Utorok 16.04.2024
Dnes má meniny 
Dana, Danica
°C
11.09.2023 03:05

Remeselníkov vo Vlkolínci si počas leta pozrelo vyše 8000 návštevníkov


Snímka zdroj: Visit Liptov


Víkendové prezentácie remeselníkov vo Vlkolínci pri Ružomberku si počas tohto leta pozrelo viac než 8000 návštevníkov. Z toho bolo viac než 3000 cudzincov, najmä z okolitých krajín. TASR o tom v pondelok informovali z ružomberského informačného centra.


Počas deviatich víkendov mohli návštevníci Vlkolínca vidieť prácu šiestich rôznych remeselníkov. Predviedli, ako sa vytvára kroj, ozdoby z korálok, vyšívajú a drôtujú ozdoby, vyrezávajú výrobky z dreva, vytáčajú nádoby z hliny, či tkajú koberce. "Prezentáciou remesiel chceme ukázať tradície, ktoré v našom regióne pretrvávajú vďaka nadšencom, ktorí ich zachovajú aj pre budúce generácie. Tiež chceme vzbudzovať povedomie o bohatej kultúre našich predkov a o tom, že život v minulosti bol náročnejší, no často krajší ako dnes," uviedol vedúci Informačného centra Ružomberok Milan Kolčák.         

Dodal, že asi najväčšiu pozornosť budil hrnčiarsky kruh. Vytočiť nádobu z hliny si vyskúšalo množstvo ľudí od detí po dôchodcov. Výrobky bežnej potreby v domácnosti, ktoré vytváral rezbár, si turisti často odnášali so sebou. Drôtené ozdoby či výšivka ozdobia príbytky najmä návštevníkov z okolitých krajín. "Vidieť a zažiť na vlastné oči podhorskú osadu s okolím, v ktorej akoby zastal čas, a v ktorej vidieť a cítiť prácu našich predkov, je tým, čo sa s kolegami snažíme priniesť každému, kto túto lokalitu navštívi," doplnil Kolčák.         

Vlkolínec si tento rok pripomína 30. výročie zápisu do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pripravuje sa k nemu ešte viacero podujatí pre návštevníkov alebo odbornú verejnosť.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.06.2018
Vlkolínec: Štvrťstoročie na mape Unesco si pripomenieme putovnou výstavou
Vedeli ste, že obyvatelia Vlkolínca mali byť v 50. rokoch minulého storočia presťahovaní na okraj Ružomberka? Tým by zanikol ráz živej osady, ktorý dáva Vlkolíncu punc jedinečnosti.
viac
28.10.2018
Putovnú expozíciu o Vlkolínci presunú do L. Mikuláša, šnúru zakončí v Bratislave
Putovnú expozíciu, ktorá vznikla pri príležitosti 25. výročia zápisu Vlkolínca do UNESCO, nainštalujú v novembri v priestoroch jedného z obchodných centier v Liptovskom Mikuláši. Poslednou zastávkou bude v decembri hlavné mesto Bratislava, kde výstava ukončí svoju takmer ročnú púť.
viac
29.07.2019
Nedeľa vo Vlkolínci sa nesie v znamení folklóru a ľudových remesiel
Tradičné podujatie Nedeľa vo Vlkolínci sa tento rok niesla v znamení folklóru a ľudových remesiel. Celodenný kultúrny program otvorilo v nedeľu dopoludnia vystúpenie folklórnej skupiny Likava.
viac
19.06.2020
Od júla sa opäť otvoria brány Fiľakovského hradu a Mestského vlastivedného múzea
Mimoriadna situácia prvej polovice tohto roka poznačila aj turistický ruch vo Fiľakove. Turistická sezóna na hrade, ktorý je najnavštevovanejšou atrakciou mesta, sa obvykle zahajuje v polovici marca.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %