Sobota 27.11.2021
Dnes má meniny 
Milan
°C
05.05.2020 11:40

Reforme verejnej správy sa bude v parlamente venovať špeciálna komisia


Predsedovia samosprávnych krajov a minister dopravy a výstavby Andrej Doležal. Snímka zdroj: (tasr).


Reforme verejnej správy sa bude v Národnej rade (NR) SR venovať špeciálna komisia, ktorá bude zriadená pod parlamentným výborom pre verejnú správu a regionálny rozvoj.


Zastúpenie v nej budú mať aj Združenie samosprávnych krajov SK8, Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), Únia miest Slovenska (ÚMS) či štátne orgány. V pondelok (4. 5.) to oznámil predseda NR SR Boris Kollár po stretnutí s predsedami samosprávnych krajov.

Šéf parlamentu tvrdí, že je potrebné dobudovať reformu štátnej správy a regionálnu reformu. Predseda Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj Jozef Lukáč preto podľa slov Kollára zriaďuje v parlamente špeciálnu komisiu, v ktorej bude mať svoje miesto aj SK8. „Predsedovia samosprávnych krajov majú v NR SR dvere otvorené. Reformu treba dokončiť. Je to aj v súlade s programovým vyhlásením vlády (PVV),” skonštatoval Kollár s tým, že SK8 zastupuje 100 percent obyvateľov Slovenska a ich hlas musí byť vypočutý.

Predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič, ktorý je zároveň predsedom SK8, priblížil, že na pondelkovom stretnutí s predsedom parlamentu riešili najmä reformu verejnej správy. Viskupič tvrdí, že prišiel čas na to, aby táto reforma bola dotiahnutá do konca. „V PVV sa na tento účel spomína zriadenie výboru, ktorý bude pod vládou pracovať, a je dobré, že na úrovni NR SR sa zriadi komisia. Účelom komisie je dať na stôl otázky, ktoré otvára ZMOS, ÚMS a SK8, aby sme v procese dokončenia transformácie verejnej správy mohli pokročiť,” uviedol.

Združenie SK8 preberalo s Kollárom aj možnú zmenu financovania samospráv. „Nechceme byť viac akoby rozpočtovými organizáciami štátu tým, že sme priamo závislí od jednej dane, a to dane z príjmu fyzických osôb,” povedal predseda TTSK. Na úrovni parlamentu navrhuje otvoriť diskusiu o lepšom a stabilnejšom modeli samospráv, či už z hľadiská obcí, miest, ale aj vyšších územných celkov. SK8 volá aj po vzniku doložky pri prijímaní zákonov na účely samospráv, kde by sa mohli samosprávy priamo vyjadriť a vstúpiť do legislatívneho procesu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.12.2019
SK8: O výzvach pre regióny by mali rozhodovať regióny, tvrdí J. Viskupič
Združenie samosprávnych krajov SK8 má ambíciu zvýšiť kvalitu a úroveň spolupráce s vládou SR formou pravidelných pracovných stretnutí.
viac
29.01.2020
J. Viskupič: S ÚMS sa zhodujeme v otázke reformy verejnej samosprávy
Združenie samosprávnych krajov SK8 víta aktivitu Únie miest Slovenska (ÚMS), ktorá v utorok predstavila svoj koncept dokončenia reformy verejnej správy.
viac
23.05.2020
Predseda ZMOS Branislav Tréger rokoval s predsedom parlamentného výboru
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger vo štvrtok 14. mája rokoval na pôde parlamentného výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj.
viac
13.11.2020
Prezidentka: K samosprávam sa treba správať ako k partnerom
Samosprávy sú kľúčovým faktorom pri správe vecí verejných, čo sa ukázalo aj pri nedávnom celoplošnom testovaní na COVID-19. Po stretnutí so zástupcami Únie miest Slovenska (ÚMS) a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) to vo štvrtok vyhlásila prezidentka SR Zuzana Čaputová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %