Streda 27.05.2020
Dnes má meniny 
Iveta
°C
30.04.2019 08:25

Pri Gruntovačke Gemerčania upratovali turisticky atraktívne miesta


Čistenie od náletových drevín v okolí Kalvárie


Gemer má svojim návštevníkom čo ponúkať. Aby sa ľuďom na Gemeri páčilo, zapojili sa dobrovoľníci z Rožňavy, Tornale a Muráňa do upratovacej akcie Jarná gruntovačka. Počas uplynulého víkendu sa nad Rožňavou vyčistilo od náletových drevín okolie Kalvárie.


Toto miesto poskytuje čarokrásne výhľady na samotné mesto i celú Rožňavskú kotlinu. Rožňavská Kalvária je podľa Arpáda Görgeya, ktorý už niekoľko rokov organizuje obnovu tejto pamiatky, štvrtou najstaršou na Slovensku, bola postavená v roku 1741. Neďaleko Muráňa deti z miestnej základnej školy zbavili odpadkov okolie známeho sysľoviska na okraji Národného parku Muránska planina a pri ňom prameniacej riečky Muránka od jej prameňa až po obec Muráň.

Študenti Strednej odbornej školy Tornaľa poupratovali okolie prameňa minerálnej vody Gemerka, o ktoré sa starajú už niekoľko rokov. Gruntovačka je spoločný projekt oblastných organizácií cestovného ruchu a Rozvojovej agentúry BBSK.

Zorganizovaním Jarnej gruntovačky nadviazala Oblastná organizácia cestovného ruchu Gemer na minuloročné vyčistenie Serényiho cisterny v Národnom parku Slovenský kras a Gemerskej zelenej cesty pri Revúcej. Cieľom gruntovačky je nielen upratať a spropagovať známe aj menej známe turistické ciele, ale aj budovať vzťah obyvateľov k hodnotám, ktoré región ponúka.

Z tej tohtoročnej jarnej sa lúčilo jej 50 účastníkov s predsavzatím, že sa na jeseň opäť stretneme pri zveľaďovaní pamiatok Gemera.

Autor: Ján Šmídt, výkonný riaditeľ OOCR GEMER


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.09.2016
Dobrovoľníci vyzbierali v Tatrách a Pieninách 850 kg odpadu
Dobrovoľníci v Tatrách sa počas víkendu pustili do čistenia turistických chodníkov, aby ich zbavili odpadkov. Podujatie Čisté hory má už 38-ročnú históriu.
viac
07.02.2017
Nový investor by mal v obci Mýtna vytvoriť okolo 40 pracovných miest
Okolo 30 až 40 pracovných miest má v Mýtnej v okrese Lučenec vytvoriť nový investor, spoločnosť Swietelsky z Rakúska. Potvrdil to starosta Pavel Greksa, podľa ktorého sa firma stane najväčším zamestnávateľom v obci.
viac
02.06.2017
Aj vy môžete prispieť k sláve Pustého hradu
Pustý hrad je jedna z našich najdôležitejších pamiatok. Ročne ho navštívia tisíce turistov. Aj vy môžete prispieť k jeho sláve.
viac
22.05.2020
Rožňava bude potrebovať nový cintorín
Vedenie mesta Rožňava sa v blízkej dobe bude musieť zaoberať otázkou vytvorenia nového cintorína. Na túto skutočnosť upozornil na poslednom zasadnutí tamojšieho mestského zastupiteľstva správca cintorína a poslanec Zoltán Beke.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %