Streda 24.04.2024
Dnes má meniny 
Juraj
°C
27.02.2024 05:10

Prievidzský dopravca bude mestu Prievidza za MHD vracať viac ako 930-tis. eur


Ilustračná snímka, zdroj: sadpd.sk


SAD Prievidza bude mestu Prievidza za zabezpečenie výkonov vo verejnom záujme za minulý rok vracať viac ako 930.000 eur. Vyúčtovanie výkonov dopravných služieb za rok 2023 vzali na vedomie mestskí poslanci na svojom rokovaní v pondelok.


Na preplatku sa okrem iného podpísali nižšie náklady na pohonné látky či optimalizácia cestovných poriadkov.         

Dopravca vráti mestu za výkony vo verejnom záujme 931.078 eur. Generálny riaditeľ spoločnosti Michal Danko uviedol, že preplatok v takejto výške ešte firma nezaznamenala. "Je pravdou, že došlo k veľkým zmenám, optimalizácii dopravy, výraznej zmene tarify i ceny komodít boli iné, keď sa robil predpoklad rozpočtu, ako je tomu teraz," podotkol Danko.         

Náklady na prevádzku MHD podľa neho boli v objeme 3,5 milióna eur, MHD previezla 2,5 milióna cestujúcich. Zmeny v prevádzke MHD na území Prievidze a Bojníc hodnotí Danko ako pozitívne.         

Referent dopravy mestského úradu Branislav Michalík priblížil, že na preplatku sa podieľalo viacero druhov opatrení, pričom najdôležitejším bola optimalizácia cestovných poriadkov, v rámci ktorej mesto ušetrilo významnú časť tarifných kilometrov a zefektívnilo prevádzku prístavných a odstavných jázd. "Uskutočnila sa tiež zmena tarify, súčasťou ktorej bolo i zavedenie časových cestovných lístkov. Taktiež sme začali robiť opatrenia na zvýšenie atraktivity a dostupnosti verejnej osobnej dopravy," doplnil Michalík.         

Radikálnejšie zmeny cestovných poriadkov momentálne mesto podľa neho neplánuje, na pravidelnej báze vyhodnocuje súčasné spoje a prípadne upravuje odchody spojov, aby boli naviazané na prímestskú dopravu, vlaky alebo po komunikácii so zamestnávateľmi tak, aby vyhovelo čo najväčšej skupine cestujúcich.         

Vyúčtovanie výkonov vo verejnom záujme bude do budúcnosti záležať od vývoja nákladov. "Dnes nevieme povedať, aké budú náklady na plyn a naftu. Pokiaľ budú na terajších hodnotách, vieme si nastaviť čísla, aby boli primerané," ozrejmil Danko.         

Spoločnosti podľa neho záleží na tom, aby mala čo najlepšiu ekonomiku, čakajú ju nové výzvy v súvislosti s pohonom autobusov na plyn, vodík či elektrinu. "Určite budeme mať tému na rokovania aj v tomto smere," dodal.         

SAD Prievidza zabezpečuje MHD i prímestskú dopravu na území Prievidze, Bojníc, Partizánskeho a Bánoviec nad Bebravou. Preplatok vznikol i Bojniciam. V roku 2022 prevzala 100 percent akcií dopravcu spoločnosť Transdev Slovakia.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.03.2020
V MHD budú môcť cestujúci zaplatiť za lístok i cez mobilný telefón
Cestujúci by mohli v autobusoch mestskej hromadnej dopravy v Prievidzi a Bojniciach v budúcnosti zaplatiť za lístok prostredníctvom mobilného telefónu.
viac
28.06.2021
V Bratislave bude MHD jazdiť do novej časti mesta
Od 1. júla príde k viacerým zlepšeniam pri cestovaní. Najvýraznejšou novinkou je spustenie MHD do novej častí mesta, kam doteraz museli chodiť obyvatelia pešo.
viac
02.01.2023
Mesto ruší víkendové spoje MHD, dôvodom je ich slabá vyťaženosť
Mesto Stará Ľubovňa ruší od nového roka víkendové spoje na všetkých linkách mestskej hromadnej dopravy (MHD). K tomuto kroku samospráva pristupuje po vzájomnej dohode s prevádzkovateľom Mestskej autobusovej dopravy DZS-M.K.TRANS.
viac
31.08.2023
Zariadenie pre seniorov bude mať transfer z mesta nižší o 200 000 eur
Mesto Prievidza poskytne Zariadeniu pre seniorov (ZpS) transfer nižší o 200 000 eur. Počíta s tým druhá úprava rozpočtu zariadenia, ktorú na svojom rokovaní tento týždeň schválili mestskí poslanci.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %