Piatok 18.06.2021
Dnes má meniny 
Vratislav
°C
10.06.2021 01:25

Projektový šprint - zrýchli digitálnu transformáciu škôl


Ilustračná snímka: (tasr).


Školy získajú odbornú podporu pri digitalizácii výučby. Inštitút vzdelávacej politiky ministerstva školstva spúšťa v spolupráci so Svetovou bankou iniciatívu „Projektový šprint“.


Vybrané základné školy sa budú môcť zúčastniť tzv. 100-dňových akcelerátorov, ktoré im umožnia otestovať vlastné nápady na zmysluplné využitie digitálnych technológií vo vzdelávaní. Cieľom je dať školám ďalší impulz k digitálnej transformácii, ktorú rozhýbala pandémia a využiť ju efektívne na zlepšovanie študijných výsledkov žiakov či znižovanie rozdielov medzi nimi. Ministerstvu prinesie tento projekt okrem samotnej podpory digitalizácie škôl aj cenné informácie o tom, ako efektívnejšie implementovať aj iné plánované reformy.    

Prechod na dištančnú výučbu počas prvej vlny pandémie COVID-19 bol náročný pre všetkých. Učitelia a žiaci sa museli rýchlo presunúť do online priestoru alebo nájsť iný spôsob prístupu ku vzdelávaniu. Pandemické opatrenia odhalili výzvy vo vzdelávaní, na ktorých je potrebné intenzívne pracovať. Nečakaná situácia však priniesla aj množstvo originálnych a inovatívnych riešení zo strany učiteľov, žiakov, rodičov, vrátane spolupráce s IT firmami či komunitnými združeniami.

Otestovať a podporiť nápady v oblasti digitalizácie a možnosť ich využitia v širšom meradle umožnia školám tzv. 100-dňové akcelerátory. Ide o osvedčenú metódu, ktorej podstatou je rýchle testovanie rôznych riešení s cieľom vybrať tie najvhodnejšie na dosiahnutie požadovaných zlepšení alebo výsledkov. „Projektový šprint“ sa používa v rôznych krajinách najmä vtedy, keď ministerstvá potrebujú naštartovať alebo zrýchliť reformy či získať informácie potrebné pre efektívnu implementáciu súvisiacich opatrení.

Akých tém sa bude projekt týkať: Ako efektívne využívať digitálne technológie, aby sa podporil rozvoj digitálnych zručností žiakov a učiteľov? Ako do výučby zapojiť nové digitálne technológie? Ako čo najlepšie využívať rôzne digitálne platformy (Selfie, Viki, MS Teams,...)? Je personálna podpora digitalizácie škôl dostatočná a efektívna? Akú podporu potrebujú školy v tejto oblasti zo strany ministerstva? Ako si školy môžu pomáhať navzájom?

Ako sa môžu školy prihlásiť: V prípade záujmu o zapojenie sa do projektu môžu základné školy kontaktovať Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR do 30. júna 2021 na e-mailovej adrese projektovy.sprint@minedu.sk. Metodika výberu škôl bude nastavená počas leta s ohľadom na prejavený záujem a personálne kapacity ministerstva. 

O projekte: Projekt „Digitálna transformácia a kurikulárna reforma škôl na Slovensku“ je financovaný Európskou komisiou v rámci podpory štrukturálnych reforiem a bude trvať dva roky. Súčasťou projektu bude vytvorenie metodiky pre akcelerátory ako aj jej praktická aplikácia v spolupráci so školami. V závere projektu bude vydaná príručka s výsledkami a poznatkami z akcelerátorov, ktoré sa uskutočnili vo vybraných školách.

Autor: (MŠVVaŠ SR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.07.2020
Do IT Fitness Testu sa zatiaľ zapojilo viac ako 22 000 žiakov
Do IT Fitness Testu sa doteraz zapojilo viac ako 22.000 záujemcov. Celkový počet respondentov je zatiaľ oproti minulému roku nižší, o zhruba 2000 respondentov, no pod tento výsledok sa podpísala najmä koronakríza a zatvorené školy.
viac
11.12.2020
Ďalšia idea národnostného dištančného vzdelávania spojí výučbu a kultúru
Jókaiho divadlo v Komárne v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR podporí dištančné vzdelávanie pre školy s vyučovacím jazykom maďarským.
viac
12.02.2021
SAŽP spustila vo štvrtok 11. ročník súťaže Dedina roka
Slovenská agentúra životného prostredia zverejnila podmienky súťaže Dedina roka 2021. Oficiálne tým spustila jej 11. ročník, nad ktorým prevzal záštitu minister životného prostredia SR Ján Budaj.
viac
02.06.2021
Zapojte svoje mesto do tretieho ročníka súťaže Enviromesto 2021
Ministerstvo životného prostredia v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia opäť prinášajú šancu slovenským sídlam zapojiť sa do národnej súťaže Enviromesto 2021.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.81 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.69 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.50 %