Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
05.11.2019 01:10

Šaľa od budúceho roka zavedie poplatok za rozvoj


Šaľa, ilustračná snímka (tasr)


Mesto Šaľa začne od 1. januára 2020 vyberať poplatok za rozvoj. Platiť ho budú fyzické osoby i firmy za pozemné stavby vybudované na území mesta. Povinnosť uhradiť poplatok vznikne stavebníkom dňom právoplatnosti stavebného povolenia.


Radnica reaguje zavedením poplatku na rastúce výdavky, ktoré jej vznikajú z dôvodu prijatých zákonov v Národnej rade SR. Okrem obedov zadarmo ide aj o zvyšovanie platov zamestnancov mesta, rekreačné poukazy a ďalšie povinnosti, ktoré samosprávam vznikajú. „Tieto legislatívne zmeny majú vplyv na výrazné zvýšenie bežných výdavkov rozpočtu mesta už aj v roku 2019, ako aj následne v budúcich rokoch a predstavujú veľmi negatívny zásah do hospodárenia miest a obcí,“ konštatuje sa v materiáli o východiskách rozpočtu Šale na rok 2020.       

Poplatok za rozvoj budú platiť bežní občania aj firmy, základom na jeho výpočet je výmera nadzemnej časti stavby. Mestské zastupiteľstvo pri schvaľovaní výšky poplatku vychádzalo zo zákona, podľa ktorého môže byť jeho sadzba od troch do 35 eur za každý, aj začatý štvorcový meter (m2).       

Mestský úrad vo svojom návrhu odporúčal, aby sa pri stavbách určených na bývanie platilo tri eurá za m2. Pri objektoch na pôdohospodársku produkciu, pri priemyselných objektoch, pri podnikateľských a iných stavbách mala byť sadzba 10 eur za m2.       

Na základe poslaneckého návrhu Jozefa Grella však napokon mestské zastupiteľstvo koncom októbra rozhodlo, že poplatok za stavby určené na bývanie bude 10 eur. Výstavba objektov určených na podnikanie, priemysel, či poľnohospodársku výrobu sa spoplatní sadzbou 20 eur za m2. „Keď sa to preráta, je to jednorazový poplatok za výstavbu bežného rodinného domu, ktorý sa zaplatí za celú stavbu, okolo 400 až 500 eur. Ten mestský rozpočet je taký, aký je, pretože tu máme štátom dané veci, ktoré tu musia fungovať, napríklad zvyšovanie platov, rôzne poukazy a podobne. Z tohto pohľadu si myslím, že to nie je veľmi drásajúci poplatok,“ skonštatoval Grell.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.11.2016
Mestá v Nitrianskom kraji poplatok za rozvoj nezavádzajú
Zákon o miestnom poplatku za rozvoj nenašiel v Nitrianskom kraji priaznivcov. Poplatok za rozvoj sa jednotlivé mestá rozhodli nezavádzať. Krajské mesto Nitra podľa vyjadrenia z odboru daní a poplatkov momentálne neplánuje zavedenie poplatku za rozvoj.
viac
26.11.2020
Bojnická samospráva plánuje zaviesť poplatok za rozvoj
Samospráva Bojníc plánuje zaviesť poplatok za rozvoj. Reaguje tým okrem iného i na masívnu výstavbu v meste.
viac
30.11.2020
Šaľa už na budúci rok nebude vyberať poplatok za rozvoj
Mesto Šaľa od 1. januára definitívne zruší poplatok za rozvoj. Mestské zastupiteľstvo ho schválilo ešte vlani. Teraz ho na svojom novembrovom rokovaní mestskí poslanci na návrh primátora Jozefa Belického zrušili.
viac
06.11.2021
Mesto Šaľa obnovilo miestny poplatok za rozvoj, znížilo však sadzbu
Mesto Šaľa obnovilo miestny poplatok za rozvoj. Od začiatku budúceho roka zaplatia stavitelia 5 eur za štvorcový meter v prípade fyzických osôb a 10 eur za štvorcový meter v prípade právnických osôb.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %