Piatok 28.02.2020
Dnes má meniny 
Zlatica
°C
04.04.2018 10:11

Rezort vnútra podporuje prístup k pitnej vode


Ilustračná snímka, zdroj: Život pod hradom


Bratislava bola 22. a 23. marca 2018 dejiskom podujatia v rámci Medzinárodnej dekády aktivít „Voda pre udržateľný rozvoj“ na roky 2018 až 2028.


Akcia patrí k prioritám predsedu 72. Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (OSN) Miroslava Lajčáka. Medzi hlavné ciele Dekády vody patrí podpora udržateľného rozvoja, posilnenie a zintenzívnenie implementácie už existujúcich programov ako aj projektov zameraných na vodu. Snahou podujatia bolo o. i. aj zvýšenie povedomia o potrebe zlepšiť situáciu vo vzťahu k narastajúcemu nedostatku vody, zabezpečeniu prístupu k vode, kanalizácii, hygiene ako aj potrebe hľadania nových prístupov k vode.

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR) aktuálne poskytuje nenávratné finančné príspevky na prístup k pitnej vode v rámci výzvy zameranej na podporu prístupu k pitnej vode. Jej cieľom je zabezpečiť prístup k pitnej vode v oblastiach s marginalizovanými rómskymi komunitami.

„Na Slovenku je v 21. storočí stále viac ako sedem percent rómskych obydlí bez prístupu k pitnej vode. Riešenie tejto situácie ponúka aj vyhlásená výzva, ktorá je zameraná práve na túto oblasť podpory,“ vysvetlila generálna riaditeľka sekcie európskych programov MV SR Adela Danišková.

O pomoc z finančných prostriedkov Európskej únie v celkovej sume 16 miliónov eur môže požiadať 1043 miest a obcí zo siedmich slovenských krajov. Podľa údajov z Atlasu rómskych komunít z roku 2013 skutočne využíva verejný vodovod len 57 percent domácností marginalizovaných rómskych komunít. Ďalších 23 percent domácností využíva vlastnú studňu a zvyšok iné zdroje, resp. nemá prístup k pitnej vode vôbec. Spomínaná výzva MV SR má preto ambíciu tieto negatívne čísla zmeniť tak, aby v nasledujúcich rokoch malo prístup k vode, ktorá je životne dôležitá, čo najviac domácností z rómskych komunít.

Výzvou na podporu zlepšenia prístupu k pitnej vode sa umožňuje prijímateľom zabezpečiť prístup k nej rozšírením vodovodných sietí, budovaním vŕtaných studní a k nim prislúchajúceho vybavenia, povrchových úpravovní vody, vybudovaním výtokových stojanov, ako aj kombináciou týchto riešení. Dôležitým aspektom je však aj kvalita dodávanej vody, ktorá musí spĺňať legislatívne podmienky SR.

Oprávnené mestá a obce, ktoré majú záujem o získanie dotácie, môžu tak urobiť v ďalšom hodnotiacom kole, termín uzávierky je 21. mája 2018.

 

Autor: Dávid BODNÁR, manažér pre informovanie a komunikáciu, sekcia európskych programov, MV SR


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.12.2016
Rómske domácnosti majú šancu získať prístup k pitnej vode
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR) ako sprostredkovateľský orgán pre časť Operačného programu Ľudské zdroje (OP ĽZ) vyhlásilo dňa 7. decembra 2016 výzvu zameranú na podporu prístupu k pitnej vode.
viac
04.04.2017
Prístup k pitnej vode
Ministerstvo vnútra ako sprostredkovateľský orgán pre časť operačného programu Ľudské zdroje (OP ĽZ) otvorilo druhé hodnotiace kolo v rámci výzvy, ktorá je zameraná na podporu prístupu k pitnej vode.
viac
27.08.2017
Ministerstvo zjednodušilo podmienky výzvy na prístup k pitnej vode
Ministerstvo vnútra SR ako sprostredkovateľský orgán pre časť operačného programu Ľudské zdroje zjednodušilo podmienky výzvy na podporu prístupu k pitnej vode.
viac
08.09.2017
MV SR zjednodušilo podmienky výzvy na prístup k pitnej vode
Oprávnení žiadatelia z 1043 obcí a miest majú možnosť sa zapojiť do výzvy v predĺženom termíne uzávierky, a to do 26. septembra 2017.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.84 %