Štvrtok 29.10.2020
Dnes má meniny 
Klára
°C
19.09.2020 09:10

Primátori diskutovali o prevencii kriminality aj o COVID-19


Snímka: ZMOS


Ochorenie COVID-19 či prevencia kriminality boli témami piatkového rokovania Komory miest Združenia miest a obcí Slovenska vo Zvolene.


„V prvom rade sme sa bavili o tom, čo trápi každého, a to je nový koronavírus. Bol tu človek z krízového manažmentu Ministerstva vnútra SR a vysvetlil nám spôsob, ako budú riešiť úhrady samosprávam cez okresné úrady. Hovorili sme o tom, že je to administratívne ťažko zvládnuteľné,“ uviedol pre TASR po skončení takmer štvorhodinového rokovania predseda ZMOS Branislav Tréger.

Ako dodal, v rámci diskusie bol názor, aby ZMOS požiadalo ministra financií o príspevok pre mestá a obce na všetky výdavky v súvislosti s ochranou pred novým koronavírusom. „Mohlo by sa to riešiť získaním určitej sumy na jedného obyvateľa. Z týchto prostriedkov by mali samosprávy prostriedky na veci, ktoré sú na ochranu pred novým koronavírusom,“ spomenul. 

Ďalšou témou bola kriminalita a najčastejšie problémy pri výkone právomocí mestských polícií. "Prezident Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií SR Ján Andrejko hovoril o praxi, v ktorej si nevieme poradiť s ľuďmi, ktorí na verejnosti pijú alkohol. Hovorili sme o záchytkách a malo by to už aj byť na najbližšej schôdzi parlamentu. Problém je, kto to bude zriaďovať,“ pokračuje Tréger.

Účastníci piatkového stretnutia prebrali aj tému bezdomovectva a ničenia verejného majetku. „Priestupky a prehrešky by si mali ľudia odrobiť verejnými prácami. Boli by sme radi, keby sa toto dostalo do legislatívy. Robia to aj v Amerike, jednoducho, ak niekto niečo poškodí, žiadne také, že ho upozorníme. Pôjde si to odrobiť, v takej hodnote, v akej spôsobil škodu,“ zhrnul predseda združenia. 

Komora miest sa tiež venovala problematike vodárenských spoločností. K tejto téme z hľadiska celého priebehu ich transformácie, aplikačnej praxe a plánovaných zmien vystúpila Mária Machová z Najvyššieho kontrolného úradu SR. Téma venovaná COVID – 19 bola predstavená Miloslavom Ivicom z odboru civilnej ochrany a krízového plánovania MV SR. Ten v diskusii okrem iného uviedol, že momentále prebieha revízia bezpečnostnej stratégie do konca roka, z ktorej ma vzísť nová koncepcia bezpečnostného systému. Značný záujem mala aj téma prevencie kriminality vo vzťahu k mestkým a obecným policiam, o ktorej hovoril Jozef Halcin z odboru prevencie kriminality MV SR, a právomoci mestských a obecných polícií a ich najčastejšie problémy v aplikačnej praxi, ktoré predstavil Ján Andrejko prezident združenia náčelníkov obecných a mestských polícií. Rokovanie Komory miest zvolal a viedol jej predseda a zároveň primátor mesta Šahy Štefan Gregor.      

Autor: (tasr-zmos)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.06.2018
Primátor Sliača sa chce kvôli obchvatu Zvolena stretnúť s premiérom
V súvislosti s vyjadreniami premiéra P. Pellegriniho o spochybňovaní trasovania obchvatu Zvolena mestom Sliač a tiež s vyhlásením verejného obstarávania na dokumentáciu pre stavbu R2 Zvolen západ – Zvolen východ NDS, chce primátor Sliača Daniel Dunčko iniciovať stretnutie s predsedom vlády.
viac
06.05.2020
Rozpočet je nástroj riadenia miest a obcí
Združenie miest a obcí Slovenska sa v nedávnom prieskume sústredilo na vnímanie rozpočtov komunálu. Z prieskumu okrem iného vyplýva, že rozpočet mesta či obce nie je iba základný ekonomický zákon každej samosprávy. Pre veľkú skupinu starostov a primátorov predstavuje aj nástroj finančného riadenia.
viac
17.06.2020
V Sliači zasadne Komora miest
Predseda Komory miest a primátor mesta Šahy Štefan Gregor zvolal rokovanie primátorov miest a starostov mestských častí Bratislavy a Košíc, ktoré sa sústredí na mimoriadne dôležité témy.
viac
23.10.2020
Predseda ZMOS: Opatrenia k pilotnej fáze robili samosprávy za pochodu
Všetky opatrenia k pilotnej fáze celoplošného testovania na COVID-19 robili samosprávy za pochodu a v krátkom čase. Po stretnutí s dolnokubínskym primátorom Jánom Prílepkom na to poukázal predseda Združenia miesta a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.91 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %