Sobota 02.03.2024
Dnes má meniny 
Anežka
°C
31.10.2023 10:00

Prievidza uvažuje o zvýšení daní, dôvodom sú zásahy štátu


Ilustračná snímka (archív red.)


Mesto Prievidza uvažuje o zvýšení dane z nehnuteľnosti a poplatku za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu. Opatrením, ktoré súvisí s prípravou rozpočtu na rok 2024, reaguje na výpadky príjmov v nadväznosti na zásahy štátu do hospodárenia samospráv.


Uviedla to v pondelok primátorka Katarína Macháčková. "Bohužiaľ, vplyvom zásahov štátu do hospodárenia samospráv sme sa dostali do situácie, keď opäť zvažujeme zvýšenie daní. Robíme to nie preto, že by sme chceli, ale musíme, ak chceme udržať vyrovnaný rozpočet mesta. Jednoducho nedokážeme inak sanovať výpadky z rozpočtu, ktoré nás postihli tento rok a roky predchádzajúce," uviedla Macháčková.         

Mesto podľa nej momentálne plánuje riešiť len otázku dane z nehnuteľnosti a poplatku za komunálny odpad. O akú sumu samospráva zvýši daň z nehnuteľnosti, Macháčková ešte nešpecifikovala, radnica podľa nej pripravila viacero alternatív.         

"Poplatky, ktoré súvisia so škôlkami, sme riešili v predchádzajúcom období. Zatiaľ o ich zvyšovaní neuvažujeme," dodala Macháčková.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.11.2019
Zástupcovia Združenia K8 sa zhodli na potrebe zvyšovania daní a poplatkov
O dosahoch legislatívnych zmien na samosprávy, ako aj o aktuálnych politických a ekonomických témach rokovali vo štvrtok 31. októbra 2019 v Prešove zástupcovia Združenia K8, ktoré tvoria primátori krajských miest.
viac
17.09.2020
Lučenec požiada o finančnú výpomoc od štátu vo výške viac ako 595 000 eur
Návratnú finančnú výpomoc vo výške viac ako 595 000 eur na kompenzáciu výpadkov dane z príjmov fyzických osôb bude žiadať od štátu samospráva Lučenca. Rozhodli o tom poslanci mestského zastupiteľstva na septembrovom zasadnutí.
viac
06.12.2022
Prešov navrhuje dvojnásobne zvýšiť poplatky za odpady
Mesto Prešov navrhuje zvýšiť sadzby miestnych daní a poplatkov za odpady na rok 2023. V prípade odpadov ide takmer o 120-percentný nárast a čo sa týka nehnuteľností zvýšenie predstavuje takmer sedem percent.
viac
02.12.2023
Mesto zvyšuje dane aj poplatok za komunálny odpad
Mesto Liptovský Mikuláš od budúceho roka zvyšuje dane aj poplatok za komunálny odpad. Potvrdila to hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková. Odôvodňujú to nárastom nákladov - vysokou infláciou, valorizáciou miezd i rastom cien energií.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %