Utorok 27.02.2024
Dnes má meniny 
Alexander
°C
08.03.2023 02:25

Pri obnove mestských nájomných bytov pomáhajú ľudia bez domova


Ilustračná snímka: (tasr).


S rekonštrukciou 12 mestských nájomných bytov nižšieho štandardu na Mládežníckej ulici v Dolnom Kubíne-Kňažej pomáhajú aj ľudia bez prístrešia.


V budúcnosti budú môcť o ne požiadať a získať v nich bývanie. Potvrdil to v utorok primátor Dolného Kubína Ján Prílepok s tým, že ľudia bez domova takto získavajú pracovné návyky. Zároveň môžu v rámci dobrovoľníckej činnosti získať drobnú odmenu za prácu, ktorú vykonávajú.

Mesto byty kúpilo za celkovú sumu 132 000 eur, náklady na obnovu presiahnu 200 000 eur. "Rozhodli sme sa, že aspoň časť týchto prvých búracích prác, ktoré sú vyčíslené na približne 17 000 eur, by sme chceli urobiť aj vlastnými silami," vysvetlil. Podľa primátora je cieľom, aby samospráva musela čo najmenej týchto nákladov prenášať na budúcich nájomníkov. "Chceme, aby to nájomné stále mohlo zostať veľmi výhodné," doplnil.

Ide o najlacnejšie nájomné byty v meste, cena prenájmu dosahuje približne 20 eur za mesiac. "Slúžia ako určitý stupeň bývania nižšieho štandardu pre ľudí, ktorí sa chcú dostať zo zložitej situácie. Príkladom sú aj ľudia bez prístrešia, ktorí si postupne nachádzajú prácu a chcú sa uplatniť v živote," spresnil Prílepok.

Na vypratávaní bytov aktuálne pracuje päť klientov zo zariadenia pre ľudí bez prístrešia. Podieľajú sa na základných prácach, ako je odstránenie starého nábytku, kuchynských liniek, podláh či čistenie stien. "Za posledné roky sa nám podarilo dvoch klientov posunúť do nájomného bývania. Začalo sa to tým, že sme ich zaraďovali do drobných obecných prác, aby sme zistili, či majú pracovnú morálku. Podporovali sme ich v tom a za krátky čas sa vypracovali do nájomného bývania," priblížila vedúca oddelenia pre rodinu a krízovú intervenciu na mestskom úrade Katarína Trubanová.

Radnica chce, aby sa rekonštrukcia uskutočnila v rámci tohto roka. Prví nájomníci by v nich mohli bývať najneskôr začiatkom budúceho roka.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.10.2021
Neziskovky organizujú zbierku teplých vecí pre ľudí bez domova
Neziskové organizácie pomáhajúce v Bratislave ľuďom bez domova vyhlásili viacero verejných zbierok teplých vecí. Organizácia Depaul Slovensko urgentne potrebuje nohavice, trenky, mikiny, bundy i topánky.
viac
17.01.2022
Bratislava spúšťa službu nízko-prahového krízového nocľahu
Mesto Bratislava spúšťa počas najchladnejších mesiacov, teda v januári a februári, krízový režim ako prevenciu pred umrznutím ľudí bez domova. Počas mrazov poskytne službu nízko-prahového krízového nocľahu.
viac
02.01.2023
Mesto spustilo projekt dostupného bývania pre ľudí bez domova
V decembri spustilo mesto Trnava projekt, ktorý vychádza z potreby riešenia problematiky bývania ľudí bez domova aj iným ako štandardným spôsobom. Informovala o tom hovorkyňa mesta Veronika Majtánová.
viac
11.02.2023
Mesto Michalovce poskytlo ľuďom bez domova kapustnicu
Mesto Michalovce poskytlo v piatok ľuďom bez domova kapustnicu. Počas zimných mesiacov im poskytuje dočasné krízové ubytovanie v stane na Staničnej ulici, pri ktorom dnes dostali teplé jedlo.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.96 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.96 %