Streda 06.12.2023
Dnes má meniny 
Mikuláš
°C
10.11.2021 09:30

RÚVZ BB sa zapája do Európskeho týždňa boja proti drogám


Ilustračná snímka.


V roku 1998 v Grécku Európska komisia prvýkrát vyhlásila Európsky týždeň boja proti drogám, ktorý si každoročne pripomínajú všetky členské štáty EÚ. Aj preto sa vždy 3. novembrový týždeň nesie v duchu boja proti drogám.


Najrozšírenejšími legálnymi a zároveň bežne dostupnými drogami na Slovensku sú alkohol a tabak. Za nelegálne drogy sa považujú tie, ktorých výroba, predaj alebo získavanie je v rozpore so zákonom o omamných prostriedkoch, ako napr. heroín, kokaín, pervitín atď.

Keďže problematika drog a drogovej závislosti patrí v súčasnosti k celospoločenským problémom takmer vo všetkých krajinách sveta, oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici (RÚVZ BB) sa snaží ochrániť mladých ľudí tak, že sa venuje drogovej prevencii na školách nielen počas Európskeho týždňa boja proti drogám, ale v priebehu celého roka. Ako uviedla Mgr. Tatiana Zvalová a PhDr. Petra Hellebrandt, od začiatku roka 2021 už bolo zrealizovaných 24 prednášok, kde bolo spolu 996 edukovaných. Ale pravdou je, že v mesiaci november pracovníci RÚVZ BB intenzívnejšie realizujú prednášky s touto tematikou, ako napr.: „Moderné je nefajčiť“, „Riziká užívania alkoholu a prvá pomoc pri intoxikácii“ a „Neberte drogy, lebo si drogy zoberú vás“.

Napriek nepriaznivej epidemiologickej situácii na Slovensku, ktorá nedovoľuje realizáciu uvedených prednášok priamo na školách, ich RÚVZ BB ponúka online formou. Ponukový list prednášok bol zaslaný 58 základným a 26 stredným školám v okrese Banská Bystrica a Brezno, záujem však prejavilo zatiaľ 15 škôl, na ktorých budú prednášky zrealizované v priebehu novembra.

 

 

Autor: (Michaela ONDIROVÁ, RÚVZ BB)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.11.2018
V pondelok štartuje Európsky týždeň boja proti drogám
Poukázať na nebezpečenstvo spojené s užívaním alkoholických nápojov najmä u mladistvých, sú zamerané aktivity slovenského verejného zdravotníctva počas Európskeho týždňa boja proti drogám vyhláseného z iniciatívy EÚ, ktorý oficiálne štartuje v pondelok (19. novembra 2018).
viac
15.02.2021
Súčasné kapacity materských škôl sú nedostatočné
Súčasné kapacity materských škôl sú nedostatočné. Najvyšší kontrolný úradu SR preveril realizáciu projektov zo strany miestnej samosprávy, ktoré súvisia s rozširovaním priestorových kapacít existujúcich predškolských zariadení.
viac
10.06.2021
Projektový šprint - zrýchli digitálnu transformáciu škôl
Školy získajú odbornú podporu pri digitalizácii výučby. Inštitút vzdelávacej politiky ministerstva školstva spúšťa v spolupráci so Svetovou bankou iniciatívu „Projektový šprint“.
viac
14.06.2021
PSK má do duálneho vzdelávania zapojených 809 žiakov
Prešovský samosprávny kraj (PSK) zaznamenal v aktuálnom školskom roku vo svojich stredných školách napriek pandémii vyššie počty nových žiakov zapojených do systému duálneho vzdelávania.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %