Rázovitá obec Važec sa pripravuje na unikátny chorovod

Druhá júnová nedeľa bude na Liptove aj v znamení tradičného sprievodu dievčat a žien, takzvaného chorodu pod názvom Omilienci. Tento tradičný zvyk sa v obci Važec udržiava stáročia. Obec s Maticou slovenskou a folkloristami rozbehla proces zaradenia chrovodu Omilienci do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, kde Liptov ešte zápis nemá. Na vlastnej koži bude možné zažiť silné ženské hlasy, slávnostné kroje a pohyb sprievodu v unikátnom tvare podkovy v nedeľu 8. júna 2025.

Folklórne zvyky a tradície boli na Liptove vždy silné a v niektorých obciach sa udržiavajú doposiaľ. Patrí k nim aj obec Važec, ktorá sa po stáročia stáva dejiskom unikátneho chorovodu Omilienci - obradového tanečno-spevného sprievodu dievčat a žien. Tento sprievod sa vo Važci koná iba jeden raz do roka a to na Svätého ducha. Obyvatelia obce sú na svoje tradície chorovodu Omilienci nesmierne hrdí a tento tradičný zvyk sa snažia udržiavať. „Vážime si dedičstvo našich predkov a chceme ho chrániť naďalej. Aj preto sme sa rozhodli, že obec v spolupráci s folkloristami a miestnym odborom Matice slovenskej požiada o zápis Svätodušného chorovodu Omilienci do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska,“ povedal starosta obce Milan Lištiak. Po skončení pobožnosti v chráme sa v minulosti zišli ženy a v usporiadanom sprievode, takzvanom chorovode v tvare podkovy, prechádzali so spevom dedinou. Podkovu tvorilo 20 až 30 žien, držiacich sa pomocou bielych šatiek. Do chorovodu sa zapájali výlučne mladé slobodné dievčatá a mladé ženy, hlavnou predspeváčkou bola vždy najmladšia nevesta.

Chorovod 8. júna 2025 začína o 14:00 hodine na hornom konci obce a pokračuje dolu hlavnou ulicou. Do sprievodu sa zapájajú deti z Detského folklórneho súboru Podkrivánček, muži z Folkórneho združenia Stráne, tiež hosťujúce folklórne súbory a nechýba ani široká verejnosť. Obyvatelia domov si pri tejto príležitosti vyzdobujú priečelia dvorov tradičnými tkanými obrusmi, kobercami a ľudovou tvorbou. Následne na námestí slávnosť pokračuje vystúpením folklórnych súborov aj otváraním studničiek. Tento rok sa slávnosti zúčastnia aj bývalé účastníčky chorovodov, mnohé z nich sú už deväťdesiatročné. Aj vo svojom veku sú inšpiráciou pre mladú generáciu a ochotne a so zanietením chystajú kroje i pre svoje vnúčatá. Po programe budú o 17:00 hodine v Dome Jána Hálu sprístupnené dve výstavy.

Omilienci je skutočne živá tradícia, je hlboko zakorenená v identite našej obce. Nejde o žiadne scénické prevedenie ako vídavame na rôznych festivaloch. Mladé dievčatá a ženy budú v slávnostných važeckých krojoch, nevesta v rožkavom čepci spievať, „Omilienci chodia, za ruky sa vodia, dobrú jar vítajú, pesničky spievajú“. Na Liptove sme naše tradície patrične hrdí a pokúšame sa aj cez naše aktivity a projekty pomáhať a uchovávať odkaz našich predkov a zameriavať sa nielen na poznaný Liptov. V našom regióne je totiž stále čo objavovať. Má mnoho menej známych udalostí, zákutí a nádherných miest. Aj preto dávam do pozornosti i náš projekt Nepoznaný Liptov, ktorý je dostupný online nielen na našom webe,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV a obyvateľka obce Važec Darina Bartková.

Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV financuje otvorenie sezóny z dotácie Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky vo výške 450,- eur.