Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
31.03.2022 12:35

Rozhodnite o víťazných projektoch Participatívneho rozpočtu PSK


Banner.


Novinkou Prešovského samosprávneho kraja v rámci jeho grantovej schémy je Výzva Participatívny rozpočet. Prvýkrát umožňuje rozhodovať o rozdelení časti verejných zdrojov aj obyvateľom Prešovského kraja.


Pilotný ročník výzvy smeruje do okresov na realizáciu menších komunitných projektov 130-tisíc eur. Výber tých úspešných je v rukách občanov. Rozhodujú o nich v  SMS hlasovaní, ktoré kraj spúšťa 1. apríla.

Prešovský samosprávny kraj v tomto roku prvýkrát vyhlásil výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácií z tzv. Participatívneho rozpočtu, ktorá umožňuje občanom priamo sa zapojiť do rozhodovania o prerozdelení časti verejných zdrojov. Zámerom výzvy je podporiť projekty  organizácií, združení či cirkví na území PSK, ktoré sú zamerané na inováciu jestvujúcej alebo vytvorenie novej verejnej služby vo verejnom priestore. A taktiež na revitalizáciu týchto priestorov alebo ich komunitnú infraštruktúru.

V  prvom ročníku výzvy sa medzi víťazné projekty v rámci Prešovského samosprávneho kraja prerozdeľuje 130-tisíc eur. Výška dotácie na jednu žiadosť je pritom 10-tisíc eur a spolufinancovanie predstavuje 20 % zo schválenej dotácie.

„Teším sa, že aj v našom kraji využívame jeden z najobľúbenejších nástrojov participácie, ktorý predstavuje nový typ verejnej diskusie medzi občanmi a subjektami verejnej správy. Participatívny rozpočet posilňuje otvorenosť, transparentnosť a efektívnosť samosprávy tým, že priamo zapája obyvateľov kraja do rozhodovania, ako budú použité verejné zdroje.  Aktuálne je to 130-tisíc eur, ktoré sme vyčlenili na podporu všeobecne prospešných a verejnoprospešných projektov ako voľnočasové aktivity, kultúru, sociálnu oblasť či komunitnú infraštruktúru,“ vyjadril sa k spusteniu 1. ročníka Výzvy Participatívny rozpočet PSK jeho predseda Milan Majerský.

V rámci vyhlásenej výzvy zameranej na financovanie projektov podpory verejného života v regióne mali určené subjekty čas na predkladanie žiadostí o dotáciu do konca februára. Celkovo ich bolo doručených dvadsaťštyri, z ktorých sa schválilo dvadsať a tie boli vybrané do otvoreného SMS hlasovania obyvateľov Prešovského kraja.

Verejné hlasovanie za víťazné projekty výzvy je naplánované od piatka 1.apríla a potrvá do 15. apríla. Prebieha formou odoslania SMS správy s označením projektu v tvare PSKx na telefónne číslo 0902 025 502, a to v rámci každého okresu PSK samostatne. Z jedného mobilného telefónneho čísla je pritom možné hlasovať iba za jeden projekt.

Podporené v plnej výške požadovanej dotácie budú tie projekty, ktoré v rámci  jednotlivých okresov PSK získajú najvyšší počet hlasov. Každý zaslaný hlas bude automaticky zaradený do žrebovania o voľné vstupenky do vybraných kultúrnych organizácií patriacich do zriaďovateľskej pôsobnosti PSK. Všetky podmienky k hlasovaniu a informácie o výzve sú zverejnené na webovom sídle  kraja www.vucpo.sk. v sekcii Poskytovanie dotácií/Grantová schéma 2022/Výzva Participatívny rozpočet 2022

Termín vyhlásenia výsledkov SMS hlasovania je stanovený na 25.apríla.

 

Autor: (Daša JELEŇOVÁ, hovorkyňa PSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.11.2021
Hlasovanie za projekty v participatívnom rozpočte mesto pozastavilo
Hlasovanie za projekty v participatívnom rozpočte mesta Banská Bystrica je dočasne prerušené. Dôvodom je 90-dňový núdzový stav, ako aj zákaz vychádzania. Informoval o tom banskobystrický magistrát na sociálnej sieti.
viac
28.12.2021
Karlova Ves spúšťa výzvu v pilotnom ročníku participatívneho rozpočtu
Jednotlivci, ale aj komunity, ktoré chcú na území bratislavskej mestskej časti Karlova Ves realizovať verejnoprospešný projekt, môžu do 15. februára 2022 predložiť žiadosť o príspevok z participatívneho rozpočtu.
viac
18.01.2022
Z participatívneho rozpočtu TTSK dostane podporu 54 projektov
V treťom ročníku participatívneho rozpočtu trnavskej župy, obyvateľky a obyvatelia v online hlasovaní, rozhodli o podpore 54 občianskych a komunitných projektov. Spolu bude rozdelených celkovo 250-tisíc eur, pričom nápady budú realizované už v tomto roku.
viac
29.04.2022
V rámci participatívneho rozpočtu PSK rozdelili 130 000 eur pre 13 projektov
Na revitalizáciu ulice, dovybavenie areálu, opravy chodníkov, fasád či zabezpečenie ozvučenia i zriadenia open air minimúzea travertínov sa použijú financie v rámci participatívneho rozpočtu. Rozhodla o tom verejnosť v rámci SMS hlasovania.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %