Jozef Božik, predseda Združenia miest a obcí Slovenska. Snímka: (TASR)
Finančná situácia v samosprávach je alarmujúca, samosprávy volajú o pomoc, to sú závery zo včerajšieho rokovania vedenia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré reprezentuje komoru miest a komoru obcí a jednotlivé regióny Slovenska.
Po včerajšom rokovaní vedenia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) upozorňujeme a žiadame štát o urgentnú pomoc pre samosprávy, pretože situácia je vážna a dnes už siaha do rodinných rozpočtov štatutárov miest a obcí. Tí, uvedomujúc si svoju zodpovednosť, nechcú ohroziť základné fungovanie obcí vrátane oblastí ako šport, kultúra a spoločenské aktivity, ktoré sú najviac frekventované v období letných mesiacov.
Na základe informácii z jednotlivých regiónov sa neraz stáva, že v záujme zachovania činností samospráv sa štatutári vzdávajú časti alebo aj celých miezd. Toto nemá byť trendom, ani výnimočnosťou. Z jednotlivých regiónov zaznieva stále viac vyjadrení upozorňujúcich ZMOS na veľmi zlý stav ich financií. Z niektorých vyjadrení vyznieva zúfalstvo, beznádej aj rezignácia.
Zároveň si uvedomujeme aj to, že situácia je zlá v celom štáte a verejné financie sú vo veľmi zlom stave. Uvedomujeme si, že stav v oblasti financovania samospráv nespôsobila táto vláda. Nemáme však s kým iným o tejto situácii rokovať ako so súčasnou vládou. Za ostatné dva roky sme kumulatívne prišli o viac ako jednu miliardu eur. Ak sme museli minulý rok na dva krát zvyšovať mzdy všetkým zamestnancom najprv v januári od 7 % do 10 % a v septembri od 10 % do 12 %, tak v tomto roku tieto zvýšené mzdy už platíme celoročne.
V nadväznosti na túto alarmujúci situáciu v samospráve sme ani na poslednom rokovaní o vyššej kolektívnej zmluve vyššieho stupňa pre zamestnancov pracujúcich v štátnej službe a vo verejnom záujme v júli 2024 nemohli súhlasiť so zvyšovaním výdavkov pre samosprávy.
Doplňujúce informácie:
Prevod výnosu DPFO, vrátane celého poukázaného výnosu dane z príjmov právnických osôb, dosiahol za prvých sedem mesiacov roku 2024 sumu 1 576 747 tis. eur. V roku 2023 výnos DPFO, vrátane DPPO činil sumu 1 660 712 tis. eur. Z uvedeného vyplýva, že výnos v roku 2024 je za prvých sedem mesiacov, v porovnaní s rokom 2023 nižší o takmer 84 mil. eur. Tento vývoj potvrdzujú aj zverejnené daňové prognózy na rok 2024. Pôvodný rozpočtovaný výnos DPFO a DPPO pre mestá a obce sa pre rok 2024 predpokladal na úrovni 2 728 629 tis. eur. Februárová prognóza predpokladala zníženie výnosu na sumu 2 715 860 tis. eur, marcová prognóza znížila predpokladaný výnos na 2 691 210 tis. eur. Podľa júnovej prognózy dosiahne výnos DPFO, vrátane DPPO sumu 2 652 170 tis. eur, čo je v porovnaní s pôvodným rozpočtom na rok 2024 menej o 76 459 tis. eur.
Ak by sme odhliadli od skutočnosti, že bol mestám a obciam v roku 2024 poskytnutý mimoriadny výnos DPPO v sume 236 546 tis. eur, tak predpokladaný čistý výnos DPFO podľa júnovej prognózy by bol v porovnaní s poukázaným výnosom DPFO v roku 2022 nižší o takmer 110 mil. eur.
O nepriaznivej finančnej situácii v mestách a obciach svedčí aj fakt, že zostatky rezervného fondu za posledných niekoľko rokov mali vzostupný trend. V dôsledku tejto zlej finančnej situácie a legislatívnej úpravy mohli a súčasne boli mestá a obce nútené využívať prostriedky rezervného fondu na úhradu bežných výdavkov, čo spôsobilo pokles zostatku v roku 2023 v porovnaní s rokom 2022 o takmer 51 mil. eur.