Štvrtok 20.06.2024
Dnes má meniny 
Valéria
°C
25.05.2023 08:25

Robíme všetko pre minimálny dosah zatvorenia urgentu v Malackách


Nemocnica v Malackách.


Bratislavský samosprávny kraj (BSK) deklaruje, že robí všetko pre to, aby malo avizované zatvorenie urgentu v Nemocnici Malacky minimálny dosah na pacientov.


Verí, že sa v regióne podarí zachovať dostupnosť neodkladnej starostlivosti. Uviedla to hovorkyňa BSK Lucia Forman.

"Samosprávny kraj nemá zdravotnícky personál, ktorý by sme im mohli zapožičať. Sprostredkúvame kontakty na lekárov z iných zariadení, či by neboli ochotní vypomôcť. S nemocnicou rokujeme o posilnení večerných a sviatočných služieb ambulantnej pohotovostnej služby," priblížila Forman. Samospráva upozornila, že nová Nemocnica Bory, ktorá by mohla prispieť k riešeniu situácie, nie je kompletne zazmluvnená štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou.

Nemocnica Bory plánuje spustiť urgentný príjem do prevádzky v priebehu septembra. "Aj keď pôjde o poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti, nové pracovisko potrebuje byť zaradené do pevnej siete urgentných príjmov druhého typu a rovnako bude požadovať zazmluvnenie od všetkých troch poisťovní," ozrejmil pre TASR hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.

Nemocnica v Malackách by od júna nemala poskytovať ústavnú pohotovostnú službu na urgentnom príjme prvého typu. Odôvodňuje to nedostatkom kvalifikovaných zdravotníkov. Primátor Malaciek Juraj Říha vyzval rezort zdravotníctva a zdravotné poisťovne, aby zabezpečili dostupnú urgentnú zdravotnú starostlivosť pre obyvateľov Záhoria.

Ministerstvo reagovalo, že nezostanú bez urgentnej zdravotnej starostlivosti a v prípade náhleho zhoršenia zdravotného stavu si môžu privolať záchrannú zdravotnú službu alebo sa obrátiť na urgentné príjmy v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Tá upozorňuje, že na poskytovanie urgentnej zdravotnej starostlivosti v Bratislave a okolí nemôže byť jediná.

Minister zdravotníctva Michal Palkovič v stredu deklaroval, že rezortu situácia nie je ľahostajná. Riešiť ju chce diskusiou so všetkými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti v rámci Bratislavy. "Spojíme sa s jednotlivými poskytovateľmi tak, aby sme jednak zabezpečili aj po tomto termíne čo najkompetentnejší urgentný príjem a skúsime rozšíriť miesta urgentného príjmu po komunikácii s poskytovateľmi," uviedol.

Vzniknutá situácia znepokojuje starostov a primátorov na Záhorí. "Máme veľkú obavu, že zdravotná starostlivosť pre pacientov s vážnymi a život ohrozujúcimi ochoreniami sa stáva pre občanov Záhoria nedostupnou. V našom regióne sa začína nástojčivo prejavovať to, že zdravotníci utekajú do zahraničia za lepšími podmienkami, nielen platovými, ale aj čo sa týka vybavenia. Vnímam to ako celkové zlyhanie zdravotníckeho systému," uviedol pre TASR primátor Senice a predseda Združenia miest a obcí Záhorie Martin Džačovský.

Nedostatok zdravotníckeho personálu by podľa jeho slov nemal byť dôvodom na obmedzenie dôležitých zdravotných služieb v regióne. "O situácii komunikujeme s BSK a podporujeme jeho snahu hľadať aspoň dočasné riešenia, aby bola zabezpečená dostupnosť urgentnej zdravotnej starostlivosti," podotkol.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.11.2020
Mesto nesúhlasí s avizovaným zrušením urgentu v Nemocnici Malacky
Avizované zrušenie ústavnej pohotovostnej služby (ÚPS) v Nemocnici Malacky, plánované od januára 2021, vyvolalo v regióne Dolného Záhoria veľkú nespokojnosť. ÚPS (tzv. urgent) prijíma pacientov s vážnymi ochoreniami, v akútnom a život ohrozujúcom stave.
viac
23.12.2020
Urgent v malackej nemocnici nezrušia
Ústavná pohotovostná služba (ÚPS) v malackej nemocnici bude pokračovať aj v roku 2021.
viac
18.01.2023
BSK víta návrh MZ, aby urgentný príjem v Malackách fungoval aj v roku 2023
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) víta návrh z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, aby urgentný príjem v Malackách ďalej fungoval aj v roku 2023. Informovala o tom hovorkyňa BSK Lucia Forman. Pôvodne mal urgent fungovať len do 1. februára.
viac
05.09.2023
Urgent v Nemocnici Bory funguje v plnej prevádzke, v Malackách skončil
Urgent v bratislavskej Nemocnici Bory funguje od pondelka v plnej prevádzke. Urgentnú starostlivosť bude poskytovať iba dospelým pacientom. Ročne tam plánujú ošetriť 40.000 ľudí. Urgentný príjem spúšťali postupne, od piatka (1. 9.) fungoval pre vozidlá záchrannej zdravotnej služby.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %