Nedeľa 10.12.2023
Dnes má meniny 
Radúz
°C
18.11.2022 08:55

Rodinné poradne fungujú v piatich mestách


Ilustračná snímka


Rodinné poradne v Nových Zámkoch, Trnave, Žiline, Košiciach a v Humennom poskytli bezplatné a anonymné poradensko-psychologické služby už vyše päťsto individuálnym klientom a ich rodinám.


Odbornú pomoc v rodinných poradniach poskytujú psychológovia, sociálni pracovníci, ale aj profesionáli z radov právnikov a pedagógov. Od otvorenia prvých pobočiek v apríli tohto roku poskytli poradenstvo už viac ako päťstovke klientov pri dodržaní princípov profesijnej etiky a mlčanlivosti. Vďaka dobre nastavenej multidisciplinárnej spolupráci dokážu odborníci vhodne analyzovať problémy a potreby jednotlivých klientov a vypracovať účinný postup ich riešenia.

Okrem problémov v manželstve, medzi členmi rodiny a v ďalších medziľudských vzťahoch ľuďom dokážu pomôcť aj s praktickými záležitosťami ako je podanie návrhu na výživné, úpravy styku s maloletými či pomoc v bytových otázkach. Účelom poradenstva je tiež problémom predchádzať, a teda vytvoriť systém prevencie možných duševných chorôb.

Mestá pre rodinné poradne ministerstvo vyberalo s dôrazom na veľkosť a najmä na nedostupnosť týchto služieb. Medzi bariéry v poskytovaní poradenských služieb patrila finančná stránka, fyzická dostupnosť ako aj čakacie lehoty. Rodinné poradne môže navštíviť každý, kto cíti, že potrebuje pomôcť, o pomoc sa uchádza z vlastného rozhodnutia a odborné poradenstvo mu je nedostupné o. i. aj z finančných dôvodov. V špecifických prípadoch (napr. pri klientovi so zdravotným znevýhodnením) môžu okrem osobného rozhovoru, komunikovať aj prostredníctvom telekomunikačných zariadení.

Okrem vytvorenia piatich pilotných rodinných poradní je súčasťou projektu aj vytvorenie štandardov pre rodinné poradenstvo a identifikácia oblastí pre zlepšovanie ich služieb. Národný projekt Rodinné poradne – poradensko-psychologické služby pre jednotlivcov, páry a rodiny je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje. Realizáciu projektu zabezpečuje Inštitút pre výskum práce a rodiny v spolupráci s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny. V budúcnosti rezort práce počíta s rozšírením bezplatných rodinných poradní do všetkých kútov Slovenska, aby boli služby psychologického poradenstva dostupné každému.

Viac informácií nájdete TU.

Rodinné poradne spolupracujú s bezplatnými dlhovými poradňami. Tie špecificky pomáhajú všetkým, ktorí sa ocitli v ťažkej finančnej situácii. Na Slovensku je už fungujúca sieť 46 bezplatných poradní v každom meste s pôsobnosťou úradov práce. Viac na www.pomahamedlznikom.sk 

 

 

Autor: Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ZMOS


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.02.2017
Bratislava uviedla do skúšobnej prevádzky prvú SMART lavičku
V stredu (1. februára) bola za účasti primátora Bratislavy Iva Nesrovnala a námestníčky primátora Ľudmily Farkašovskej na Primaciálnom námestí oficiálne uvedená do prevádzky prvá „inteligentná lavička“ v Bratislave, ktorá bude v testovacej prevádzke tri mesiace.
viac
18.05.2021
Nové informačné centrum chce svidnícka radnica otvoriť od júla
Mesto Svidník plánuje zriadiť vlastné informačné centrum pre turistov. Doteraz ho prevádzkovala nezisková organizácia Dukla Destination, tá sa však podľa primátorky Marcely Ivančovej rozhodla ukončiť jeho fungovanie.
viac
15.07.2021
Rodinné poradne pre rodiny a jednotlivcov
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravuje národný projekt „Rodinné poradne – poradensko-psychologické služby pre jednotlivcov, páry a rodiny“.
viac
27.01.2023
Právna poradňa v meste obnovuje činnosť pre verejnosť
V tomto roku budú opäť občanom mesta Senica k dispozícii služby bezplatnej právnej poradne, ktorú zastrešuje mesto. Informovala o tom hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.11 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %