To nie je len o vodičoch, to je aj o chodcoch a deťoch, ktoré idú zo školy a prechádzajú cez túto križovatku. Aby si vedeli dopytovo stlačiť gombík a bezpečne prejsť na zelenú na druhú stranu,“ zdôraznil primátor mesta Veľký Šariš Viliam Kall.

Autor: (ts-PSK-Lea Heilová)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.05.2021
Prešovský kraj opraví cesty v okrese Svidník a Humenné
Prešovská samospráva opraví ďalšie cesty v nevyhovujúcom stave. Do roka zmodernizuje vozovku na úseku Hudcovce – Topoľovka a okresná hranica Svidník – Mičakovce. Do rekonštrukcií preinvestuje 1,8 milióna eur.
viac
11.01.2022
Mesto Veľký Šariš plánuje v tomto roku viaceré investície
Vybudovanie cyklistickej aleje, archeoskanzenu, ako aj obnova športového areálu v základnej škole sú hlavnými investíciami tohto roka, ktorými sa zaoberá mesto Veľký Šariš.
viac
11.06.2022
Most v obci Jezersko sa rekonštruuje. PSK tu preinvestuje 200-tisíc eur
Prešovský samosprávny kraj aktuálne realizuje v rámci Kežmarského okresu viacero investičných akcií. Jednou z nich je aj rekonštrukcia 48-ročného mosta v obci Jezersko. Na opravu jeho zlého stavebno-technického stavu z vlastného rozpočtu preinvestuje takmer 200-tisíc eur.
viac
28.08.2023
V Raslaviciach prešiel opravou most aj časť vozovky za viac ako 214 600 eur
Poškodená lávka na moste v Raslaviciach v okrese Bardejov je zrekonštruovaná. Opravené sú tu aj dva cestné úseky, ktoré boli značne poznačené trhlinami a nerovnosťami.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %