Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
26.04.2024 05:10

Prvý automatický parkovací dom na bicykle v Trnave sa teší záujmu


Snímka zdroj: TASR


Jedenásť a pol metra vysokú cyklovežu v Trnave otvorili v januári 2020 pri železničnej stanici. Bola prvou na Slovensku a jej využiteľnosť z roka na rok vzrastá.


Na výstavbu veže dvanásťuholníkového tvaru vynaložilo mesto podľa hovorkyne Veroniky Majtánovej 652.656 eur s použitím nenávratného finančného príspevku z Integrovaného regionálneho operačného programu vo výške 505.319 eur.         

"Dnes funguje na Slovensku a v Česku dvadsať takýchto zariadení a náš prvý automatický parkovací dom bol minulý rok najvyťaženejším z nich," konštatovala.         

Kapacita trnavskej veže je 118 bicyklov, z toho 16 detských. Podľa štatistiky prevádzkovateľa bola vlani priemerná mesačná obsadenosť 1822 bicyklov, spolu ich vo veži zaparkovalo 21.868. Najvyťaženejšie mesiace boli september (2331 zaparkovaných bicyklov), jún (2290), október (2215). Ale napríklad aj v januári bicykel zaparkovalo 1200 cyklistov, ktorí pokračovali v ceste za prácou alebo štúdiom vlakom či autobusom.         

Uloženie bicykla je nenáročný proces, podľa hovorkyne stačí predné koleso bicykla zatlačiť do mechanizmu a stlačiť tlačidlo Štart. Uskladnený je za pár sekúnd. Platba je možná v hotovosti a od tohto roku už aj bezhotovostne. Prvé tri roky bol poplatok symbolických 10 centov za 24 hodín, od začiatku 2024 sa cena zmenila na 20 centov. "Používatelia Trnavského bikesharingu, našich mestských bicyklov, majú po naskenovaní čipovej bikesharingovej karty prvých 24 hodín úschovy zdarma. Maximálna doba úschovy bicykla v cykloveži je 15 dní," doplnila Majtánová.         

Mesto hodnotí projekt ako úspešný, od začiatku má prevažujúcu pozitívnu odozvu. Prevádzku cykloveže zohľadňuje aj mestský rozpočet, nakoľko náklady prevyšujú príjmy z poplatkov. "Rovnako, ako je napríklad dotovaná mestská hromadná doprava, či práce na cestnej infraštruktúre vo všeobecnosti, ide o službu verejnosti, ktorá má obyvateľom uľahčiť dochádzanie na stanicu bezmotorovou dopravou a poskytnúť im bezpečnú možnosť uloženia bicykla. O tom, že má svoje uplatnenie, svedčí miera jej využívania," doplnila Majtánová.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.02.2019
Participatívny rozpočet kraja ľudí zaujal, prišli s podnetnými projektmi
Sériu stretnutí s obyvateľmi jednotlivých regiónov Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) majú za sebou koordinátori prvého ročníka krajského participatívneho rozpočtu.
viac
05.08.2019
Trnava bude mať prvý automatický parkovací dom pre bicykle na Slovensku
Trnava je prvým mestom na Slovensku, ktoré bude mať automatický parkovací dom pre bicykle. Stáť bude pri železničnej stanici, jeho výstavba sa začína 1. augusta a práce vrátane skúšobnej prevádzky by mali byť ukončené do marca budúceho roku.
viac
07.01.2020
Prvá cykloveža na Slovensku má kapacitu 118 bicyklov
Automatický parkovací dom pre bicykle dnes (7. januára 2020) oficiálne sprístupnili pri Železničnej stanici v Trnave. Cykloveža je prvou svojho druhu na Slovensku. Podľa hovorkyne Veroniky Majtánovej vynaložilo mesto na jej výstavbu 652 656 eur. Úložné na 24 hodín je stanovené na 0,10 eura.
viac
08.06.2020
Bicykle a elektrické kolobežky po pešej zóne v Trnave už nesmú jazdiť
Infokampaň #PešiPoPešej má za úlohu dostať do povedomia Trnavčanov, že na pešej zóne je vydaný zákaz vjazdu bicyklov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %