Streda 31.05.2023
Dnes má meniny 
Petrana, Petronela
°C
15.01.2022 04:55

SAŽP: Textilný odpad putuje na skládky, situáciu dlhodobo zhoršuje rýchla móda


Snímka zdroj: Emefka


Textilný odpad putuje na skládky, prípadne do spaľovní. Situáciu dlhodobo zhoršuje "fast fashion", čiže rýchla móda. Poukázala na to Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP).


Klimatologička Kristína Szabóová zo Slovenského hydrometeorologického ústavu upozornila, že ľudia nevedia, kto a v akom prostredí "fast fashion" vyrába.       

Za rok 2018 predstavoval textilný odpad na Slovensku približne 10,6 kilogramu na jedného obyvateľa, spolu 57.721 ton odpadu z textilu a obuvi, uvádza SAŽP. Dôvodom zhoršenia situácie s rýchlou módou je, že ponúka tisíce štýlov, najnovšie trendy a nový tovar je na sklade každých pár dní. "Typické sú pre ňu lacné a nekvalitné materiály, čo spôsobuje znehodnotenie oblečenia po niekoľkých vypraniach," konštatuje SAŽP. Dodáva, že pri praní takéhoto oblečenia sa uvoľňujú mikroplasty, ktoré nezachytia ani čistiarne odpadových vôd.       

Szabóová pokračuje, že nekvalitnými, lacnými odevmi ohrozujú ľudia vodstvo. Materiály totiž obsahujú toxické látky, ktoré sa pri praní uvoľňujú a odplávajú do kanalizácie, čím sa ďalej dostávajú do životného prostredia a znečisťujú vodu aj pôdu.        

Oblečenie začalo byť pred 20 rokmi lacnejšie, trendové cykly sa zrýchlili a nákup sa stal formou zábavy, poukazuje Szabóová. "Začali vládnuť globálne reťazce a internetové obchody," poznamenala. "Fast fashion" má podľa klimatologičky aj etický problém, pretože takéto oblečenie sa vyrába v krajinách s najlacnejšou pracovnou silou.       

SAŽP vidí riešenie v tzv. "slow fashion". "Spomaľuje životný cyklus oblečenia, proces jeho výroby, nákupu, nosenia a následného vyradenia. Cieľom je zvýšiť životnosť oblečenia a jeho kvalitu," tvrdí. Pomalá móda by sa podľa agentúry mala stať dôležitou súčasťou nového konceptu obehovej ekonomiky, kde je oblečenie a textil v obehu tak dlho, ako je to len možné. "Znižujú sa tak nároky na nové prírodné zdroje na jednej strane, a tiež množstvo vzniknutého odpadu na strane druhej," konštatuje.       

SAŽP v januárovej výzve v rámci pokračujúcej kampane "Zatoč s odpadom" prináša niekoľko rád, ako eliminovať dosahy rýchlej módy a obliekať sa zodpovedne. Odporúča starostlivo uvažovať, aký kus oblečenia nevyhnutne človek potrebuje do svojho šatníka. Zaobstarať by ho mal tak, aby bol finančne výhodný a zároveň šetrný k prírode. Ďalej radí, že oblečenie si môže človek sám navrhnúť a ušiť si vlastný módny kúsok.       

Vyrobiť nový kúsok oblečenia sa dá aj zo starého, proces sa nazýva upcyklácia. Nový kus oblečenia sa dá získať aj na swape, kde si môže človek vymeniť kus za kus, alebo si ho môže vymeniť medzi kamarátmi či na výmennej akcii v škole. SAŽP poukazuje, že oblečenie na nejakú príležitosť sa dá požičať od kamarátov alebo rodiny. Radí tiež nakupovanie v bazáre či v secondhande. Voľbou môže byť aj kúpenie si oblečenia od lokálneho výrobcu s dobrým menom a zodpovednou značkou.          

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.05.2017
Podstatná časť bratislavského komunálneho odpadu končí v spaľovni
V minulom roku sa v rámci Bratislavy vyzbieralo 157 217 ton komunálneho odpadu.
viac
23.07.2018
Riešenie komunálneho odpadu čakajú búrlivé časy
Akú rolu zohrá postupné medziročné zvyšovanie motivačného poplatku za skládkovanie komunálnych odpadov, ktorého spustenie príde začiatkom budúceho roka?
viac
11.01.2022
Na hrozby módneho priemyslu upozorňuje januárová výzva
Ročne sa vo svete vyrobí asi 80 miliárd kusov oblečenia, pričom až 80 % putuje na skládku. Textilná výroba, ako jedno z najznečisťujúcejších odvetví, vyprodukuje 1,2 miliardy ton CO2 ročne, čo je viac emisií ako z medzinárodných letov a námornej dopravy dokopy.
viac
05.01.2023
V novom roku vyzýva SAŽP ľudí, aby si vytriedili šatník
Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) sa v rámci novoročnej výzvy vzdelávacej kampane Zatoč s odpadom zameriava na aktuálne trendy v oblasti udržateľnej módy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.25 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.79 %