Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
16.12.2018 05:25

Príspevok na bezplatné WiFi chcú samosprávy využiť s čo najväčším efektom


Ilustračná snímka


Príspevok Európskej komisie (EK) vo výške 15 000 eur na bezplatné WiFi v obciach využijú úspešné samosprávy v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) na zabezpečenie signálu predovšetkým v centrálnej zóne či na miestach, kde sa pohybuje najviac ľudí.


Niektoré obce však deklarujú záujem rozšíriť bezplatnú WiFi zónu na celé svoje územie.       

Starosta Vysokej Pri Morave Dušan Dvoran pre TASR priznal, že dotácia v rámci programu WiFi4EU zvýšila ambície, ktoré pri zavedení bezplatnej WiFi zóny v obci mali. "Je to impulz, aby sme nerobili len centrálnu časť, ale bezplatné pripojenie zaviedli v celej obci. Napokon prechádza cez nás cyklotrasa, chodia k nám cudzinci, určite to tak urobíme," uviedol.       

So širokým pokrytím ráta i Jozef Uhler, starosta bratislavských Jaroviec, jednej z troch bratislavských mestských častí, ktoré boli v prvej výzve programu WIFI4EU úspešné. "Keďže je to veľký príspevok, dokážeme prostredníctvom neho pokryť všetky významné verejné priestranstvá a budovy v obci – zastávky, kultúrny dom, ihrisko, zdravotné stredisko, možno aj školský dvor, tam ale, samozrejme, len v čase mimo vyučovania," informoval Uhler.       

Podľa Istvána Pomichala - starostu Tomášova, ďalšej samosprávy z Bratislavského kraja, ktorá príspevok EK získala, predstavuje možnosť zaviesť bezplatné WiFi veľký prínos. "Prístup k informáciám by mal byť čo najdostupnejší a niečo takéto by malo byť v každej obci," uviedol Pomichal, ktorý je presvedčený, že benefit si budú môcť obyvatelia Tomášova užívať už v prvom polroku 2019.       

Poslanec Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) za Stupavu Martin Smeja je rád, že i jeho mesto sa možnosťou využiť dotáciu EK zaradí medzi moderné mestá Európy, kde sú bezplatné WiFi zóny štandardom. "Samozrejme, všetko má svoje plusy a mínusy, aj teraz sa určite ozvú kritici, ktorí budú hovoriť, že deti budú zasa ešte viac pozerať do mobilov, ale treba to vnímať z tej pozitívnej stránky a toto je určite niečo, čo zlepší život v našich obciach a mestách," skonštatoval.       

Európska komisia (EK) koncom novembra (23. 11.) oznámila úspech prvej fázy žiadostí miest a obcí z členských krajín Európskej únie (EÚ) zapojiť sa do schémy WiFi4EU, čiže zriaďovania zón bezplatného WiFi signálu v centrách komunitného života, ako sú námestia, parky, knižnice či múzeá. Z celkového počtu 13.198 prihlášok bolo 252 zo Slovenska, exekutíva EÚ z nich vybrala 93 dedín, obcí, miest a mestských častí. V rámci BSK bolo úspešných celkovo 12 samospráv – Rovinka, Bratislava-Petržalka, Bratislava-Jarovce, Bratislava-Nové Mesto, Senec, Píla, Vysoká pri Morave, Stupava, Most pri Bratislave, Tomášov, Boldog, Budmerice.       

Každá obec získa poukážky v hodnote 15.000 eur a vďaka tejto poukážke bude môcť zaistiť technické vybavenie verejného internetu (routery, antény a podobne) na verejných priestranstvách vrátane mestských hál, verejných knižníc, múzeí, verejných parkov alebo námestí.       

Iniciatíva WiFi4EU bude pokračovať v najbližších dvoch rokoch ďalšími tromi fázami. 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.10.2019
Viaceré mestské časti považujú priamy kontakt s občanmi za dôležitý
Priamy kontakt s obyvateľmi, teda nielen cez webové stránky a sociálne siete, považujú za dôležitý volení predstavitelia viacerých bratislavských miestnych samospráv. Mnohé mestské časti preto pravidelne organizujú stretnutia občanov so starostom či poslancami.
viac
17.10.2019
Starostovia Bratislavy sa chcú aktívne zapojiť do novej petície proti hazardu
Starostovia mestských častí Bratislavy sa zišli na pravidelnom zasadnutí svojho Regionálneho združenia. Rokovaniu dominovali témy hazardu, zimnej údržby či mapovania stavu športovísk v hlavnom meste.
viac
24.05.2022
K štrajkovej pohotovosti sa pridalo všetkých 17 mestských častí
K štrajkovej pohotovosti vyhlásenej Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa pridalo všetkých 17 bratislavských mestských častí. Bratislavskí starostovia sa zhodli, že aktuálne návrhy ministra financií Igora Matoviča budú znamenať výrazné okresanie príjmov pre samosprávu.
viac
12.05.2023
Starostovia vítajú viac peňazí pre MŠ, no vidia i problém pre mesto
Starostovia bratislavských mestských častí vítajú legislatívnu zmenu, ktorá im prinesie viac peňazí pre materské školy (MŠ).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %