Piatok 14.06.2024
Dnes má meniny 
Vasil
°C
05.01.2019 02:55

Priemyselný park vytvára väčšinu pracovných miest v obci


Na snímke priemyselný park v obci Jaklovce v Gelnickom okrese. EASYFOTO TASR – Diana Semanová


Približne 400 pracovných miest je vytvorených priamo v obci Jaklovce v Gelnickom okrese, kde žije okolo 1900 ľudí. Pre TASR to povedal starosta Matúš Fedor s tým, že väčšinu pracovných príležitostí tvorí priemyselný park. Podľa neho sa mu darí.


Obec získala nenávratný finančný príspevok v sume 5,2 milióna eur na rekonštrukciu chátrajúcich výrobných hál a miestnej infraštruktúry v priemyselnej zóne Jaklovce v roku 2007. "V súčasnosti máme v priemyselnom parku prenajaté všetky štyri výrobné haly, je tam asi 7500 metrov štvorcových výrobných plôch. Prvýkrát sa podarilo prenajať kompletnú infraštruktúru len minulý rok. Ekonomika je priaznivo naklonená," povedal s tým, že v priemyselnom parku pracuje takmer 300 ľudí, čo je viac, ako sa pôvodne plánovalo. Podľa neho bolo aj obdobie, keď tu pracovalo len 70 zamestnancov a haly boli prázdne.      

V tamojšom priemyselnom parku nenašli prácu len Jaklovčania. "Posledný zamestnávateľ, ktorý prišiel, zváža zamestnancov aj zo vzdialenosti 35 kilometrov. Napríklad od Nálepkova. Plánuje aj zvoz od Krompách prípadne Spišských Vlách,“ spresnil starosta.       

V priemyselnom parku sú podľa neho aktuálne dvaja, resp. traja zamestnávatelia. Jeden z nich totiž presunul výrobu spolu so zamestnancami do väčšej haly v Krompachoch. "Výrobnú halu si u nás ponechal, prázdna je asi štyri mesiace. V januári k nám má presunúť časť výroby zo závodu z Nemecka," vysvetlil s tým, že má ísť opäť o výrobu priemyselných okien s ventiláciou. Ďalšie spoločnosti sa venujú výrobe pre zdravotnícky priemysel alebo autopriemysel.       

"Hnedý priemyselný park sme zahrnuli aj do stratégie Gelnického okresu s potenciálnou výstavbou nejakého dátového centra - úložiska dát, aby sme investorom v okolí ponúkli prípadné zvýšenie logistických možností, aby sa posunula komunikácia a doprava a aby sa vytvorili pracovné miesta aj pre vyššie kvalifikovanú silu. Či to bude realizovateľné, ukáže budúcnosť a to, ako sa bude napĺňať akčný plán," povedal.       

Podľa Fedora má obec ročne príjem z nájmu priestorov vo výške 70.000 až 80.000 eur. Spláca však dva úvery. Jeden z nich súvisí práve s priemyselným parkom. Problém nastal tesne pred ukončením projektu vyhorením jednej haly. Obec musela jej výstavbu dofinancovať z vlastných zdrojov. "To bol prvý problém, prečo sa obec dostala sa do nútenej správy," dodal s tým, že obec v nej bola do roku 2013.       

K nepriaznivej finančnej situácii prispelo aj vyplatenie korekcie vyrubenej Slovenskou agentúrou životného prostredia v súvislosti s výstavbou zberného dvora a kompostárne. "Percentuálne zadlženie obce nie je také veľké, je okolo 45 percent a spôsob splácania je taký, že priemyselný park nám to dokáže splatiť. Z podielových daní si dokáže naakumulovať finančné prostriedky na viaceré projekty," doplnil.       

Ako hovorí, keďže niektorí ľudia do Jakloviec prichádzajú za prácou, obec uvažuje o výstavbe ďalších nájomných bytov. Za pozitívny prínos priemyselného parku považuje i omladenie obce. Preto je jednou z jej priorít zachovanie a investovanie do materskej a základnej školy.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.09.2017
Obce budú môcť použiť finančnú náhradu za výrub drevín aj na zelené strechy
Finančnú náhradu za výrub drevín budú môcť obce použiť aj na iné účely ako doteraz. V súčasnosti ich môžu minúť iba na zaplatenie nákladov spojených so starostlivosťou o dreviny rastúce na ich území.
viac
28.12.2019
K existujúcemu priemyselnému parku v Nesvadoch pribudne nová priemyselná zóna
V obci Nesvady v okrese Komárno vzniká nová priemyselná zóna. Určená bude pre menších domácich podnikateľov, ktorí už rozbehli výstavbu svojich prevádzok. Priemyselná zóna vzniká v blízkosti priemyselného parku, v ktorom pôsobí päť firiem.
viac
08.10.2020
Nitra pripravuje revitalizáciu parku, má byť v troch etapách
Nitrianska radnica pripravuje rozsiahlu obnovu Mestského parku na Sihoti. Projekt bude realizovať český Ateliér Krejčiříkovi, ktorý už na magistráte prezentoval prvé pracovné návrhy.
viac
02.07.2022
Výstavbu priemyselného parku vo Fiľakove podporí župa 400-tisíc eurami
Poslanci Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja schválili podporu pre projekt priemyselného parku vo Fiľakove. Do projektu vloží župa 400-tisíc eur a spoločne s mestom apeluje na ministerstvá, aby hľadali zdroje na podporu tejto investície aj oni.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.70 %