Streda 24.04.2024
Dnes má meniny 
Juraj
°C
02.11.2020 01:10

Rekonštrukcia Jurkovičovej teplárne pokračuje prácami v interiéri


Tepláreň patrí medzi malú množinu zachovaných projektov Dušana Jurkoviča na Slovensku. Budova bola dokončená v roku 1944 a spája prvky art nouveau, modernizmu a funkcionalizmu.


Rekonštrukcia bývalej Jurkovičovej teplárne v Bratislave, národnej kultúrnej pamiatky (NKP), naďalej pokračuje. Fasáda budovy je kompletne dokončená, práce však stále pokračujú v interiéri. Investor zároveň pripravuje budovy na kolaudáciu, rozdelená bude do viacerých fáz.


„Počas letných mesiacov boli práce na istý čas utlmené, avšak už opäť pokračujú naplno a budovu pripravujeme na kolaudáciu. Budova teplárne sa bude kolaudovať vo viacerých fázach. Zatiaľ bola podaná žiadosť o kolaudáciu pre holopriestory,“ uviedla Lenka Vargová, hovorkyňa spoločnosti Penta Investments.      

Otvorenie Jurkovičovej teplárne bude závisieť od nadobudnutia právoplatnosti kolaudačných rozhodnutí. Investor sa bude musieť taktiež prispôsobiť aktuálnej epidemiologickej situácii a vládnym opatreniam v súvislosti s gastroprevádzkami, keďže pre verejnosť je v rámci budovy určená predovšetkým kaviareň s galériou a reštaurácia. Pôvodne sa hovorilo o začiatku budúceho roka. „Flexibilné coworkingové kancelárie budú pripravené pre prvých nájomcov v treťom kvartáli 2021,“ poznamenala Vargová.      

Rekonštruovaná Jurkovičova tepláreň je súčasťou polyfunkčného komplexu Sky Park s mestským parkom od architektky Zahy Hadid, ktorý vyrastá v bývalej industriálnej zóne medzi ulicami Čulenova, Továrenská a Bottova.      

Súčasťou projektu sú aj štyri rezidenčné veže. Prvá z nich už disponuje právoplatným kolaudačným rozhodnutím a mali by sa do nej sťahovať prví obyvatelia. Ďalšie dve veže čakajú na vydanie kolaudačného rozhodnutia. „Predpokladáme, že by mohlo byť vydané koncom novembra,“ povedala Vargová. Štvrtá rezidenčná veža disponuje právoplatným stavebným povolením, o začiatku jej výstavby by mal investor informovať v najbližších týždňoch.

Pribudnúť majú tiež dve kancelárske budovy. Prvá z nich, SKY PARK Offices, čaká na vydanie kolaudačného rozhodnutia. Jej otvorenie je naplánované na január 2021. Druhá kancelárska budova SKY PARK Tower má právoplatné stavebné povolenie. Začiatok jej výstavby bude podľa investora závisieť od aktuálneho vývoja na trhu s kancelárskymi nehnuteľnosťami. Súčasťou projektu bude aj nový multifunkčný verejný park.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.11.2016
Sochársku výzdobu atiky na Primaciálnom paláci chce mesto reštaurovať
Vedenie Bratislavy na základe zistenia zlého stavu historických sôch na Primaciálnom paláci chce sochy reštaurovať. Aktuálne prebieha reštaurátorský výskum, ktorý má určiť spôsob a rozsah reštaurovania.
viac
22.07.2020
Mnohé stromy v Sade Janka Kráľa sú podľa mesta v zlom stave
Mnohé stromy v Sade Janka Kráľa v Bratislave sú aj pre dlhodobo zanedbávanú údržbu v zlom stave. Tvrdí to bratislavský magistrát s tým, že viaceré stromy trápia hlboko otvorené dutiny na kmeni či kostrových konároch, preschnutie koruny, hubové ochorenia i parazity.
viac
23.06.2021
Jurkovičova tepláreň je v poslednej fáze kolaudácie
Zrekonštruovaná bývalá Jurkovičova tepláreň v Bratislave, národná kultúrna pamiatka, je v poslednej fáze kolaudácie. Kancelárie i kaviareň pre verejnosť by mali byť sprístupnené v auguste. Uviedla to hovorkyňa spoločnosti Penta Investments Lenka Vargová.
viac
27.07.2021
Rybník v Devínskej N. Vsi by sa mohol opäť využívať koncom leta
Viacúčelová vodná nádrž "Mláka" na Mlynskej ulici v bratislavskej Devínskej Novej Vsi by sa mohla začať využívať koncom leta. Také sú odhady mestskej časti.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %