Utorok 11.08.2020
Dnes má meniny 
Zuzana
°C
13.02.2020 11:30

Rok slovenského divadla v Divadle Jána Palárika bude venovaný ochotníkom


Divadlo Jána Palárika.


Divadlo Jána Palárika sa pri príležitosti Roku slovenského divadla rozhodlo vytvoriť nové programové a nadstavbové cykly s cieľom vybudovať stabilný inšpiratívny most medzi ochotníckym a profesionálnym divadelným remeslom.


Sieť ochotníckych divadiel na Slovensku patrí medzi najbohatšie v Európe. Prirodzená náklonnosť ľudí k divadelným prejavom, ktorá zahŕňa aj aktívnu účasť v ochotníckych spolkoch, je základom, z ktorého čerpá aj slovenská profesionálna divadelná scéna.

V trnavskom regióne pôsobí množstvo kvalitných ochotníckych súborov, spomeňme napríklad historický úspech ochotníkov zo Zelenča, ktorí dosiahli práve v spolupráci s profesionálnym režisérom Jozefom Bednárikom. Divadlo Jána Palárika je presvedčené, že profesionálna pomoc privádza ochotnícke divadlá k lepším výsledkom a zároveň, že pre profesionálnych divadelníkov je dôležité a inšpiratívne spoznať prácu ochotníkov. „Som veľmi rád, že župné divadlo vytvorilo, pri príležitosti Roka slovenského divadla, program na systémovú podporu ochotníkov. Chceme totiž ešte intenzívnejšie prepájať profesionálne a ochotnícke divadlo,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Od roku 2018 DJP s podporou svojho zriaďovateľa, Trnavského samosprávneho kraja, a v spolupráci s Trnavským osvetovým strediskom, podporuje ochotnícke divadlá v trnavskom kraji viacerými formami. Jedným z cieľov tohto dlhodobého projektu je prispieť k tomu, aby ochotníci z trnavského kraja pravidelne obsadzovali popredné priečky v celoslovenských postupových prehliadkach a reprezentovali tak tradíciu regionálneho ochotníckeho divadla v trnavskom kraji. Preto sa Divadlo Jána Palárika práve pri príležitosti Roku slovenského divadla rozhodlo vytvoriť nové programové a nadstavbové cykly s cieľom vybudovať stabilný inšpiratívny most medzi ochotníckym a profesionálnym divadelným remeslom.

„Venovať sa ochotníckemu divadlu znamená obetovať mu svoj voľný čas - a niekedy vyslovene všetok. Jediná motivácia ochotníckych divadelníkov je čistá láska k divadlu a radosť z tvorby. A to je to, na čo my, profesionáli, vo víre našich "pracovných povinností" často zabúdame. Okrem lásky k divadlu na ochotníkoch obdivujeme aj slobodu a odvahu skúšať nové netradičné žánre. Slovenskí ochotníci častokrát prišli s inovatívnymi divadelnými formami v časoch, keď o nich profesionálne divadlá ani neslýchali. Stačí spomenúť trnavské Divadlo Disk alebo Pôtoň z Bátoviec. Ak máme v roku 2020 oslavovať slovenské divadlo, nemôžeme zabudnúť na jeho korene. Práve naopak. Chceme túto príležitosť využiť na to, aby sme sa stali podporou a záštitou ochotníckych divadelných súborov v trnavskom kraji, aby sme sa podieľali na ich zveľaďovaní a boli pre nich partnerom, na ktorého sa vždy môžu obrátiť. Veď "slovenské divadlo" sme my všetci,“ zdôraznila myšlienku dramaturgička Divadla Jána Palárika, Lucia Mihálová.

Autor: (DJP v Trnave)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.12.2016
M. Hurbanisová: Dobrovoľný hasič je synonymom pomoci blížnemu
Na decembrovej konferencii o dobrovoľníctve, ktorú tradične pripravuje Trnavský samosprávny kraj (TTSK) a Trnavská arcidiecéza ako poctu dobrovoľným pracovníkom vo všetkých oblastiach života, ocenili sedem osobností.
viac
22.01.2019
Kraj chce zriadiť profesionálne divadlo pre maďarskú komunitu
Súťaž na vypracovanie Koncepcie založenia regionálnej divadelnej scény národnostného charakteru v meste Dunajská Streda vypísal Úrad Trnavského samosprávneho kraja (TTSK).
viac
23.06.2020
Kraj zriadil fond prvej pomoci na podporu kultúry so sumou 165 000 eur
Prvá pomoc pre kultúru v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) má podobu 165 000 eur. Takouto sumou kraj podporí nezávislú kultúru i organizácie vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Informoval o tom v pondelok predseda TTSK Jozef Viskupič.
viac
02.07.2020
Primátor P. Bročka nechce dotovať krajské inštitúcie zníženými daňami
Primátor Trnavy Peter Bročka nevidí žiadny dôvod, aby mesto naďalej dotovalo kultúrne i zdravotnícke inštitúcie iných zriaďovateľov formou zníženej dane z nehnuteľnosti.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.71 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.28 %