Nedeľa 28.04.2024
Dnes má meniny 
Jarmila
°C
23.03.2021 11:40

Pri synagóge našli archeológovia unikátnu gotickú pivnicu


Na snímke pozostatky unikátnej gotickej pivnice, ktorú archeológovia našli pri synagóge, kde má vzniknúť nový mestský oddychový priestor v Trnave. Snímka zdroj: (tasr).


Po zime sa archeológovia v Trnave vrátili na pozemok na Halenárskej ulici pri synagóge, kde má vzniknúť nový mestský oddychový priestor. Hneď v úvode archeologického výskumu našli v uličnej čiare pozostatky zhruba 16 metrov dlhej pivnice gotického domu palácového typu.


Podľa vedúceho archeológa Andreja Žitňana ide o významný nález z obdobia okolo roku 1400, jeho analógiu možno nájsť v západnom krídle trnavskej historickej radnice.

„Pivnica je tvorená troma zaklenutými poľami s gotickou rebrovou klenbou, zhotovenou z tehál, takto honosne dimenzované pivnice boli súčasťou iba tých najbohatších meštianskych domov. Svedčí to o skutočnosti, že Halenárska ulica, ako jedna z najstarších mestotvorných ulíc Trnavy po získaní výsad slobodného kráľovského mesta, kadiaľ viedla aj Česká cesta, sa stala lokalitou, kde si miestni patricijovia budovali svoje honosné paláce,” uviedol Žitňan zo spoločnosti AA Avala.

Archeológ Krajského pamiatkového úradu Trnava Peter Grznár uviedol, že existencia pivnice je novým poznatkom, z hľadiska histórie Trnavy ide o veľmi zaujímavý nález. „Jej šírku odhadujeme na päť až šesť metrov,“ povedal. Potvrdí to až pokračovanie výskumu. Pamiatkari považujú nález pre históriu Trnavy za natoľko významný, že na rad prišli úvahy o jeho prezentácii. „Budeme zvažovať rôzne možnosti prezentácie, možno aj prípadnú rekonštrukciu,“ povedal. To však bude závisieť od rozhodnutia radnice, ktorá pôvodne v plánoch na obnovu priestoru s takýmto poznatkom nepočítala.

Archeológovia pivnicou vo výskume na pozemku podľa Žitňana nekončia. „Na opačnej strane pozemku sme vlani niekoľkými nálezmi potvrdili keltské osídlenie. Budeme pokračovať aj tam,“ uviedol. Išlo o niekoľko kúskov keltskej keramiky, vyrobených na hrnčiarskom kruhu, čo patrilo podľa Žitňana k najneočakávanejším poznatkom. „Takéto osídlenie nebolo v centre Trnavy doposiaľ doložené,“ uviedol. Archeologický výskum sa uskutočňuje v spolupráci so Západoslovenským múzeom v Trnave, kam poputujú získané nálezy.

Skúmaný priestor je rôznym podielom vo vlastníctve mesta, Trnavského samosprávneho kraja a Trnavskej arcidiecézy, ktoré sa dohodli na jej spoločnom využití. Susedí so synagógou, kde je výstavný priestor Galérie Jána Koniarka, a objektom Stephaneum – Seminárom sv. Štefana, patriacom k historickým objektom prvej Trnavskej univerzity v majetku cirkvi. Ide pôvodne o dve mestské parcely, na ktorých stáli budovy asanované v 60. rokoch 20. storočia.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.03.2020
Na Saleziánskej ulici v Trnave pribudne nová cyklotrasa
Koncom marca sa v Trnave rozbehnú práce na novej cyklotrase na Saleziánskej ulici. 380 metrov dlhý úsek od križovatky so Špačinskou cestou po kruhovú križovatku na Veternej umožní cyklistom bezpečnú jazdu po tejto frekventovanej komunikácii.
viac
08.06.2020
Bicykle a elektrické kolobežky po pešej zóne v Trnave už nesmú jazdiť
Infokampaň #PešiPoPešej má za úlohu dostať do povedomia Trnavčanov, že na pešej zóne je vydaný zákaz vjazdu bicyklov.
viac
16.11.2020
Na pozemku pri synagóge sa našli stopy keltského osídlenia
Na mieste terajšieho roky opusteného ihriska pri synagóge na Halenárskej ulici v Trnave má vzniknúť nový mestský oddychový priestor. Pred začatím stavebných úprav sa na potenciál územia pozreli archeológovia.
viac
18.12.2023
Kreatívne centrum na Hlavnej ulici je už otvorené
Po 19 mesiacoch stavebných prác odovzdali do užívania nové Kreatívne centrum Trnava (KCT). Sídli na Hlavnej ulici a je otvorené ľuďom činným v kreatívnom a inovatívnom priemysle, v oblasti kultúry, vzdelávania a ďalších.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %