Piatok 24.05.2024
Dnes má meniny 
Ela
°C
03.08.2023 11:40

Prvá mestská budova dostane zelenú strechu


Ilustračná snímka: (tasr).


Prvým mestským objektom v Liptovskom Mikuláši s ekologickou zelenou strechou bude administratívna budova Verejnoprospešných služieb (VPS) na Družstevnej ulici. Informoval o tom Ján Sokolský z kancelárie vedenia mesta.


Rekonštrukcia strechy je súčasťou polmiliónového projektu zníženia energetickej náročnosti budovy. Mesto naň získalo peniaze z Plánu obnovy a odolnosti SR. "Zelenú strechu s plochou vyše 300 metrov štvorcových dotvoria rastliny, ktoré poznáme zo skaliek a majú schopnosť zadržať vodu až na úrovni 50 percent," priblížil Sokolský.

Budova VPS ozelenie aj na dvoch stenách. Popínavé rastliny vedené zvislo na pomocných lankách vytvoria tepelný ostrov, ktorý prispeje k termoregulácii vo všetkých ročných obdobiach. Sokolský dodal, že projekt zahŕňa zateplenie objektu, rekonštrukciu vykurovania a výmenu osvetlenia za úsporné LED žiarovky. Súčasťou opatrení je aj inštalácia systému tieniacej techniky v podobe slnolamov.

"Cieľom navrhovaných aktivít je ročná úspora energie takmer 70 percent. V súčasnosti má objekt vydané právoplatné stavebné povolenie," priblížil Sokolský s tým, že realizáciu predpokladajú v budúcom roku.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.08.2021
Vo viacerých lokalitách v L. Mikuláši rozširujú parkovacie plochy
Verejnoprospešné služby (VPS) mesta Liptovský Mikuláš pracujú na rozšírení parkovacích plôch vo viacerých mestských lokalitách. Ako informovala hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková, parkovacie miesta pre potreby obyvateľov budujú z ekologickejších zatrávňovacích panelov.
viac
31.03.2022
Liptovský Mikuláš chce do roku 2036 znížiť emisie oxidu uhličitého o 93 percent
Mesto Liptovský Mikuláš plánuje do roku 2036 znížiť emisie oxidu uhličitého o 93 percent. Spotrebu energií chce zmenšiť o 66 percent, podiel obnoviteľných zdrojov by sa mal zvýšiť o 93 percent. Vyplýva to z Nízkouhlíkovej stratégie mesta Liptovský Mikuláš na roky 2022 - 2036.
viac
27.06.2023
S výmenou strechy plavárne chcú začať v auguste za plnej prevádzky
Krytá plaváreň v Liptovskom Mikuláši dostane novú strechu. Mesto na jej obnovu načerpá úver 200 000 eur, výsledná cena vyjde zo súťaže na dodávateľa prác.
viac
23.08.2023
Na plavárni opravia zatekajúcu strechu, bude to stáť 125 000 eur
Zatekajúcu strechu na budove mestskej krytej plavárne v Liptovskom Mikuláši začínajú opravovať. V utorok si stavbu prevzal zhotoviteľ, práce potrvajú do októbra.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %