Nedeľa 10.12.2023
Dnes má meniny 
Radúz
°C
10.01.2018 02:53

Recyklovať možno iba vytriedené a čisté plasty


Ilustračná snímka.


Počas analýzy odpadov z plastov dovezených na Zberný dvor spoločnosti TEKOS, s. r. o. v Malackách sa pracovníci OZV ENVI-PAK presvedčili, že do žltých kontajnerov a vriec vhadzujú obyvatelia aj množstvo ďalšieho odpadu, ktorý do nich nepatrí.


Bez dôkladného pretriedenia takejto „zmesi“ by zberová spoločnosť stratila šancu predať „iba“ občanmi separovaný odpad na ďalšie spracovanie.

O znečistený odpad nemá záujem žiadna recyklačná spoločnosť a bez dodatočného pretriedenia by ho nikto od TEKOS-u nekúpil. To znamená, že podobné plasty by putovali do spaľovne alebo na skládku. Pritom sa podľa Romana Vandáka, riaditeľa komoditného oddelenia spoločnosti ENVI – PAK, na zberný dvor poväčšinou privážajú čistejšie plasty z vriec (využívajú ich  obce), ako z kontajnerov.

Mesto versus dedina alebo: Je zavedenie žetónového systému dobrým riešením?

Za zlým triedením nie sú však len vrecia a kontajnery, ale aj zle nastavený systém. Napríklad v prípade istého mesta znečistenie plastového odpadu predstavovalo 23,72 %. V susednej obci však zavedenie žetónového poplatku na zmesový komunálny odpad spôsobilo, že ľudia v snahe zakúpiť si čo najmenej žetónov a ušetriť, zámerne do farebnej žltej nádoby na plasty vhadzovali aj odpad, ktorý do nej nepatril. Znečistenie bolo väčšie, v tomto prípade až 24,7 %. Na obec je to vysoké číslo. V tomto prípade tvrdenie, že špinavší, „menej vytriedený“ odpad dodáva mesto, a nie dedina, teda neplatilo. V každom prípade však vyššie znečistenie predstavuje pre zberovú spoločnosť vyššie náklady.

Pomyje a chemikálie

„Z toho, čo sme na zbernom dvore videli a čo čakalo na pretriedenie, sme najviac znečistený plast hneď oddelili,“ konštatoval R. Vandák. „Vrátane zvyškov jedál, detských bazénov a nafukovačiek, chemických látok v poloprázdnych plastových fľašiach, znečistených plastových obaloch z kozmetických produktov a podobne. Podobnú zmes je možné už len spáliť alebo uložiť na skládku.“

Konateľ TEKOS-u Juraj Schwarz zdôraznil základnú podmienku, na ktorú by sme my všetci mali dbať pred vyhodením do kontajneru alebo vreca: použitý kelímok, fľašu či nádobu treba vhodiť do triedeného zberu čistú. Z hygienických dôvodov i kvôli ďalšiemu spracovaniu.

Optimálne: štyri druhy plastov a dosť

„Pre nás by bolo optimálne, keby sa vyrábali povedzme iba štyri druhy plastov,“ zdôraznil J. Schwarz. „A nie aby výrobcovia každý týždeň prichádzali s čímsi novým. Na rozdiel od plastov je s triedením skla alebo papiera všetko jednoduchšie. Aj s ich posunom k spracovateľovi.“

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.11.2016
Zástupcovia OZV založili koordinačné centrum pre obaly – KC OBALY
Zástupcovia organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV) sa na podnet MŽP SR stretli pred dvomi týždňami, aby v súlade so zákonom o odpadoch založili koordinačné centrum KC OBALY.
viac
25.11.2016
Nadišiel už na Slovensku čas podzemných kontajnerov?
„Pri praktickom riešení problémov s odpadmi zaostáva Slovensko za Českom o približne 20 rokov,“ konštatuje riaditeľka Organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) ENVI-PAK Hana Nováková.
viac
17.01.2017
Slovensko je s triedením odpadov na začiatku dlhej cesty
„Ľudia musia pochopiť zmysel triedenia odpadov a začať sami od seba,“ hovorí riaditeľka pre komunikáciu a marketing v a.s. ENVI - PAK Silvia Nosálová.
viac
26.01.2017
Prečo niekde vhadzujú viac zložiek triedeného odpadu do žltého kontajnera?
V niektorých slovenských mestách slúži žltá zberná nádoba s názvom Plasty výlučne na zber plastov. V niektorých mestách však možno do nej vhadzovať aj kovy či nápojové kartóny. Prečo je tomu tak?
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %