Utorok 18.06.2024
Dnes má meniny 
Vratislav
°C
24.03.2023 10:35

Revitalizácia Račianskeho mýta prináša aj zmeny v sadových úpravách


Račianske mýto.


Postupná revitalizácia Račianskeho mýta v bratislavskom Novom Meste prináša aj zmeny v sadových úpravách. Pribudnúť majú záhony trvaliek a cibuľovín, ktoré nahradia časť súčasného rozária.


S postupným presádzaním ruží mala mestská časť začať vo štvrtok, ubezpečuje zároveň, že presadené ruže na Račianskom mýte zostanú. Informovala o tom Veronika Bauch z úseku komunikácie miestneho úradu.

"Klíma sa mení, preto sa tomu musíme prispôsobiť. Časť tradičných ružových záhonov v parku nahradíme záhonom trvaliek, ktoré majú silnejšiu vodozádržnú schopnosť a do priestoru Račianskeho mýta prinesú biodiverzitu a takisto zjednodušia údržbu," konštatuje starosta Nového Mesta Matúš Čupka.

Deklaruje, že ruže naďalej ostávajú súčasťou daného priestoru, presadené budú len v rámci parku. Najväčšia časť z nich zahustí ostávajúce ružové záhony v okolí fontány. Ďalšie majú pribudnúť do predzáhradky pred Hotelovou akadémiou na Mikovíniho ulici či v okolí sochy Hirošima.

Trvalkový záhon, ktorý mestská časť vysadí, má do územia priniesť rozšírenie biodiverzity. Vysadené budú trvalky, ako mliečnik, rebríček, šalvia či rozchodník, ktoré budú kvitnúť postupne počas celého roka. Nájsť v ňom má svoje útočisko viac druhov hmyzu ako v monokultúrnych výsadbách.

Projekt Adaptácia parku na Račianskom mýte prostredníctvom vodozádržných opatrení sa realizuje vďaka podpore z Kohézneho fondu v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia. Ambíciou mestskej časti je postupná revitalizácia celého územia Račianskeho mýta, a to z externých zdrojov.

V rámci projektu sa počíta v prvej fáze napríklad aj s multifunkčným ihriskom, stojanmi na bicykle, pitnou fontánou, hojdacími sieťami či s fitnes prvkami. Riešená má byť aj otázka gastropriestoru v parku.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.12.2018
Bratislavské Nové Mesto bude mať svoju prvú wifi zónu
Zóna s bezplatným pripojením na internet by mala vzniknúť v parku na Račianskom mýte. Mestská časť totiž v rámci projektu Európskej komisie WiFi4EU získala dotáciu 15.000 eur.
viac
25.01.2021
Nové Mesto pripravuje revitalizáciu parku na Račianskom mýte
Bratislavské Nové Mesto pripravuje revitalizáciu parku na Račianskom mýte. Cieľom projektu je naplnenie rozvojových plánov v oblasti prispôsobenia sa zmenám klímy.
viac
20.03.2023
Nové Mesto začalo s postupnou revitalizáciou Račianskeho mýta
Bratislavské Nové Mesto začalo s postupnou revitalizáciou Račianskeho mýta. Prvým krokom je sanácia budovy bývalého bufetu, ktorej stav bol vyhodnotený ako nevyhovujúci. Dočasne ho nahradí gastrokontajner. Informovala o tom Veronika Bauch z úseku komunikácie miestneho úradu.
viac
02.05.2023
Úprava parku na Račianskom mýte si vyžiada výrub i novú výsadbu
Plánovaná úprava parku na Račianskom mýte v bratislavskom Novom Meste si vyžiada aj výrub zanedbaných a inváznych drevín. Ten by sa mal začať v utorok (2. 5.).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %