Štvrtok 28.05.2020
Dnes má meniny 
Viliam
°C
08.07.2019 04:45

Príbeh Krvavých dejín zavedie návštevníkov do 15. a 16. storočia


Krvavé dejiny XVII - Alžbetina pozostalosť. Ilustračný plagát,


Súčasťou festivalu Európske ľudové remeslo je aj podujatie Krvavé dejiny na Kežmarskom hrade, o ktoré je každoročne veľký záujem. Inak to nebude ani tento rok a lístky na divadelné predstavenia v interiéri hradu s názvom Alžbetina pozostalosť od stredy 10. do soboty 13. júla sú takmer už vypredané.


„Mesto Kežmarok si tento rok pripomína 750 rokov od udelenia mestských práv. S divadlom exTEATRO sme preto tento rok siahli do dávnejšej minulosti hradu a mesta. Príbeh tohtoročných Krvavých dejín návštevníkov zavedie do 15. a 16. storočia. Je to obdobie, keď už nehovoríme o osadníkoch a vzniku prvých cechov, ale keď je už jasne definovaný Kežmarok ako mesto nezávislé od obyvateľov hradu a Kežmarčania nie sú ich poddaní,“ ozrejmila riaditeľka kežmarského múzea Erika Cintulová.       

Tvorca predstavení Marcel Hanáček opäť vymyslel príbeh a spolu s miestnou historičkou Norou Baráthovou hľadali historický rámec, do ktorého by sa dal príbeh umiestniť, aby sa stal skutočným a uveriteľným. Tento rok sa tak návštevníci dozvedia nové meno – Mikuláš Minkovič. „Tento Poliak vlastnil Kežmarský hrad, bola to len krátka ročná epizóda, ale bolo to v období zaujímavých vojenských konfliktov, v čase, keď malo Uhorsko dvoch panovníkov – Zápoľského a Habsburského. Minkovič bojoval po boku oboch,“ doplnil Hanáček s tým, že po skončení vojny prichádza na Kežmarský hrad, kde žije sestra jeho nebohej ženy, ktorá bola do neho zamilovaná a dúfa, že teraz, keď sa skončila vojna a Mikuláš sa usadí, stará láska ožije. Po jeho návrate však nečakane ožíva aj história, a hoci jeho manželka Alžbeta zomrela pred 16 rokmi, minulosť sa nedá pochovať a Alžbeta je stále prítomná v spomienkach, ktoré by Mikuláš najradšej vymazal.       

„Už niekoľko rokov nerobíme prvoplánovú strašidelnú šou plnú krvi a lacných efektov z 'party shopov'. Tentoraz sa pokúsime nájsť strašidelnosť v starej slovanskej mytológii, tradíciách, zvykoch a magických obradoch ľudí, ktorí žili na území dnešného Slovenska,“ zdôraznil Hanáček. Upozornil, že obsahom príbehu Alžbetina pozostalosť nie je dejepis, ale príbeh skutočných ľudí, ktorí žili, milovali, nenávideli, túžili a snívali. „Tak ako my dnes, len v iných kostýmoch,“ dodal.       

Do hradu sa bude počas štyroch dní vstupovať od 18., respektíve od 19. hodiny každých 20 minút v 50-členných skupinách. Návštevníci budú môcť vďaka Krvavým dejinám zažiť spolu s divadelníkmi ducha histórie a genius loci Kežmarského hradu.       

V poradí 29. ročník festivalu EĽRO tento rok patrí od piatka 12. júla do nedele 14. júla pivárom a debnárom. Tieto cechy vznikli v historickom meste Kežmarok v roku 1589, respektíve 1609.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.07.2016
V Kežmarku odštartoval festival EĽRO
Pod Tatrami sa dnes začal 26. ročník festivalu Európske ľudové remeslo (EĽRO). V tomto roku je venovaný cechu hrnčiarov, ktorý oslavuje 460. výročie, a kežmarským kníhtlačiarom z 19. storočia.
viac
21.06.2017
Netradičnú zábavu ponúkne festival Divné veci
V piatok 23. a v sobotu 24. júna sa V Starej Turej v areáli jazera Dubník uskutoční netradičný festivalový koncept s názvom Divné veci. Začiatok je plánovaný (ne)tradične na 19:20 hod.
viac
06.07.2017
Druhý víkend letných prázdnin v bratislavskom regióne
Letné shakespearovské slávnosti, Viva Musica!, Slovakia folk, komorný koncert v Botanickej záhrade, nočné prehliadky na hrade Červený kameň, Wine & Art a Bežecká perla naznačujú, že sa letné prázdniny v bratislavskom regióne začínajú vo veľkom štýle.
viac
13.07.2019
Na 29. ročníku EĽRO sa predstaví takmer 1000 účinkujúcich
Slávnostným sprievodom mestom v piatok odštartoval 29. ročník festivalu Európske ľudové remeslo. Počas troch dní sa v Kežmarku na jednom z najväčších podujatí svojho druhu v strednej Európe predstaví takmer tisícka účinkujúcich.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %