Piatok 01.12.2023
Dnes má meniny 
Edmund
°C
05.04.2023 07:45

Pri Žiari nad Hronom plánujú rozšíriť skládku nebezpečných odpadov


Ilustračná snímka.


Skládku nebezpečných odpadov pri Žiari nad Hronom nachádzajúcu sa v južnej časti priemyselnej zóny v katastrálnom území Horné Opatovce chcú rozšíriť o štyri kazety.


Životnosť skládky by sa tak predĺžila o takmer dve desaťročia. Vyplýva to zo zámeru vlastníka a prevádzkovateľa časti skládky, spoločnosti ZSNP SPO, ktorý bol predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

"Účelom predkladaného zámeru je rozšírenie skladovacích priestorov na ukladanie nebezpečného odpadu. Vzhľadom na skutočnosť, že existujúca skládka v oplotenom areáli na ukladanie nebezpečného odpadu sa postupne zapĺňa a v blízkej budúcnosti nebude postačovať, je potrebné zrealizovať novú skládku," uviedol navrhovateľ v zámere.

Rozšírenie existujúcej skládky má pozostávať zo štyroch nových kaziet na ukladanie nebezpečného odpadu. Umiestnené majú byť na mieste bývalého úložného priestoru prebytočnej zeminy z výkopu skládok. Celková plocha na ukladanie odpadov má predstavovať takmer 14.500 štvorcových metrov, celkové množstvo uložených odpadov vyše 155.000 kubických metrov. Životnosť rozšírenia skládky je odhadovaná na 19 rokov.

Skládka odpadov pri Žiari nad Hronom sa nachádza v katastrálnom území Horné Opatovce. Zaniknutú obec zrušili v roku 1969 pre negatívne dosahy novopostavenej hlinikárne na zdravie obyvateľov, v tom čase tam žilo vyše 1300 obyvateľov. Prvá etapa skládky bola skolaudovaná a do prevádzky spustená v roku 1998, v kazete K2 bolo ukončené ukladanie odpadu v roku 2009. V tom istom roku bola do prevádzky spustená nová kazeta na ukladanie nebezpečného odpadu, ktorá je prevádzkovaná dodnes.

Celkové náklady na rozšírenie skládky nebezpečných odpadov pri Žiari nad Hronom odhaduje navrhovateľ na približne 3,1 milióna eur. S realizáciou projektu by spoločnosť ZSNP SPO chcela začať na jeseň 2024, skládka by do prevádzky mohla byť uvedená na jar 2025.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.10.2016
Počas jarmoku ukážu zrekonštruovanú časť Svätokrížskeho domu
Koncom týždňa sa v Žiari nad Hronom uskutoční tradičný jarmok. Počas jeho konania si budú môcť domáci ale aj návštevníci prezrieť aj hospodársku časť Svätokrížskeho domu, ktorú sa mestu podarilo tento rok zrekonštruovať.
viac
27.02.2018
Parkovacie miesta v centre Žiaru nad Hronom vybavia snímačmi
Parkovanie v centre Žiaru nad Hronom by malo byť v budúcnosti jednoduchšie. Miestna samospráva chce nové parkovacie miesta v centre vybaviť snímačmi. Pomocou aplikácie si tak vodiči budú môcť prezrieť aktuálne voľné parkovacie miesta.
viac
19.06.2018
Na projekt zachytávania dažďovej vody chce mesto získať NFP
Na projekt zhromažďovania a ďalšieho využívania dažďovej vody chcú v Žiari nad Hronom získať nenávratný finančný príspevok. Mesto sa plánuje uchádzať o prostriedky z ministerstva životného prostredia.
viac
04.09.2019
Okresný úrad poskytuje služby v novom klientskom centre
Ministerstvo vnútra (MV) SR spustilo v pondelok (2. 9.) do testovacej prevádzky klientske centrum, ktoré sa nachádza v budove Okresného riaditeľstva Policajného zboru (OR PZ) v Žiari nad Hronom na Chrástekovej ulici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %