Nedeľa 24.09.2023
Dnes má meniny 
Ľuboš, Ľubor
°C
26.05.2023 08:25

Projekt Živé rieky oživí takmer 350 kilometrov slovenských riek


Ilustračná snímka: (tasr).


Jeho cieľom je počas nasledujúcich desiatich rokov zlepšiť ekologický stav Dunaja, Hrona, Ipľa a Belej. Spúšťa ho Výskumný ústav vodného hospodárstva (VÚVH) v spolupráci s deviatimi partnerskými organizáciami zo Slovenska a Česka.


Informovali o tom štátny podnik Vodohospodárska výstavba a WWF (Svetový fond na ochranu prírody) Slovensko.

Veľký podiel na súčasnom stave vodných tokov majú podľa organizácií ich nevhodné úpravy a hydromorfologické zmeny, ako narušenia spojitosti riek, mokradí a biotopov. Pripravované aktivity budú v súlade s opatreniami tretieho Vodného plánu SR. Budú zamerané na prírode blízku obnovu riek, riečnych nív a lužných lesov prostredníctvom obnovy riečnych procesov.

"Konkrétne pôjde o opätovné pripojenie odrezaných bočných ramien, obnovu prirodzených riečnych brehov a odstraňovanie alebo spriechodňovanie migračných bariér brániacich pohybu vodných živočíchov a sedimentov vo vodných tokoch," povedala riaditeľka VÚVH Katarína Holubová.

Zdravo fungujúce toky poskytujú podľa organizácií množstvo benefitov od zlepšenia samočistiacej schopnosti riek a kvality podzemných vôd až po udržateľnú protipovodňovú ochranu. Doplnili, že ozdravenie riečnej siete je nevyhnutné pre rozumné zadržiavanie vody v krajine a zvyšovanie odolnosti voči suchu a zmene klímy.

Projekt podľa riaditeľky WWF Slovensko Miroslavy Plassmann otvára príležitosť modernej revitalizácii riečnych ekosystémov na Slovensku. "Je výnimočný nielen svojim progresívnym prístupom v oblasti zlepšovania ekologického stavu vôd, ale aj nadštandardnou spoluprácou medzi odbornými, štátnymi a neziskovými organizáciami," poznamenala s tým, že kladie dôraz aj na intenzívnu diskusiu s vlastníkmi a užívateľmi.

Dôležitá je spolupráca so Slovenským rybárskym zväzom, pre ktorý sú dôležité všetky aktivity na podporu populácií pôvodných druhov rýb. Jeho tajomník Bohuš Cintula oceňuje, že v projekte je naplánované spriechodnenie 15 bariér, čo pomôže migrácii rýb a biotopom závislým od vody.

Okrem VÚVH, Vodohospodárskej výstavby a WWF Slovensko sa na projekte podieľajú Ministerstvo životného prostredia SR, Slovenský vodohospodársky podnik, Štátna ochrana prírody SR, Bratislavské regionálne ochranárske združenie, občianske združenie Catchmeifyoucan, Fakulta rybárstva a ochrany vôd Juhočeskej univerzity v Českých Budejoviciach a Správa Tatranského národného parku.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.12.2020
Na zlepšenie území v NATURE 2000 pôjde viac ako 16,5 milióna eur
Na zlepšenie stavu území sústavy NATURA 2000 pôjde viac ako 16,5 milióna eur. Z komunitárnych zdrojov Európskej únie (EÚ) bude pochádzať takmer 10 miliónov eur.
viac
21.05.2021
Vnútroblok na Luhoch zrekonštruujú za viac ako 270 000 eur
Samospráva Partizánskeho zabezpečí revitalizáciu vnútrobloku na sídlisku Luhy. Investičná akcia za viac ako 270 000 eur počíta s obnovou drevín, stavebnými úpravami komunikačnej siete, prvkami urbanistického dizajnu, ako i výmenou vonkajšieho osvetlenia.
viac
25.03.2022
Mesto pripravuje revitalizáciu vnútrobloku na ulici M. Benku
Mesto Topoľčany pripravuje revitalizáciu vnútrobloku na ulici M. Benku.
viac
23.01.2023
Štvormiliónový projekt má zlepšiť stav druhov a biotopov chránených území
lepšiť stav druhov a biotopov v niektorých ekosystémoch chránených území má projekt za viac ako štyri milióny eur. Jeho realizátorom je Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR. Vyplýva to zo zmluvy zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.07 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.00 %