Utorok 11.08.2020
Dnes má meniny 
Zuzana
°C
12.11.2019 09:10

Proti medveďom bojujú aj osvetou


Ilustračná snímka. Zdroj: iStockphoto


V Trnavej Hore (okres Žiar nad Hronom) sa rozhodli bojovať proti medveďom aj osvetou. V pondelok tu organizujú edukačné podujatie s názvom Ako byť v bezpečí na území s výskytom medveďov.


Ochranár a publicista Jaroslav Slašťan obyvateľom porozpráva o výskyte a druhoch medveďa, ale poradí im tiež, ako sa správať pri strete s medveďom.       

Podujatie v Trnavej Hore nie je náhodné. Ešte v máji tunajšia samospráva vyzývala obyvateľov k ostražitosti, keďže zaznamenala viacero informácií o stretnutiach ľudí s lesnou zverou - diviakom, líškou, ale aj medvedicou s mláďatami, a to v okrajových častiach, ako aj v strede obce.       

Riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Štiavnické vrchy Peter Farbiak potvrdil, že výskyt medveďa v intraviláne Trnavej Hory bol tento rok jedným z piatich hlásení, ktoré správa tento rok evidovala. Okrem Trnavej Hory bol výskyt medveďa hlásený aj v obciach Svätý Anton, Kremnické Bane či Žibritov. Hlásený bol aj úhyn medveďa na rýchlostnej ceste R1 medzi Budčou a Hronskou Dúbravou.       

Aj napriek týmto hláseniam však podľa Farbiaka nie je situácia v dotknutom území kritická. "Myslím si, že na rozdiel od iných lokalít na Slovensku u nás tento problém nie je až taký vypuklý," uviedol pre TASR.       

Správa podľa jeho slov nemá presné čísla o tom, koľko jedincov sa na jej území nachádza a či je šelma premnožená. V súčasnosti však podľa jeho slov prebieha odoberanie vzoriek trusu, ktoré má viesť k sčítaniu medveďov na danom území.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.09.2018
Obec má územný plán, dala tak definitívne "nie" výstavbe MVE
Samospráva v obci Trnavá Hora dala definitívne "nie" výstavbe malej vodnej elektrárne (MVE) na toku Hrona. Poslanci na uplynulom rokovaní obecného zastupiteľstva schválili územný plán obce a všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktorým sa vyhlasujú záväzné časti územného plánu bez rezervovania územia
viac
21.06.2019
Zber kuchynského odpadu z domácností v Trnavej Hore
Od 6. mája je v našej obci Trnavá Hora zavedený zber kuchynského odpadu z domácností. Stali sme sa tak jednou z pomedzi prvých obcí na Slovensku, ktorá sa do tohto pilotného projektu zapojila.
viac
08.10.2019
MŽP SR: Povolené odstrely medveďov v minulosti situáciu zásadne nezmenili
Ministerstvo životného prostredia za posledné roky prispelo vo Vysokých Tatrách na vybudovanie kontajnerových stojísk celkovou sumou 1,4 milióna eur. Tvrdí to MŽP v reakcii na pondelkovú tlačovú konferenciu zástupcov samosprávy vo Vysokých Tatrách.
viac
29.11.2019
V nedeľu 1. decembra je Medzinárodný deň boja proti AIDS
Jednou z najúspešnejších kampaní, zvyšujúcich povedomie ľudí o nebezpečenstve prenosu HIV/AIDS a možnosti prevencie, je Medzinárodný deň boja proti AIDS (World AIDS Day). Celý svet si ho už po 31-krát pripomenie v nedeľu 1. decembra.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.71 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.28 %