Štvrtok 12.09.2024
Dnes má meniny 
Mária, Marlena
°C
10.02.2016 11:00

Profesor Michal Šarafín: Máme stratégiu pre uzdravenie a rozvoj vidieka


Profesor Šarafín sa špecializuje na vidiek a jeho špecifiká. (Foto: archív)


Vstup do Nového roka sa často spája aj s novými predsavzatiami, samosprávy sa zamerajú na nové úlohy. Nové úlohy budú znamením prijatej stratégie myslenia s rozmerom dlhodobej predvídavosti a cieľavedomého rozhodnutia.


Na stôl samospráv vstúpia strategické témy prekračujúce problematiku všedného dňa. Stratégie očakávajú osobitú sústredenosť, majú nezastupiteľné miesto v riadiacej činnosti samospráv. Podľa MP SR stratégiu rozvoja vidieka predstavujú priority zamerané na konkurencieschopnosť poľnohospodárskeho a lesného sektora (1), na zlepšenie životného prostredia (2), na zlepšenie kvality života na vidieku (3), na diverzifikáciu vidieckeho hospodárstva (4). Ide o rezortné chápanie stratégie založenej na „vnútornej“ akcieschopnosti, rozvoj vidieka sa chápe ako produkt vlastnej životaschopnosti. Ekonomická orientácia stratégie kladie dôraz na vyváženosť medzi konkurencieschopnosťou výroby a životným prostredím – s kvalitou života na vidieku. (Národný strategický plán rozvoja vidieka SR 2007 – 2013.) V tejto súvislosti pripomeniem stratégiu Európy 2020, stratégiu inteligentného, udržateľného a inkluzívneho rastu (Lisabon). Pod inkluzívnym rozumieme rast s „vyšším“ integračným chápaním, čo znamená nielen podriadenosť malého veľkému, ale aj naopak. Stratégia Európy je integračná, zdôrazňuje „nadhľad“ v chápaní vidieka a „dynamiku“ ako genetický znak vidieka.

Vidiek nespoznáme len cez „čísla“, jeho organizmus spoznáme hlavne prostredníctvom pochopenia jeho správania sa. Poslaním stratégie je preto odhaliť smery jeho vývojových pohybov, stratégia je v prvom rade prevenciou pred „poblúdením“, liekom na jeho uzdravenie a usmernenie. Stratégie zrýchľujú pohyb vpred, sú svetlom v bludisku ciest za vytýčeným cieľom.

Nadišiel čas na zostavovanie nových Stratégii rozvoja vidieka na úrovni jednotlivých krajov SR, svoje stratégie pripravuje Leader na úrovni združených obcí. Na zostavovaní stratégie vidieka Nitrianskeho kraja 1916 – 1922 som sa zúčastnil, a tu sú moje skúsenosti (v kolektíve FZKI Nitra).

Viac sa dočítate v Obecných novinách 3/4 na strane 14. 

Autor: (Michal Šarafín)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.09.2024
V Hanušovciach nad Topľou pripravujú výstavbu domova pre seniorov
V Hanušovciach nad Topľou pripravuje samospráva výstavbu zariadenia pre seniorov. Sociálnu službu má poskytnúť 30 seniorom. Ako pre TASR uviedol primátor mesta Štefan Straka, predpokladajú, že výstavba by mohla začať ešte v septembri.
viac
05.09.2024
Uskutoční sa Slovensko-ukrajinské fórum, jednou z tém aj spolupráca samospráv
V dňoch 19. a 20. septembra 2024 sa v Košiciach uskutoční ďalší ročník podujatia Slovensko-ukrajinské fórum (SUF) v rámci jubilejného 10. ročníka Dní Ukrajiny. Hlavným organizátorom podujatia je Združenie FEMAN v spolupráci s partnermi zo Slovenska i z Ukrajiny, medzi ktorých patrí aj ZMOS.
viac
05.09.2024
Z online zasadania Rady Združenia miest a obcí Slovenska
Na včerajšom online zasadnutí Rady Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) bola opäť predmetom diskusie prehlbujúca sa kríza vo financovaní samospráv. Rada ZMOS konštatovala: finančná situácia samospráv je kritická a vyžaduje si okamžité kroky, rokovania s vládou sú nevyhnutné.
viac
09.09.2024
Trenčín 2026 prináša konkrétne tipy pre udržateľnejšie kultúrne podujatia
Konkrétne tipy pre organizátorov kultúrnych podujatí v Trenčianskom kraji prináša Manuál zelenej kultúrnej produkcie. Dokument pripravilo Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026 v spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky (INCIEN).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.33 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.06 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %