Sobota 31.10.2020
Dnes má meniny 
Aurélia
°C
31.03.2020 08:10

Psychológovia budú na telefónnej linke pomáhať ľuďom


Ilustračná snímka: (int.).


Premôcť krízu s psychickým zvládaním aktuálnych udalostí v súvislosti s koronavírusom má za cieľ Centrum dobrovoľníckej psychologickej podpory, ktoré v pondelok spustilo mesto Žilina.


Vyše 20 psychológov bude na telefonickej linke poskytovať pomoc ľuďom v kríze. Služba bude bezplatne prístupná na telefónnom čísle: 0908 453 842 počas pracovných dní od 8.00 do 17.00 hod. pre všetkých obyvateľov Žiliny.

Súčasná situácia v súvislosti so šírením nového  koronavírusu vystavuje ľudí podmienkam, na ktoré mnohí neboli zvyknutí. Prehlbuje sa sociálna izolácia, narúšajú sa medziľudské vzťahy, ľudia prichádzajú o ekonomické istoty a stabilitu, čo môže vyvolať pocity beznádeje, strachu. Dlhodobá psychická záťaž môže prerásť do úzkosti a depresií.

„Chceme byť nápomocní aj ľuďom, ktorí už možno nevedia, ako ďalej. Každý zvláda záťažové situácie inak a mnohí ľudia nemajú v týchto ťažkých časoch podporu rodiny či okolia. Mnohí sa cítia osamelo a beznádejne, pričom doba, ktorú žijeme k ich psychickej pohode nijako neprispieva. Rozhodli sme sa preto podať pomocnú ruku všetkým, ktorí potrebujú povzbudenie a zriadili sme Centrum dobrovoľníckej psychologickej podpory. Verím, že jeho pomoc bude potrebovať čo najmenej ľudí, no bude vždy k dispozícii tým, ktorí ho potrebujú. Ďakujem zároveň všetkým odborníkom, psychológom, ktorí sa budú ako dobrovoľníci venovať pomoci iným,“ povedal žilinský primátor Peter Fiabáne.

Mesto Žilina ďakuje inštitúciám Modrý anjel a IPčko, ktoré poskytli metodickú pomoc pri zriadení Centra dobrovoľníckej psychologickej podpory.

Odborné príspevky a rady na tému psychického zdravia v čase epidémie sú prístupné na stránke Ligy pre duševné zdravie: https://www.dusevnezdravie.sk/psychicke-zdravie-v-case-epidemie/.

Autor: (Vladimír MIŠKOVČÍK, hovorca mesta)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.03.2020
Púchov zabezpečí nákupy pre seniorov či ľudí v karanténe
Mesto Púchov v súvislosti s hrozbou šírenia nového koronavírusu bezplatne zabezpečí nákupy pre seniorov, osamelých ľudí či ľudí v karanténe. Službu bude poskytovať od pondelka 16. marca do piatka 27. marca. Rozhodol o tom krízový štáb mesta. Informovala Laura Krošláková z púchovského MÚ.
viac
27.03.2020
Krízový plán BBSK má konkrétnu podobu, známe sú prvé termíny
Jednotlivé body krízového plánu, ktorý Banskobystrický samosprávny kraj predstavil začiatkom minulého týždňa, dostali reálnu podobu. Známe sú prvé termíny spustenia služieb, počty doposiaľ prihlásených dobrovoľníkov i objednaných ochranných pracovných prostriedkov.
viac
03.04.2020
Od piatka 3. apríla bude fungovať „Handlovská linka podpory“
Mesto zriaďuje „Handlovskú linku podpory“ zatiaľ dvakrát do týždňa, v prípade potreby bude čas dostupnosti linky upravený. Handlovská linka podpory je zriadená pre zvládnutie záťažových situácií v súvislosti s opatreniami proti šíreniu COVID-19 a ponúka tiež duchovný rozmer.
viac
11.05.2020
Žilinská radnica pomáha rodinám v núdzi, obyvateľom i podnikateľom
Žilinská radnica pomáha rodinám, ktoré sa v súvislosti s mimoriadnou situáciou dostali do neriešiteľnej situácie. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.88 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.28 %