Sobota 13.04.2024
Dnes má meniny 
Aleš
°C
16.07.2020 11:25

Radnica plánuje v rámci participácie podporovať veľké projekty


Mestský úrad v Trstenej.


Mesto Trstená plánuje v budúcom roku prejsť na tzv. vyšší level v rámci participácie občanov na rozvoji samosprávy. Znamená to, že namiesto malých projektov do 500 eur radnica začne prioritne finančne podporovať veľké projekty.


Rozhodovať by o nich mali obyvatelia mesta prostredníctvom verejného hlasovania. Uviedla to primátorka mesta Trstená Magdaléna Zmarzláková.

Participácia občanov na rozvoji mesta je projekt, ktorý v Trstenej realizujú už štvrtý rok. Doposiaľ podporovali najmä malé projekty do sumy 500 eur. Možnosť zapojiť sa tento rok využilo 22 obyvateľov, čo je v porovnaní s minulými rokmi menej. Podľa primátorky to pravdepodobne sčasti súvisí aj s pandémiou nového koronavírusu, keď ľudia riešili skôr iné veci.

„Prinútilo nás to zamyslieť sa nad tým, že by sme zvolili trošku inú formu, posunuli sa ďalej a začali podporovať veľké projekty. Od budúceho roka máme naplánovaný vyšší level participácie - projekty budeme podporovať podľa schváleného rozpočtu sumou 20 000 alebo 30 000 eur. Vytypujeme si napríklad tri projekty v tejto sume a spustíme verejné hlasovanie obyvateľov. Oni rozhodnú, ktorý z týchto projektov podporíme,” priblížila primátorka mesta s tým, že malú sumu nechajú aj na menšie projekty.

Z celkovej sumy 10 000 eur, ktorú na participáciu vyčlenili v roku 2020, komisia prerozdelila 4100 eur na schválené zámery a 1900 eur využijú na obnovenie detských ihrísk. Zvyšných 4000 eur podľa informácií z oficiálnej webovej stránky mesta ostane ušetrených. Schválených bolo desať žiadostí.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.04.2020
Verejné hlasovanie určilo projekty podporené z participatívneho rozpočtu
Projekty, ktoré podporia z nitrianskeho grantového programu Mením Moje Mesto, sú už známe. Ľudia vo verejnom hlasovaní vyberali z 29 verejnoprospešných zámerov. Finančnú podporu získa desať projektov, ktoré dostali najviac hlasov.
viac
03.11.2020
Začalo sa hlasovanie o projektoch participatívneho rozpočtu Trnavského kraja
Od 2. až do 15. novembra sa v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) koná hlasovanie o podpore projektov z participatívneho rozpočtu (PR). V rámci jeho druhého ročníka obyvatelia môžu hlasovať online za najmenej tri spomedzi 105 projektov.
viac
22.03.2021
Z participatívneho rozpočtu mesto podporí projekty sumou 12 000 eur
Považskobystrická samospráva podporí v rámci participatívneho komunitného rozpočtu Mesto si ty! zaujímavé projekty celkovou sumou 12 000 eur.
viac
08.04.2021
O prostriedky z participatívneho rozpočtu Novej Bane sa uchádzajú tri projekty
O finančné prostriedky z participatívneho rozpočtu mesta Nová Baňa sa uchádzajú tri projekty. Samospráva o pridelení financií rozhodne do konca apríla, informoval primátor mesta Branislav Jaďuď.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %