Streda 22.01.2025
Dnes má meniny 
Zora
°C
10.12.2024 07:50

Prinášame recept na správne triedenie odpadu z vianočného pečenia


Obrázok zdroj: ENVI-PAK


Blížia sa Vianoce a v tomto období sa z kuchýň intenzívne šíri vôňa sladkého pečiva. Tradičné aj nové – receptov je neúrekom. Niektorým stačí, keď majú na Vianoce napečených len zopár obľúbených druhov koláčov, ale nájdu sa aj takí, ktorí to s pečením preháňajú a vedia zásobiť aj susedov.


Počas príprav spomínaných dobrôt sa nedá vyhnúť produkcii odpadu, preto OZV ENVI - PAK prináša návod, ako správne vytriediť odpad z vianočného pečenia.

Vianoce sú už desiatky rokov sviatkami hojnosti, zrejme preto existuje toľko rôznych druhov vianočných koláčov. Kedysi sa v domácnostiach začínalo vypekať na deň sv. Kataríny. Ako prvé sa pieklo trvanlivé pečivo, ktoré muselo chvíľu „odstáť“. Táto hojnosť pečiva a koláčov symbolizovala hojnosť pre celú rodinu v nasledujúcom roku. Navyše, pri pečení sa myslelo aj na koledníkov, služobníctvo či dokonca zvieratá v statku. Ani v súčasnosti sa ľudia na Slovensku počas Vianoc nezvyknú obmedzovať – na vianočné pečenie míňame v priemere 88 eur.

Napečte toľko, koľko zjete

Odborníci upozorňujú, že okrem radosti z vianočného pečenia netreba zabúdať ani na vytriedenie odpadu, ktorý počas tejto činnosti vzniká. „Vianočné pečenie prináša so sebou aj odpad, a to nielen v podobe zvyškov z pečenia, ale aj obalov od surovín, ktoré pri pečení používame. Pri pečení sa odpadu jednoducho vyhnúť nedá a keď už nejaký ten odpad vznikne, tak je potrebné s ním správne naložiť,“ povedala Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK. Samozrejme, aj v tomto prípade je potrebné vopred odhadnúť mieru, teda koľko toho dokážeme počas sviatkov zjesť, aby nedochádzalo k zbytočnému plytvaniu.

Maslo, múka, koreniny – obaly z nich treba vytriediť

Vedeli ste, že zrejme prvým koláčom, ktorý sa začal spájať s vianočným obdobím, bol medovník (Lebkuchen)? Ako prví ho pripravovali mnísi z kláštorov v nemeckom Norimbergu a dodnes sú medovníky ikonou, čo sa vianočného pečenia týka. Išlo o koláč sladený medom a ochutený zmesou korenia prospešnou na trávenie, ktorá obsahovala kardamóm, muškátový oriešok, škoricu, zázvor, aníz, koriander, klinčeky a čierne korenie. Suroviny, napríklad na spomínaný medovník, sú balené v rôznych obaloch a mnohí ľudia si myslia, že už triediť vedia a nič ich neprekvapí, prax však ukazuje, že niektoré druhy odpadu vedia ľudí riadne potrápiť. „Medzi takéto obaly patria napríklad obaly od korenín alebo obaly od masla, ktoré mávajú označenie C/PAP. Je to kompozitný materiál, ktorého väčšinovú zložku tvorí papier, napriek tomu však tieto obaly nepatria do papiera, ale triedime ich ako nápojové kartóny,“ vysvetlila Katarína Kretter s tým, že pre tieto obaly platia rôzne pravidlá triedenia – môžu sa zbierať spolu s plastmi, alebo samostatne, a preto sa treba riadiť pravidlami konkrétneho mesta či obce, ktoré sú spravidla zverejnené na webových stránkach. Ako ďalej upozornila, niektoré druhy odpadu nerobia ľuďom pri triedení problém a celkom dobre ich už vedia triediť. Sú to napríklad škrupinky z vajec, kôstky alebo šupky z ovocia, ktoré patria do triedeného zberu kuchynského bioodpadu. Papierové obaly od vajec patria do triedeného zberu papiera. A aj keď sa nezrecyklujú, môžu byť energeticky zhodnotené a neskončia na skládke. Plastové obaly od vajec patria, samozrejme, do žltého koša alebo vreca na plasty. Tam sa triedia aj plastové obaly z čokolád, kakaa, orechov či kokosu. Papierové obaly od múky či cukru patria do koša na papier, sklenené obaly od džemu alebo medu patria do zeleného kontajnera na sklo.

Oddeliť, stlačiť a vytriediť

Ako ďalej pripomína OZV ENVI - PAK, vianočné sviatky sú obdobím, kedy sa koše na odpad napĺňajú o niečo rýchlejšie ako po zvyšok roka. Aby bola kapacita zberných nádob využitá čo najefektívnejšie, je potrebné obaly pred vyhodením stlačiť alebo zmenšiť ich objem tak, aby v koši zaberali čo najmenej miesta, a aby sa ich tam zmestilo čo najviac. Týka sa to napríklad kartónových krabíc, ale aj rôznych plastových obalov. „Pri triedení je dôležité od seba oddeliť všetko, čo sa oddeliť dá – napríklad viečko zo skleného obalu, vrchnák z tuby či papierové nálepky, ak sa dajú ľahko odstrániť,“ doplnila Katarína Kretter.

Aj sviatky hojnosti môžu byť udržateľné

Ako sme už spomínali, Vianoce sú od nepamäti sviatkami, kedy si ľudia doprajú – jedlo, nápoje, darčeky a podobne. Avšak ani v tomto období netreba zabúdať na životné prostredie a udržateľnosť. Prispieť k tomu môže každý, a to celkom jednoducho. Na začiatku je dôležité si premyslieť samotné nákupy – čo všetko naozaj potrebujeme a čo vieme spotrebovať. Ak si ľudia premyslia tento prvý krok, tak druhý je plynulou reakciou naň, a teda minimalizuje samotné plytvanie. Na záver OZV ENVI - PAK pripomína, že všetko, čo si z obchodov donesieme domov, sa skôr či neskôr stane odpadom. Preto je potom dôležité tento odpad správne triediť, aby zbytočne neskončil na skládke. Aj takéto individuálne malé kroky môžu mať pozitívny vplyv na našu planétu.

Autor: (js)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.12.2022
Handlovská kapustnica 2022! Poďte s nami rozdávať radosť chutne a ekologicky
Tradičné benefičné podujatie Handlovská kapustnica je späť v prezenčnej forme! Počas pandémie sa konali kapustnice po dva roky v komornej atmosfére podľa platných opatrení.
viac
10.06.2023
Mestu sa vlani podarilo vyseparovať vyše 4300 ton odpadu
V roku 2022 sa v Nitre podarilo vytriediť viac ako 4300 ton komunálneho odpadu. Informovala o tom radnica na základe certifikátu, ktorý mesto získalo od organizácie ENVI-PAK.
viac
02.10.2023
Aj najlepšie triediace samosprávy sa môžu dočkať nevyžiadaných zmien
Záver septembra sa nenesie len v znamení volieb. V rámci systému odpadového hospodárstva si v tomto období výrobcovia vyberajú partnerov – organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV), na nasledujúce obdobie.
viac
12.12.2023
Predvianočná nákupná horúčka vrcholí. Vieme kam s odpadom z nákupov?
To, že sa blížia vianočné sviatky každoročne pociťujú nielen nákupné centrá, e-shopy a dopravné spoločnosti, ale v konečnom dôsledku aj naše kontajnery a životné prostredie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.29 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.99 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.72 %