Štvrtok 23.05.2024
Dnes má meniny 
Želmíra
°C
05.04.2023 07:45

Pri Žiari nad Hronom plánujú rozšíriť skládku nebezpečných odpadov


Ilustračná snímka.


Skládku nebezpečných odpadov pri Žiari nad Hronom nachádzajúcu sa v južnej časti priemyselnej zóny v katastrálnom území Horné Opatovce chcú rozšíriť o štyri kazety.


Životnosť skládky by sa tak predĺžila o takmer dve desaťročia. Vyplýva to zo zámeru vlastníka a prevádzkovateľa časti skládky, spoločnosti ZSNP SPO, ktorý bol predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

"Účelom predkladaného zámeru je rozšírenie skladovacích priestorov na ukladanie nebezpečného odpadu. Vzhľadom na skutočnosť, že existujúca skládka v oplotenom areáli na ukladanie nebezpečného odpadu sa postupne zapĺňa a v blízkej budúcnosti nebude postačovať, je potrebné zrealizovať novú skládku," uviedol navrhovateľ v zámere.

Rozšírenie existujúcej skládky má pozostávať zo štyroch nových kaziet na ukladanie nebezpečného odpadu. Umiestnené majú byť na mieste bývalého úložného priestoru prebytočnej zeminy z výkopu skládok. Celková plocha na ukladanie odpadov má predstavovať takmer 14.500 štvorcových metrov, celkové množstvo uložených odpadov vyše 155.000 kubických metrov. Životnosť rozšírenia skládky je odhadovaná na 19 rokov.

Skládka odpadov pri Žiari nad Hronom sa nachádza v katastrálnom území Horné Opatovce. Zaniknutú obec zrušili v roku 1969 pre negatívne dosahy novopostavenej hlinikárne na zdravie obyvateľov, v tom čase tam žilo vyše 1300 obyvateľov. Prvá etapa skládky bola skolaudovaná a do prevádzky spustená v roku 1998, v kazete K2 bolo ukončené ukladanie odpadu v roku 2009. V tom istom roku bola do prevádzky spustená nová kazeta na ukladanie nebezpečného odpadu, ktorá je prevádzkovaná dodnes.

Celkové náklady na rozšírenie skládky nebezpečných odpadov pri Žiari nad Hronom odhaduje navrhovateľ na približne 3,1 milióna eur. S realizáciou projektu by spoločnosť ZSNP SPO chcela začať na jeseň 2024, skládka by do prevádzky mohla byť uvedená na jar 2025.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.04.2016
Dlhodobo nezamestnaným chce dať mesto prácu v novej spoločnosti
Žiarska samospráva chce založiť obchodnú spoločnosť, v ktorej chce dať šancu pracovať dlhodobo nezamestnaným obyvateľom mesta a naučiť ich tak pracovným návykom.
viac
08.03.2019
Žiar nad Hronom: Za mestské jasle si od apríla rodičia priplatia
Od apríla tohto roka si žiarski rodičia za pobyt svojich ratolestí v mestských jasliach priplatia. Mestskí poslanci na štvrtkovom rokovaní mestského zastupiteľstva schválili zvýšenie poplatku zo súčasných 110 eur na 200 eur mesačne.
viac
16.06.2020
Mesto má hotovú projektovú dokumentáciu na obnovu MsKC
Žiarska samospráva má hotovú projektovú dokumentáciu na obnovu mestského kultúrneho centra (MsKC). V súvislosti s jeho aktuálnym stavom už dlhšie hovorí o potrebe rekonštrukcie.
viac
30.03.2021
Mesto podpísalo zmluvu na vybudovanie zelenej steny na MsKC
Mesto Žiar nad Hronom už podpísalo zmluvy na vybudovanie zelenej steny na budove Mestského kultúrneho centra (MsKC) i na úpravu spevnenej plochy, ktoré majú slúžiť ako vodozádržné opatrenia v reakcii na čoraz intenzívnejšie prejavy zmeny klímy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %