Štvrtok 30.11.2023
Dnes má meniny 
Ondrej, Andrej
°C
03.08.2023 11:40

Prvá mestská budova dostane zelenú strechu


Ilustračná snímka: (tasr).


Prvým mestským objektom v Liptovskom Mikuláši s ekologickou zelenou strechou bude administratívna budova Verejnoprospešných služieb (VPS) na Družstevnej ulici. Informoval o tom Ján Sokolský z kancelárie vedenia mesta.


Rekonštrukcia strechy je súčasťou polmiliónového projektu zníženia energetickej náročnosti budovy. Mesto naň získalo peniaze z Plánu obnovy a odolnosti SR. "Zelenú strechu s plochou vyše 300 metrov štvorcových dotvoria rastliny, ktoré poznáme zo skaliek a majú schopnosť zadržať vodu až na úrovni 50 percent," priblížil Sokolský.

Budova VPS ozelenie aj na dvoch stenách. Popínavé rastliny vedené zvislo na pomocných lankách vytvoria tepelný ostrov, ktorý prispeje k termoregulácii vo všetkých ročných obdobiach. Sokolský dodal, že projekt zahŕňa zateplenie objektu, rekonštrukciu vykurovania a výmenu osvetlenia za úsporné LED žiarovky. Súčasťou opatrení je aj inštalácia systému tieniacej techniky v podobe slnolamov.

"Cieľom navrhovaných aktivít je ročná úspora energie takmer 70 percent. V súčasnosti má objekt vydané právoplatné stavebné povolenie," priblížil Sokolský s tým, že realizáciu predpokladajú v budúcom roku.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.01.2020
Vývoz stavebného odpadu v meste zneužívali,VPS preto zavádzajú limity
Verejnoprospešné služby (VPS) mesta Liptovský Mikuláš zavádzajú limit prijímania drobného stavebného odpadu na zbernom dvore. Dôvodom je podľa hovorkyne mesta Viktórie Čapčíkovej zneužívanie príjmu tohto odpadu stavebnými firmami.
viac
01.04.2021
Nový komunitný plán má zvýšiť kvalitu života znevýhodnených
Nový Komunitný plán sociálnych služieb mesta Liptovský Mikuláš na roky 2021 až 2025 bude zameraný na zvyšovanie kvality života znevýhodnených obyvateľov.
viac
22.11.2021
Fasádu domu kultúry v Liptovskom Mikuláši dozdobí vyše 900 rastlín
Fasádu domu kultúry v Liptovskom Mikuláši bude po novom zdobiť zelená stena, do ktorej nainštalujú vyše 900 rastlín. Zavlažovať ich budú z podzemného zásobníka dažďovej vody. Informovala o tom hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš Viktória Čapčíková.
viac
23.08.2023
Na plavárni opravia zatekajúcu strechu, bude to stáť 125 000 eur
Zatekajúcu strechu na budove mestskej krytej plavárne v Liptovskom Mikuláši začínajú opravovať. V utorok si stavbu prevzal zhotoviteľ, práce potrvajú do októbra.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %