Sobota 13.04.2024
Dnes má meniny 
Aleš
°C
30.10.2017 07:40

Projekt Smart City už prináša v Nitre výsledky


O plánovaných aktivitách konceptu Smart City v Nitre informovali (zľava) manažérka Smart City Katarína Koncošová, primátor Nitry Jozef Dvonč a prednosta úradu Igor Kršiak. Snímka zdroj: (msú).


Nitra chce v projekte Smart City patriť k lídrom na Slovensku. Ako moderné mesto chce šetriť zdroje, produkovať minimum emisií, investovať do ľudských zdrojov a doplnení siete infraštruktúry s tým, že bude ešte viac využívať moderné technológie a riešenia.


Elektronizácia služieb, rozširovanie mestského kamerového systému, bike sharing, inteligentné lavičky a ďalšie výhody v podobe úsporného osvetlenia, polopodzemných kontajnerov či bezpečnejších priechodov pre chodcov už do Nitry priniesol projekt Smart City. Mesto ho pripravuje od polovice minulého roka a plynule pri jeho realizácie nadväzuje na aktivity a štúdie, ktoré boli zrealizované už skôr, informovali začiatkom októbra na tlačovej konferencii v Nitre primátor Jozef Dvonč, prednosta mestského úradu Igor Kršiak a manažérka projektu Katarína Koncošová.

Projekt inteligentných miest zahŕňa v rámci Slovenska riešenie viacerých problémov. „Je to mestská infraštruktúra, doprava, narábanie s energiami, je to riešenie bývania, zatepľovania budov atď. Tento koncept sa v rámci Slovenskej republiky momentálne rozvíja," vysvetlil primátor Jozef Dvonč.

Podľa jeho slov je dôležité, aby sa jednotlivé aktivity projektu neuskutočňovali oddelene, ale boli vzájomne prepojené. „Musí to mať nejakú víziu, aby všetko v konečnom dôsledku slúžilo obyvateľom. Preto sme aktívni aj na sociálnych sieťach a dnes spúšťame stránku www.nitrasmart.sk, kde sa budú ľudia vedieť orientovať v celom projekte. Nevylučujem, že budú aj iné prepojenia, ktoré možno dnes ešte nevieme odhadnúť, pretože tento koncept budeme budovať možno 15 až 20 rokov,“ uviedol primátor a dodal, že radnica má v rámci projektu Smart City pripravené konkrétne aktivity aj na budúci rok.

Mesto má už schválené poskytnutie nenávratných finančných príspevkov na vybudovanie piatich nových cyklotrás, ktoré nemajú slúžiť iba na turistiku, ale predovšetkým na dochádzanie ľudí do práce. K ďalším projektom patrí modernizácia mestskej autobusovej dopravy, v ktorej pribudnú nové elektrobusy. „Modernizovať sa bude aj vybavenie vo vnútri autobusov. Pribudne v nich kamerový a informačný systém, ktorý bude prenášaný na zastávky. Zadaný je aj plán udržateľnej mestskej mobility, počítame s rozšírením kamerového systému, s regeneráciou parkov a vnútroblokov,“ povedal J. Dvonč.

Mesto okrem toho pracuje aj na modernizácii verejného osvetlenia, v rámci ktorej by malo dôjsť k výmene svetelných zdrojov za úspornejšie. Magistrát by však okrem toho chcel využiť aj stĺpy verejného osvetlenia, do ktorých možno nainštalovať rôzne zariadenia, od bezpečnostných kamier, cez rozhlas, parkovací systém až po rôzne výstražné zariadenia.

Ciele v rámci Smart City chce mesto zrealizovať do roku 2022 a využije všetky možnosti čerpania finančných zdrojov. Financovanie konceptu moderného mesta je akceptovateľné v rámci aktivít zaradených do Územného rozvoja mesta, ktoré sú financované z Integrovaného regionálneho operačného programu s dofinancovaním mesta, regionálnych operačných programov Ministerstva hospodárstva SR, Ministerstva životného prostredia SR, Komunitárnych fondov EÚ, združených investícií s podnikateľskými subjektmi formou verejno-súkromných partnerstiev, dodávateľských úverov podnikateľských subjektov, úverov z Európskej investičnej banky. Výber subjektov na konkrétnu realizáciu jednotlivých aktivít bude podriadený zákonu o verejnom obstarávaní.

Ako pripomenul primátor, radnica plánuje pri zmene Nitry na inteligentné mesto spolupracovať aj s občanmi. „Vlastné podnety a návrhy, ktoré dopomôžu k tomu, aby Nitra bola inteligentná a moderná, môžu posielať prostredníctvom sociálnych sietí, alebo priamo na mailovú adresu smart@msunitra.sk," uviedol J. Dvonč.

Obecné noviny č. 41-42/2017

Autor: (msú, tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.07.2016
Nitra môže získať z fondov Európskej únie desiatky miliónov eur
Mesto Nitra má šancu získať do roku 2020 desiatky miliónov eur z fondov Európskej únie. Radnica už začala s prípravou projektov, na ktoré môže v rámci súčasného programového obdobia získať z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) sumu 50 miliónov eur.
viac
21.09.2017
V Nitre pribudne takmer 14 kilometrov nových cyklotrás za 3,9 mil. eur
Mesto Nitra získalo dotáciu vo výške 3,7 milióna eur z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) na budovanie nových cyklotrás.
viac
14.11.2017
Nitra hľadá zdroje na financovanie projektov Smart City
Mesto Nitra hľadá zdroje na implementáciu projektu Smart City. Vedenie mesta sa stretlo so zástupcami Európskej investičnej banky, prostredníctvom ktorej plánuje časť projektov financovať.
viac
19.11.2021
Nitra chce za vyše 4,6 milióna eur vybudovať moderný dopravný systém
Mesto Nitra pripravuje projekt, ktorý bude v doprave a na semaforoch uprednostňovať vozidlá verejnej osobnej dopravy (VOD). Celkové náklady presiahnu 4,6 milióna eur. Podstatná časť z nich bude hradená z európskych fondov, spolufinancovanie mesta bude necelých 234 000 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %