Sobota 20.07.2024
Dnes má meniny 
Iľja, Eliáš
°C
14.08.2023 03:20

S odstraňovaním nelegálnych skládok za milióny eur chcú začať v septembri


Na snímke zber naplaveného odpadu z koryta rieky Bodva pri obci Jasov v okrese Košice – okolie v piatok 29. júla 2022. Snímka zdroj: (tasr).


Obec Jasov v okrese Košice-okolie chce s prácami na sanácii nelegálnych skládok začať v úvode septembra. Potvrdil to prednosta obecného úradu Kamil Münnich s tým, že kontrola zo strany Úradu pre verejné obstarávanie bola ukončená.


Odhadom 16 500 ton odpadu by malo byť odstránených zhruba za 5,7 milióna eur s DPH do konca roka. Zároveň pracujú na ďalších projektoch, ktorými chcú vyriešiť dlhoročnú problematiku.

Projekt financovaný prevažne z eurofondov bude obec spolufinancovať piatimi percentami. "Máme celkom pekne nasporené. Je otázkou, ako sa poslanci rozhodnú - či pôjdeme formou úveru alebo sa použijú peniaze z rezervného fondu," uviedol.

Nelegálne skládky odpadu evidujú najmä v lokalitách s prítomnosťou marginalizovanej rómskej komunity. "Po rieke Bodva je porozťahovaných desať až 15 percent odpadu, potom je to päť až šesť skládok na väčších miestach a nejakých desať až 20 percent odpadu je rozdelených plošne," spresnil prednosta s tým, že v tamojšej rómskej osade žije okolo 1800 až 2000 ľudí.

Obec chce problematiku trvajúcu desiatky rokov riešiť komplexne. "Na neusporiadaných pozemkoch si Rómovia postavia chatrče a nie sú tam prístupové komunikácie. Teda je veľký problém dostať odpad z takýchto pozemkov preč," vysvetlil Münnich. Obec sa tak zapojila aj do projektu na usporiadanie pozemkov v osade a všetky by už koncom tohto roka mali byť vo vlastníctve obce. Pripravenú má tiež projektovú dokumentáciu so stavebným povolením na ďalší projekt za sedem miliónov eur, a to na vybudovanie prístupových ciest. V osade chcú zabezpečiť aj infraštruktúru súvisiacu s pripojením na elektrinu, plyn či kanalizáciu.

Záverečnou fázou udržateľného riešenia má byť sociálny podnik, v rámci ktorého by ľudia z marginalizovanej rómskej komunity získali pracovné návyky a zaradili sa do spoločnosti. Zároveň pripravujú projektovú dokumentáciu na výstavbu bytov.

"Urobíme všetko pre to, aby sme boli jednou zo vzorových obcí, kde sa podarilo vyčistiť rómsku osadu a spolunažívať," doplnil.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.10.2016
V Kocuranoch vyrástla skládka stavebného odpadu, rieši ju polícia
Na súkromnom pozemku v intraviláne obce s viacerými vlastníkmi sa okrem stavebnej sute nachádzajú aj plastové rámy od okien či farby. Skládkou sa už zaoberá aj polícia.
viac
01.12.2020
Vezmi si ma mapuje nadšencov – bojovníkov proti pohodenému odpadu
Nielen počas aktivít ako Deň zeme, Naše mesto či Svetový čistiaci deň stovky dobrovoľníkov, združených v projekte Vezmi si ma, vyhľadávali a čistili prírodu od voľne vyhodených odpadov.
viac
19.07.2021
L. Hrádok pripravuje strategickú investíciu v rámci odpadového hospodárstva
Mesto Liptovský Hrádok pripravuje na rok 2022 strategickú investíciu z pohľadu odpadového hospodárstva: dobudovanie štvrtej kazety na skládke tuhého komunálneho odpadu Žadovica.
viac
04.01.2023
Obec Jasov chce odstrániť nelegálne skládky, stáť to má zhruba päť miliónov eur
Obec Jasov v okrese Košice-okolie vyhlásila verejné obstarávanie na sanáciu nelegálnej skládky. Celková odhadovaná hodnota zákazky predstavuje takmer 4,84 milióna eur bez DPH.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %