Piatok 23.10.2020
Dnes má meniny 
Alojzia
°C
21.02.2018 01:04

Rožňavčania rozhodnú o tom, ktoré aktivity zafinancuje mesto


Ilustračná snímka - Rožňava


Do konca februára môžu Rožňavčania predostrieť svoje nápady, ktoré chcú, aby boli financované z rozpočtu mesta. Následne obyvatelia hlasovaním rozhodnú, či sa postaví nové parkovisko, lavičky, alebo pribudnú detské ihriská.


Participatívnym rozpočtom sa mesto podľa zástupcu primátora Dionýza Keményho zaoberá od polovice minulého roka. Inšpirovali sa Bratislavou, Banskou Bystricou, Piešťanmi a Trnavou.      

"Táto myšlienka našla pochopenie v poslaneckom zbore. Po stretnutiach môžem konštatovať, že aj medzi obyvateľmi. Mali sme na dve etapy prvé diskusné fórum, zúčastnilo sa ho okolo 50 až 60 ľudí," priblížil pre TASR Kemény s tým, že Rožňavčania rozhodnú o rozdelení sumy 50.000 eur.       

"Hlavnú tému vzhľadom na to, že je to pilotný, nultý ročník, sme určili my, a to verejné priestranstvá. Je to najširší okruh z podnetov a kritiky zo strany obyvateľov. Najvyššia dotácia na jeden projekt je 5000 eur," doplnil Kemény.       

Svoje nápady môžu predložiť fyzické osoby, skupiny obyvateľov, občianske združenia alebo neziskové organizácie do 28. februára. "Do konca marca sa budú v súčinnosti s mestským úradom kreovať. Je určený výkonný výbor, ktorý bude nápomocný. Nerozhoduje o ničom, len poskytuje nevyhnutnú pomoc pri administrácii a podobne. Následne o všetkom rozhodnú ľudia, sami si určia poradie, aj poradie dôležitosti, ktoré z tých prijatých a navrhnutých projektov budú realizované," vysvetlil zástupca primátora.       

Predkladatelia svoje nápady odprezentujú na diskusnom fóre, kde sa hneď uskutoční hlasovanie. "Následne budú mať obyvatelia možnosť dva dni v školách a rôznych inštitúciách do urien hlasovať a v neposlednom rade aj elektronicky," skonštatoval Kemény.       

Podľa jeho slov nejde o rivalitu medzi sídliskami či blokmi, ale práve naopak, predkladatelia návrhov si musia získať dôveru a podporu širokej škály obyvateľstva. "Sú to napríklad projekty na úpravu verejných priestranstiev, budovanie detských ihrísk, chodníkov, parkovísk, výsadba zelene, obnovenie veľkého parku, ktorý je dlhodobo v zlom stave, a podobne," priblížil zástupca primátora.       

"Mesto Rožňava bolo dvakrát jedno z najtransparentnejších miest na Slovensku. Skončili sme na poprednej priečke a ja si myslím, že toto je ďalší krok ešte k väčšej otvorenosti, aby sa mohli ľudia zapájať do tvorby rozpočtu v meste," dodal primátor Rožňavy Pavol Burdiga.      

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.06.2016
Verejnosť rozhodne o podpore komunitných projektov sms hlasovaním
Z dovedna 18 menších projektov na zveľadenie komunitného života v Partizánskom budú môcť Partizánčania vybrať sms hlasovaním tie, ktoré samospráva mesta podporí dotáciou zo svojho rozpočtu.
viac
16.12.2016
Banskobystričania rozhodnú v participatívnom rozpočte o 30 000 eurách
Mestské zastupiteľstvo schválilo 13. decembra 2016 navýšenie participatívneho rozpočtu oproti minulým ročníkom o 10 000 eur. Do 12. januára 2017 môžu občania podávať projekty a uchádzať sa tým o podporu z participatívneho rozpočtu.
viac
21.06.2017
Cez participatívny rozpočet zrealizujú päť projektov
Do participatívneho rozpočtu prihlásili obyvatelia Piešťan v tomto roku dvanásť projektov. Do hlasovania sa dostalo sedem z nich, nakoľko nie všetky splnili požadované kritériá. Zo siedmich sú tri v kategórii do 2000 eur a štyri v kategórii do 5000 eur.
viac
07.05.2018
Rožňavčania rozhodli o tom, ktoré projekty mesto podporí
Rožňavčania rozhodli o tom, ktoré projekty mesto podporí v rámci participatívneho rozpočtu v celkovej výške 50.000 eur. Na jeden projekt bolo vyčlenených maximálne 5000 eur. Elektronickému hlasovaniu predchádzalo verejné, ako i stretnutia s autormi jednotlivých projektov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.86 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.27 %