Piatok 01.12.2023
Dnes má meniny 
Edmund
°C
20.01.2016 07:00

Prieskum ZMOS: Najmenej verejne brigádujeme v zime, najviac na jar


Verejné brigády pomáhajú samosprávam zveľadiť svoj vzhľad. (Foto: Pixabay.com)


Organizovanie verejných brigád alebo pomoc pri udržiavaní poriadku a príjemného vzhľadu je jednou z aktivít, ktorým sa venujú samosprávy za účasti aktívnych obyvateľov.


Organizovanie verejných brigád alebo pomoc pri ich zabezpečovaní sú formy upevňovania pozitívneho vzťahu obyvateľov k samospráve, a tiež aj upevňovania spoločenskej zodpovednosti. Dokonca zákon o obecnom zriadení konštatuje, že obyvatelia sú povinní pomáhať udržiavať poriadok v obci, ako aj podieľať sa na ochrane a zveľaďovaní životného prostredia.

Nedávny prieskum Združenia miest a obcí Slovenska, ktorý sa uskutočnil od 17. novembra do 8. decembra 2015 na vzorke 278 samospráv, v ktorých býva viac ako 972 000 obyvateľov, sledoval oblasť organizovania verejných brigád a foriem pomoci samospráv pri ich organizovaní. Na otázku „Pomáha mesto/obec pri organizovaných aktivitách zameraných na čistenie vodných tokov, alebo verejných priestranstiev?“ uviedlo 65,8 % samospráv, že pri organizovaní verejných brigád pomáhajú. Presnejšie, 29,9 % miest a obcí zapája pracovníkov z radov dlhodobo nezamestnaných. Pracovné prostriedky a náradie zabezpečuje ako formu pomoci v rámci verejných brigád 24,4 % samospráv. Zvoz a likvidáciu vyzbieraného odpadu počas verejných brigád zabezpečuje 32,3 % respondentov. Ďalších 18,9 % uviedlo, že ako formu pomoci poskytujú propagáciu akcie napríklad v miestnom rozhlase alebo na internetovej stránke samosprávy. Priamou finančnou pomocou vypomáha 2,9 % miest a obcí.

Najaktívnejší sme na jar

Najviac verejných brigád sa na území miest a obcí organizuje na jar, a to 49,8 %. Potom nasledujú jesenné brigády, ktoré sa konajú na území 29,1 % samospráv. V lete je organizovaných 17,9 % verejných brigád a v zime 3,2 %. Prieskum sa konal v rámci Národného projektu ZMOS „Budovanie kapacít na úrovni miestnej územnej samosprávy“ v čase od 29. októbra do 9 novembra 2015 na vzorke 296 samospráv, v ktorých žije 493 696 obyvateľov. Verejné brigády sú jedným zo spôsobov, ktorým sa formuje pozitívny vzťah obyvateľov k verejnému priestoru, čím sa upevňuje lokálpatriotizmus ,a teda aj ochrana a zveľaďovanie verejného majetku.

Autor: (red)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.11.2023
Dažďovú vodu využívajú v škole na zavlažovanie
Do pilotného projektu zadržiavania dažďovej vody, ktorá je vybudovaním rozvodov využívaná na závlahu, sa zapojila žilinská Stredná odborná škola poľnohospodárstva a služieb na vidieku. Je tak prvou školou na Slovensku, kde úspešne zrealizovali využitie dažďovej vody pre závlahu.
viac
23.11.2023
Deti už môžu písať Ježiškovi, poteší ich milým darčekom
Deti z celého Slovenska i sveta môžu aj v tomto roku písať Ježiškovi na adresu „Ježiško 999 99“, Slovenská pošta mu všetky odkazy doručí. Dôležité je uviesť na pohľadnici či liste spiatočnú adresu. Pohľadnicu môžu poslať aj cez špeciálnu internetovú aplikáciu – mojapohladnica.sk.
viac
23.11.2023
Vrbové chce pomenovať po rodákovi, futbalistovi Jozefovi Adamcovi nové sídlisko
Mesto Vrbové má záujem pomenovať novú obytnú štvrť po rodákovi, niekdajšom futbalovom reprezentantovi Jozefovi Adamcovi. Návrhom sa bude zaoberať novembrová schôdza mestského zastupiteľstva. Informoval o tom primátor Štefan Kubík.
viac
24.11.2023
Cesta v Demänovskej Doline je pripravená na Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní
Žilinský samosprávny kraj realizoval v roku 2023 na ceste II/584 v regióne Liptov stavebné úpravy za viac ako 2 mil. eur. Rekonštrukcia prebiehala na vybraných úsekoch cesty v Demänovskej Doline a Liptovských Matiašovciach - Huty.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %