Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
20.05.2024 09:05

Prvú etapu asanácie tzv. petržalského kopca môžu ukončiť koncom leta


Snímka zdroj: CRESCO REAL ESTATE


Prvá etapa recyklácie a likvidácie tzv. petržalského kopca v bratislavskej Pertžalke by mohla byť ukončená už do konca leta.


Predpokladá to spoločnosť Cresco Real Estate, ktorá stojí za developerským projektom Slnečnice v bratislavskej Petržalke. Uviedla to pre TASR. Pôvodne termín ukončenia prvej etapy prác odhadovala na december.         

"Práce na prvej etape recyklácie kopca sa nám zatiaľ darí realizovať rýchlejšie, ako sme pôvodne plánovali. Predpokladáme, že prvú etapu ukončíme do konca leta tohto roku," skonštatoval riaditeľ výstavby spoločnosti Ladislav Hoffmann.         

Spoločnosť zatiaľ spracovala približne 110.000 ton materiálu. Zhodnotený materiál na ďalšie použitie je dočasne umiestnený na depónie (skládky materiálu), kde čaká na odbyt. Zlikviduje sa len ďalej netriediteľný ostatný odpad, rovnako tak prípadný nebezpečný odpad. Taký developer pri prácach taktiež identifikoval a lokalizoval.         

"Nešlo však o odpad s obsahom azbestu, ale úložisko zeminy kontaminovanej ropnými látkami, pravdepodobne sa tam počas budovania kopca rozlial motorový olej alebo nafta," poznamenal Hoffmann. Ubezpečil, že likvidáciu takéhoto odpadu vykonávajú v súlade s platnými predpismi špecializované odborné spoločnosti, ktoré sú na túto prácu akreditované.         

Developer od začiatku avizoval, že počas prác bude prítomný aj stály geologický dohľad i technický dozor. Realizovaný je tiež monitoring podzemnej vody, pravidelne sú odoberané vzorky vzduchu a pôdy a vykonávané stery z okolitých budov. "Výsledky meraní prítomnosti azbestu v ovzduší a na fasádach domov boli pod detekčným limitom," podotkol Hoffmann. Ani výsledky analýz podzemných vôd nepreukázali negatívny vplyv obsahu kopca na kvalitu podzemných vôd pod kopcom a v jeho okolí.         

Tzv. petržalský kopec sa nachádza v južnej časti mestskej časti a vznikol v 70. rokoch 20. storočia, keď musela stará Petržalka ustúpiť výstavbe panelového sídliska. Tvorí ho viac ako 300.000 ton materiálu, znovu využiť by sa z neho malo 96 percent. V kopci sa nachádza prevažne zemina, tehly, betón, plechy či iný zdravotne neškodný materiál. Prácam na časti kopca predchádzalo odstraňovanie náletovej zelene a výber dodávateľa.         

Miesto, na ktorom sa kopec v súčasnosti nachádza, je jedným z tých, na ktoré sa má developerský projekt rozšíriť.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.04.2021
Petržalka ponúka pomoc pri odvoze zeleného odpadu po brigádach
Bratislavská Petržalka pomôže obyvateľom s odvozom zeleného odpadu po jarných brigádach. Takýchto žiadostí od občanov, ktorí sa pustili do zveľaďovania svojho okolia, eviduje mestská časť na miestnom oddelení životného prostredia viacero. Informovala o tom hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.
viac
12.07.2021
V Petržalke sa dobrovoľníci púšťajú aj do väčších skládok
V bratislavskej Petržalke sa dobrovoľníci púšťajú po menších smeťozberoch aj do väčších nelegálnych skládok na okraji mestskej časti, kde je potrebné pristaviť veľkokapacitný kontajner.
viac
04.12.2023
Počas jesenného upratovania sa Petržalčania zbavili 109 ton odpadu
Počas tohtoročného jesenného upratovania "odľahčili" obyvatelia bratislavskej Petržalky mestskú časť o takmer 109 ton nepotrebného odpadu. Z toho 4,2 tony tvoril elektroodpad, teda malé domáce spotrebiče, dve tony sklo a 1,1 tony kovy.
viac
26.01.2024
Na budúci týždeň by sa mohla začať asanácia tzv. petržalského kopca
Spoločnosť Cresco Real Estate, ktorá stojí za developerským projektom Slnečnice v bratislavskej Petržalke, by mala na budúci týždeň spustiť recykláciu tzv. petržalského kopca.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %