Pondelok 27.05.2024
Dnes má meniny 
Iveta
°C
25.10.2021 04:25

Rekonštrukcia vodnej nádrže Ružiná je pred dokončením


Ilustračná snímka (tasr)


Rekonštrukcia vodnej nádrže Ružiná v Lučeneckom okrese je pred dokončením. Pre TASR to uviedol hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.


Ako dodal, v súčasnosti je prevod vody z vodnej nádrže Mýtna do Ružinej. Tým sa zníži hladina vodnej nádrže Mýtna, v rámci ktorej je potrebné opraviť ovládania uzáveru dnového výpustu. „Po ukončení prevodu vody z Mýtnej bude Ružiná napúšťaná len prirodzenými prítokmi, takže vzostup hladiny bude závisieť od hydrologických a klimatických podmienok,“ zdôraznil.       

Po úplnom vypustení nádrže Ružiná boli práce v podzemí. „Pre opravu týchto objektov bolo nevyhnutné úplné vypustenie,“ spomenul hovorca. „Napustenie po maximálnu prevádzkovú hladinu sa predpokladá za 1,5 až dva roky. Využívanie vodnej stavby na rekreáciu si nevyžaduje maximálnu prevádzkovú hladinu,“ spresnil. V prípade, že by nádrž neopravovali, hrozilo by, že vodná stavba by nebola funkčná a prevádzkyschopná. Náklady na opravy v zmysle zmluvy o diele predstavujú sumu 2,608 milióna eur bez DPH.       

Vodnú stavbu Ružiná vybudovali v období rokov 1969 až 1973, do trvalej prevádzky ju uviedli v roku 1974. Cieľom vodnej stavby s rozlohou 170 hektárov a celkovým objemom viac ako 15 miliónov kubických metrov je sploštenie povodňovej vlny a vyrovnávanie nerovnomerných prietokov v Budinskom a Krivánskom potoku. Postavili ju aj na akumuláciu vody na zabezpečenie povrchovej vody pre priemysel a poľnohospodárstvo či využitie hydroenergetického potenciálu v malej vodnej elektrárni. Vodná nádrž slúži aj na rekreáciu a rybárstvo.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.04.2021
Obnova vodnej nádrže Ružiná pokračuje
Rekonštrukcia vodnej nádrže Ružiná v Lučeneckom okrese pokračuje, v súčasnosti sú práce nastavené tak, aby mohli na stavenisko privážať mechanizmy.
viac
17.05.2021
Vodnú nádrž Ružiná chcú začať napúšťať v júni
Rekonštrukcia vodnej nádrže Ružiná v Lučeneckom okrese pokračuje, v súčasnosti sú práce na dne nádrže tak, aby ju mohli začať napúšťať v júni.
viac
10.01.2022
Vodná nádrž Ružiná je naplnená na 11 percent jej celkového objemu
Napúšťanie vodnej nádrže Ružiná v Lučeneckom okrese pokračuje, v súčasnosti je naplnená na 11 percent jej celkového objemu. Uviedol to hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.
viac
16.06.2023
Kúpanie v Ružinej podľa obcí skomplikuje málo vody aj zarastené brehy
Letnú turistickú sezónu pri vodnej nádrži Ružiná v okrese Lučenec, ktorú po rekonštrukcii začali napúšťať v lete 2021, bude podľa samospráv aj toto leto limitovať nedostatok vody. Problémom sú tiež zarastené brehy, ktoré v uplynulých rokoch pokryli náletové dreviny či burina.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %